Ухвала від 05.08.2014 по справі 2а-7341/09/2270/16

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2014 року м. Київ К/9991/29348/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Карася О.В. (головуючого), Голубєвої Г.К., Рибченка А.О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Купідон" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.09.2009 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2011 по справі № 2а-7341/09/2270/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Купідон"

до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції

про визнання незаконними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.09.2008 № 0003312341 на суму 6317,50 грн., від 30.09.2008 № 0003472341 на суму 8160,00 грн., від 22.10.2008 № 0003902341 на суму 3740,00 грн., від 22.10.2008 № 0003892341 на суму 8160,00 грн., від 27.10.2008 № 0004082341 на суму 5420,00 грн., від 27.10.2008 № 0004102341 на суму 3110,00 грн., від 27.10.2008 № 0004092341 на суму 8295,00 грн., від 16.10.2008 № 0003782341 на суму 4760,00 грн., від 22.10.2008 № 0003882341 на суму 5100,00 грн., від 27.10.2008 № 0004062341. на суму 8840,00 грн., від 22.10.2008 № 0003852341 на суму 1700,00 грн., від 22.10.2008 № 0003862341 на суму 5440,00 грн., від 29.10.2008 № 0004112341 на суму 9180,00 грн., від 29.10.2008 № 0004122341 на суму 1520,00 грн., від 27.10.2008 № 0004072341 на суму 1700,00 грн., від 29.10.2008 № 0004132341 на суму 1430,00 грн. за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Постановою суду першої інстанції, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із судовими рішеннями, Товариство до Вищого адміністративного суду України подало касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить зазначені судові рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді, перевіривши повноту встановлених обставин справи та правильність їх юридичної оцінки судами, Вищий адміністративний суд України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.

Судами встановлено, що фактичною підставою нарахування Товариству штрафних (фінансових) санкцій слугували висновки фахівців контролюючих органів, викладених у актах перевірок за результатами проведених у період з 02.09.2008 по 16.10.2008 перевірок господарських одиниць позивача (зали гральних автоматів). За результатами вказаних перевірок податковими інспекціями встановлені порушення позивачем п. 1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що полягали у наданні послуг у сфері грального бізнесу на незареєстрованих, неопломбованих та непереведених у фіскальний режим роботи гральних автоматах.

На підставі актів перевірок Державними податковими інспекціями прийняті оспорювані позивачем рішення.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з думкою якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що суб'єкт господарювання починаючи з 01.07.2008 був зобов'язаний надавати послуги через переведені у фіскальний режим роботи РРО.

Так, згідно з п. 3 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО), що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Статтею 12 Закону № 265/95-ВР передбачено, що на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням РРО встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України (ст. 11 Закону № 265/95-ВР).

Пунктом 6 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 121 "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" встановлено, що до 31.12.2006 всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.

Пунктом 2 постанови № 121 на Міністерство промислової політики України було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 № 430 "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції" до Державного реєстру було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.

Отже, державою виконано обов'язок з організації розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідають передбаченим Законом № 265/95-ВР вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють. Тому з 01.07.2008 до суб'єктів господарювання, які надають гральні послуги з використанням гральних автоматів, у яких не реалізовані фіскальні функції, застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбачені п. 2 ст. 17 Закону № 265/95-ВР, за кожний ігровий пристрій.

Вказана позиція узгоджується з рішеннями Верховного Суду України, зокрема, з постановою від 05.06.2012 № 21-97а12 (305/12) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КСІ-У" до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області та Державної податкової інспекції Деснянського району м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій.

Аналізуючи положення Закону № 265/95-ВР, Верховний Суд України дослідивши факт надання послуг (зали гральних автоматів) господарюючим суб'єктом з використанням РРО типу МINI-600.02 МЕ, який включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій наказом Державної податкової адміністрації України, але не забезпечивши фіскалізацію кожного грального автомата, дійшов висновку, що оскільки Наказом ДПА від 01.07.2008 № 430 "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції" до Державного реєстру було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів, то з цього часу суб'єкт господарювання не має можливості посилатися на невиконання державою взятих на себе обов'язків з організації розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть передбаченим Законом № 265/95-ВР вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Приймаючи до уваги вищевикладене та те, що перевірки здійснені контролюючими органами у період вересень - жовтень 2008 року, тобто після включення вищезазначеної комп'ютерно-касової системи до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, вина позивача у порушенні ним порядку використання реєстраторів розрахункових операцій під час надання послуг у сфері грального бізнесу є доведеною, а оскаржувані рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є законними та обґрунтованими.

Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції відхиляє доводи Товариства, викладені у касаційній скарзі, і не вбачає підстав для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Купідон" відхилити.

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.09.2009 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2011 по справі № 2а-7341/09/2270/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними ст. ст. 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий О.В. Карась

Судді Г.К. Голубєва

А.О. Рибченко