19 серпня 2014 року Справа № 803/1644/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Колективного підприємства "Ковельбуд" до Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області про зупинення виконання та скасування постанови,
Колективне підприємство "Ковельбуд" звернулося з позовом до Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області про зупинення виконання та скасування постанови від 25.07.2014 року про відкриття виконавчого провадження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою головного державного виконавця ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюха Д.Ю. від 25.07.2014 року про відкриття виконавчого провадження було відкрито виконавче провадження, згідно якого слід стягнути з КП "Ковельбуд" на користь УПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень-липень 2013 року в сумі 51 621, 48 грн.
На думку позивача, оскаржувана постанова підлягає скасуванню із наступних підстав.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.06.2014 року у справі №803/1644/14 було розстрочено виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 16.08.2013 року терміном на 48 місяців шляхом здійснення щомісячних платежів до 25-го числа кожного місяця, розпочинаючи з серпня 2014 року по липень 2018 року включно в сумі 1 075, 45 грн.
УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі у листі адресованому ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції просило виконувати рішення суду з врахуванням даної ухвали.
Таким чином, позивач вважає, що державний виконавець при здійснені процесуальних дій у виконавчому провадженні не може проводити їх всупереч ухвали суду про розстрочення виконання судового рішення. Лише у випадку, коли КП "Ковельбуд" не сплатить у встановлений термін борг, стягувач звертається з заявою до ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції про стягнення цієї суми у примусовому порядку.
Враховуючи ту обставину, що підприємство на виконання ухвали суду від 19.06.2014 року в добровільному порядку було перераховано УПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі 1 075, 45 грн., державний виконавець не мав правових підстав для винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
На підставі вищевикладеного, просить зупинити виконання постанови від 25.07.2014 року в частині її виконання в строк до 01.08.2014 року, а також в частині примусового порядку виконання рішення суду, а саме стягнення з боржника виконавчого збору та витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій та скасувати постанову від 25.07.2014 року про відкриття виконавчого провадження.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги не визнає.
В письмових запереченнях акцентував увагу суду на тому, що 22.07.2014 року від УПФ в м. Ковелі та Ковельському районі до ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції надійшла заява про примусове виконання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду виданого 03.07.2014 року про стягнення з КП "Ковельбуд" на користь УПФУ в м. Ковелі та Ковельському районі заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень-липень 2013 року в сумі 51 621, 48 грн.
25.07.2014 року головним державним виконавцем ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюхом Д.Ю., на підставі та на виконання статтей 17, 19, 20 25 Закону України "Про виконавче провадження", була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження. В супровідному листі до постанови боржнику було запропоновано самостійно виконати документ до зазначеної у постанові дати та додатково роз'яснено положення п.5, п.6 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження".
Таким чином, державним виконавцем ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюхом Д.Ю. було виконано приписи ст.25 Закону України "Про виконавче провадження".
Також, вважає вимогу боржника КП "Ковельбуд" про зупинення виконання постанови від 25.07.2014 року в частині її виконання в строк до 01.08.20І4 року, а саме перерахувати борг - 51 621, 48 грн., а також в частині примусового порядку виконання рішення - стягнення з боржника виконавчого збору та витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій безпідставною, надуманою та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Перелік підстав для зупинення виконавчого провадження передбачено статтями 37, 38 Закону України "Про виконавче провадження".
Проте, позивачем в адміністративному позові не вказано з яких підстав та на підставі яких норм матеріального чи процесуального права необхідно зупинити виконання.
Разом з тим, зазначає, що відповідно до частини 4 статті 36 Закону рішення про розстрочку виконується в частині та у строки встановлені цим рішенням.
Крім того, звертає увагу суду на те, що постанова про стягнення з боржника виконавчого збору та постанова про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа виданого Волинським окружним адміністративним суду 03.07.2014 року про стягнення з КП «Ковельбуд» на користь УПФУ в м. Ковель та Ковельському районі заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за червень-липень 2013 року в сумі 51 621, 48 грн. головним державним виконавцем Мацюхом Д.Ю. станом на 18.08.2014 року не виносилися.
Таким чином, дії державного виконавця ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюха Д.Ю. при примусовому виконанні виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду від 03.07.2014 року відповідають положенням чинного законодавства України.
Тому, просить відмовити в задоволені позовних вимог позивача.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі у письмовому клопотанні просить розгляд справи проводити за їх відсутності.
Частиною 1 статті 41 КАС України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням наведеного, справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Судом встановлено, що 22.07.2014 року до ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції надійшла заява УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі №5232/09-22 від 08.07.2014 року, у якій УПФ України в м. Ковелі та Ковельському районі, на підставі виконавчого листа №535/14 виданого 03.07.2014 року Волинським окружним адміністративним судом, просить стягнути із КП "Ковельбуд" заборгованість в сумі 51 621, 48 грн. (а.с.22-24)
25.07.2014 року постановою головного державного виконавця ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюха Д.Ю. про відкриття виконавчого провадження, відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №535/14 виданого 03.07.2014 року Волинським окружним адміністративним судом у справі №803/1701/13-а щодо стягнення з КП "Ковельбуд" на користь стягувача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплат та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за червень-липень 2013 року в сумі 51 621, 48 грн. (а.с.25)
При направлені постанови про відкриття виконавчого провадження сторонам виконавчого провадження в супровідному листі за вих. №16055/9 від 28.07.2014 року державним виконавцем було запропоновано боржнику самостійно виконати виконавчий документ до зазначеної у постанові дати. Документ, що підтверджує виконання необхідно пред'явити за адресою: м. Ковель, вул. Кармелюка, 4 (кабінет №2) державному виконавцю.
Також, було роз'яснено, що відповідно до п.5, п.6 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження", сторони виконавчого провадження зобов'язані протягом трьох робочих днів письмово повідомити державного виконавця про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також письмово повідомляти державного виконавця про виникнення обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання зміну способу і порядку виконання рішення, а також, боржник зобов'язаний утримуватися від вчинення дій, які унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення, своєчасно з'являтися за викликом державного виконавця. (а.с.26)
04.08.2014 року на адресу ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції надійшла скарга КП "Ковельбуд" №243 від 04.08.2014 року на постанову головного державного виконавця Мацюка Д.Ю. про відкриття виконавчого провадження від 25.07.2014 року, в якій КП "Ковельбуд", у зв'язку з наявністю ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 19.06.2014 року про розстрочення виконання судового рішення, просило відмінити вищевказану постанову, як незаконну. (а.с.27)
Листом №17204/14 від 13.08.2014 року ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції повідомив КП "Ковельбуд" про те, що станом на 04.08.2014 року, а саме на момент подання скарги, підприємством не було ні письмово, ні усно повідомлено державного виконавця про наявність ухвали про розстрочення виконання судового рішення від 19.06.2014 року.
Крім того, наявність ухвали про розстрочення виконання судового рішення не є підставою для відмови у відкритті виконавчого провадження та/або скасування постанови про відкриття виконавчого провадження. Запропоновано для уникнення застосування державним виконавцем заходів примусового виконання рішення суду, дотримуватися строків здійснення щомісячних платежів згідно ухвали про розстрочення виконання судового рішення від 19.06.2014 року та щомісячно надсилати до відділу копії платіжних доручень. (а.с.28-29)
Згідно ч.ч.1, 2, 3 ст.5 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії; державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Як встановлено ч.ч.1, 2 ст.17 Закону примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: виконавчі листи, що видаються судами, тощо.
Статтею 18 даного Закону визначено реквізити, які повинні бути зазначені у виконавчому документі: - назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо; резолютивна частина рішення; дата набрання законної (юридичної) сили рішенням; строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Пунктом 1 частини 1 ст.19 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Частиною 1 ст.25 цього Закону визначено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Як встановлено судом, 22.07.2014 року на адресу відповідача надійшла відповідна заява стягувача та виконавчий лист, який відповідав вимогам ст.18 Закону України "Про виконавче провадження".
А тому, відповідно до вищевказаних норм Закону, державний виконавець був зобов'язаний відкрити виконавче провадження по даному виконавчому листу, що ним 25.07.2014 року і було зроблено.
Проаналізувавши наявні в справі докази, суд вважає, що при відкритті виконавчого провадження №44135174 державний виконавець ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюх Д.Ю. діяв в межах наданих йому повноважень та з дотриманням вимог ст.ст.12,17,18,19, 25 Закону України "Про виконавче провадження".
Враховуючи вищевикладене, постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 25.07.2014 року є законною та такою, що не підлягає скасуванню.
Щодо вимоги позивача про зупинення виконання постанови від 25.07.2014 року в частині її виконання в строк до 01.08.20І4 року, а саме перерахувати борг - 51621,48 грн., а також в частині примусового порядку виконання рішення - стягнення з боржника виконавчого збору та витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, судом встановлено наступне.
Перелік підстав для зупинення виконавчого провадження передбачено статтями 37, 38 Закону України "Про виконавче провадження".
Пункт 13 ст.37 вищевказаного Закону передбачає, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки виконання рішення.
Згідно п.1 ч.1 ст38 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження може бути зупинено у разі звернення державного виконавця до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про роз'яснення рішення, що підлягає виконанню, про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення чи зміну способу і порядку виконання.
Таким чином, в Законі України "Про виконавче провадження" серед підстав, які передбачають обов'язкове зупинення виконавчого провадження, відсутнє посилання на обов'язкове зупинення виконавчого провадження у разі наявності ухвали суду про розстрочення виконання судового рішення.
Поряд з тим, відповідно до частини 4 статті 36 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про розстрочку виконується в частині та у строки встановлені цим рішенням.
Також, судом встановлено, що постанови про стягнення з боржника виконавчого збору та постанова про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій у виконавчому провадженні ВП №44135174 з примусового виконання виконавчого листа Волинського окружного адміністративного суду виданого 03.07.2014 року по справі №803/1701/13-а про стягнення з КП "Ковельбуд" на користь УПФУ в м. Ковель та Ковельському районі заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за червень-липень 2013 року в сумі 51 621, 48 гривень, головним державним виконавцем ВДВС Ковельського міськрайонного управління юстиції Мацюхом Д.Ю. не виносилися.
А тому, вимога позивача про зупинення виконання постанови від 25.07.2014 року в частині її виконання в строк до 01.08.20І4 року, а саме перерахувати борг - 51621,48 грн., а також в частині примусового порядку виконання рішення - стягнення з боржника виконавчого збору та витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, до задоволення не підлягає.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що у задоволенні позовних вимог Колективного підприємства "Ковельбуд" до Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області про зупинення виконання та скасування постанови від 25.07.2014 року про відкриття виконавчого провадження, слід відмовити повністю.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Позивачем під час подання адміністративного позову сплачено 10 відсотків розміру ставки судового збору, встановленого для вимог майнового характеру - 182 грн. 70 коп. (за подання адміністративного позову майнового характеру судовий збір має бути сплачений в розмірі 1 827 грн. (1 218 грн. х 1,5).
Отже, оскільки в задоволенні позову майнового характеру позивачу відмовлено, з позивача слід стягнути до спеціального фонду Державного бюджету України 1 644 грн. 30 коп. (1 827 грн. - 182 грн. 70 коп. = 1 644 грн. 30 коп.).
Керуючись ч.3 ст.160, статтями 162, 163, 181, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про виконавче провадження", суд
В задоволенні адміністративного позову Колективного підприємства "Ковельбуд" до Відділу державної виконавчої служби Ковельського міськрайонного управління юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Пенсійного фонду України в м. Ковелі та Ковельському районі Волинської області про зупинення виконання та скасування постанови, відмовити повністю.
Стягнути з Колективного підприємства "Ковельбуд" (45000, м. Ковель, вул. Незалежності, 117, код ЄДРПОУ 01269282) в дохід Державного бюджету України несплачений судовий збір в розмірі 1 644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) гривні 30 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі з 24 серпня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.Ю. Сорока