Ухвала від 18.08.2014 по справі 458/695/14-а2-а/458/12/2014

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2014 року Справа № 876/6641/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шинкар Т.І.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Турківського районного суду Львівської області від 20 червня 2014 року про передачу адміністративного справи з одного адміністративного суду до іншого в справі за позовом ОСОБА_2 до Турківської районної державної адміністрації Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

05.06.2014р. ОСОБА_2 звернувся з позовом в Турківський районний суд Львівської області до Турківської районної державної адміністрації Львівської області, просив визнати протиправною бездіяльність Турківської районної державної адміністрації Львівської області в задоволенні запиту позивача від 11.04.2014р.; зобов'язати Турківську районну державну адміністрацію Львівської області задоволити запит позивача від 11.04.2014р. та надати повну та достовірну інформацію.

Ухвалою Турківського районного суду Львівської області від 20 червня 2014 року справу №458/695/14-а передано на розгляд до іншого суду, з тих підстав, що дана позовна заява підлягає розгляду Львівським окружним адміністративним судом.

Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу від 20 червня 2014 року в справі №458/695/14-а скасувати, прийняти нову ухвалу та направити справу в суд першої інстанції для продовження розгляду. Зазначає, що судом при розгляді справи порушено норми процесуального права. Вважає, що в силу приписів ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) та ст.19 КАС України, даний спір підсудний Турківському районному суду Львівської області.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином повідомленні про дату, місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу ОСОБА_2 слід залишити без задоволення, а оскаржувану ухвалу без змін з наступних підстав.

Перевіряючи законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Реалізація порушеного чи оспорюваного права відбувається шляхом пред'явлення позову у формі позовної заяви до суду першої інстанції.

Відповідно до ч.1 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Преамбулою Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Як вбачається з заявленого позову, позивач 11.04.2014р. звернувся з запитом про надання публічної інформації до Турківської районної державної адміністрації Львівської області, в якому просив надати інформацію.

Зі змісту статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» вбачається, що рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №11 від 30.09.2013р. «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 13 січня 2011 року №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» предметна підсудність адміністративних справ визначається за правилами статті 18 КАС України.

Аналіз цієї статті дає можливість дійти висновку, що за загальним правилом підсудність визначається залежно від сторони у справі, зокрема, якщо стороною у справі є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, то такі справи підсудні окружному адміністративному суду. Якщо ж стороною у справі є орган місцевого самоврядування, то така справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.

Окрім того, згідно ч.2 ст.19 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Як це визначено у ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Згідно п.2 ч.1 ст.22 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.

Відповідачем у справі є Турківська районна державна адміністрації Львівської області як орган державної влади, а тому з врахуванням вимог чинного законодавства та предмету спору, висновки суду першої інстанції про те, що позовні вимоги підсудні Львівському окружному адміністративному суду, є правильними.

Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для скасування ухвали відсутні.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, 199, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а ухвалу Турківського районного суду Львівської області від 20 червня 2014 року в справі №458/695/14-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.І. Шинкар

Судді І.В. Глушко

В.Я. Макарик