Ухвала від 26.08.2014 по справі 818/227/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" серпня 2014 р. м. Київ К/800/43955/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючий суддя: Вербицька О.В.

Судді: Муравйов О.В.

Рибченко А.О.

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів України

на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2013 р.

у справі № 818/227/13-а

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Сумський м'ясокомбінат»

до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Сумський м'ясокомбінат» (далі - позивач, ВАТ «Сумський м'ясокомбінат») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у м. Сумах) про скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 31.01.2013 р. у задоволенні позову відмолено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2013 р. постанову Сумського окружного адміністративного суду від 31.01.2013 р. скасовано. Прийнято нову постанову, якою позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Сумах від 18.12.2012 р. № 0008201502/65407.

У касаційній скарзі ДПІ у м. Сумах, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2013 р. скасувати, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 31.01.2013 р. залишити в силі.

Позивач письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача не надав.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.

ДПІ у м. Сумах було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ВАТ «Сумський м'ясокомбінат» з питань дотримання вимог податкового законодавства, а саме повноти та правильності обчислення податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень-грудень 2011 року та січень-вересень 2012 року, за результатами якої складено акт перевірки № 3543/152/05496017 від 08.11.2012.

В акті перевірки зазначено позивачем порушення п. п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за червень - грудень 2011 року на суму 467 204, 85 грн. та січень - вересень 2012 року на суму 943 849, 03 грн.

На підставі акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008201502/65407 від 18 грудня 2012 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 2 283 210, 10 грн., у тому числі за основним платежем - 1 411 053,88 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 672 156,22 грн.

Суд першої інстанції визнав обґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач орендує земельні ділянки на підставі договорів оренди, укладених з Сумською міською радою, а саме: площею 1946 кв. м. по вул. Охтирській, 17, під розміщення гуртожитку, терміном до 29.11.2022 р. (договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 29.11.1997 за № 170); площею 148 кв. м. по вул. Кірова, 146/1, під розміщення адміністративного будинку, терміном до 06.03.2012 р. (договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 10.12.2007 за № 040761200340); площею 2814 кв. м. по вулиці Харківській, 105, під розміщення житлового будинку, терміном до 29.11.2022 р. (договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 29.11.1997 за № 169) (а.с. 59). площею 149145 кв. м. по вул. Харківській, 103, під розміщення виробничої бази, терміном до 04.02.2047 р. (договір зареєстровано у Державному реєстрі земель 04.02.1997 за № 126)/

27.01.2011 року ВАТ «Сумський м'ясокомбінат» подало до ДПІ у м. Сумах податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та узгодило податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік: по вулиці Охтирській, 17 у розмірі 0,03 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; по вулиці Кірова, 146/1 у розмірі 2,0 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; по вулиці Харківській, 105 у розмірі 0,03 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; по вулиці Харківській, 103 у розмірі 1,00 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.п.14.1.72, п.п. 14.1.73 п.14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно ст. 269 Податкового Кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються Податковим Кодексом України.

Згідно ст. 270 Податкового Кодексу України зазначено, що об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Законом України «Про оренду землі» регулюються орендні відносини, статтею 1 якого визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно статті 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Таким чином, з 01 січня 2011 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.

При цьому розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, проте, орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою господарського суду Сумської області від 15.04.2010 року по справі № 12/133-09 ВАТ «Сумський м'ясокомбінат» було визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

Згідно абз. 24 ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 вказаного Закону мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.

В той же час, виходячи із приписів ст. 1, ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів - кредиторів за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. Щодо зобов'язань поточних кредиторів, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство під час судових процедур, правила мораторію не застосовуються.

Зазначена правова позиція міститься також в постанові Верховного Суду України від 07.05.2012 року.

За таких обставин, постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2013 р. підлягає скасуванню, а постанова Сумського окружного адміністративного суду від 31.01.2013 р. має бути залишена в силі, як така, що помилково скасована.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1.Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів України задовольнити.

2.Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2013 р. скасувати.

3.Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 31.01.2013 р. залишити в силі.

4.Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Вербицька

Судді О.В. Муравйов

А.О. Рибченко