Рішення від 12.08.2014 по справі 921/550/14-г/17

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" серпня 2014 р.Справа № 921/550/14-г/17

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

при секретарі судового засідання Панчук М.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області, м.Бережани Тернопільської області

до відповідача: Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірма "Бережанська", м.Бережани Тернопільської області

про визнання кредитором та зобов'язання ліквідаційну комісію визнати вимоги кредитора перед боржником на суму 11930,83 грн.

за участю представників сторін:

позивача: Котлярчук Т.О., головний спеціаліст юридичного відділу, довіреність №1362/01-10 від 23.04.2014р.;

відповідача: не з'явився.

Суть справи:

Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області, м.Бережани Тернопільської області, звернулося 30.05.2014р. (згідно відтиску штемпеля відділення поштового зв'язку на поштовому конверті) до господарського суду Тернопільської області з позовом (з урахуванням уточнених позовних вимог №1982/01-10 від 17.06.2014р.) до Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірма "Бережанська", м.Бережани Тернопільської області, про визнання грошових вимог на суму 11930,83грн. та зобов'язання ліквідаційну комісію КСП Птахофірма "Бережанська" включити дані грошові вимоги до проміжного ліквідаційного балансу Підприємства.

Позов обґрунтовується копіями постанов №2-а-508/09/1970 від 27.02.2009р., 2-а-4130/10/1970 від 26.01.2011р.; копією претензії №739/01-10 від 28.02.2014р. та доказами її надіслання; копією оголошення в бюлетні №272(2) 2014рік; копією постанови про відкриття виконавчого провадження №13412924 від 06.04.2009р.; копією постанови про закінчення виконавчого провадження від 23.01.2014р.; копією постанови про відкриття виконавчого провадження №24720363 від 28.02.2011р.; копією постанови про закінчення виконавчого провадження від 23.01.2014р.; копією постанови про відкриття виконавчого провадження №30423491 від 20.12.2011р.; копією постанови про закінчення виконавчого провадження №30423491 від 23.01.2014р.; копією постанови про відкриття виконавчого провадження №37082881 від 19.03.2013р.; копією постанови про закінчення виконавчого провадження №37082881 від 23.01.2014р.; копією постанови про відкриття виконавчого провадження №37082664 від 19.03.2013р.; копією постанови про закінчення виконавчого провадження №37082664 від 23.01.2014р.; копією постанови про відкриття виконавчого провадження №37640342 від 22.04.2013р.; копією постанови про закінчення виконавчого провадження від 23.01.2014р.; копіями карток особового рахунку КСП Птахофірма "Бережанська"; копіями рішень №54 від 26.02.2013р., №103 від 25.03.2013р., №24 від 26.02.2013р., №168 від 23.11.2011р.; іншими матеріалами.

Ухвалою суду від 04.06.2014р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 24.06.2014р., з подальшим його відкладенням в порядку ст.77 ГПК України на 12.08.2014р., з урахуванням клопотання представника позивача та необхідністю витребувати додаткові документи, котрі необхідні для вирішення спору по суті.

Представник позивача в судових засіданнях підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі з урахуванням уточнених позовних вимог. Представник позивача в обґрунтування заявленого позову пояснив, що ліквідаційною комісією КСП Птахофірма "Бережанська" із нарахованих внесків в Управління Пенсійного фонду України в сумі 33919,75грн. визнано лише 21988,92грн. Суми кредиторських вимог в розмірі 1930,83грн. підприємством не визнано, оскільки дані вимоги нараховано з 07.04.2011р., тобто в період, коли керівництва Птахофірмою здійснювали ОСОБА_2 та ОСОБА_3, а страхові внески Управлінням нараховано згідно наданих та підписаних цими особами звітів про нарахування страхових внесків, підписи яких скріплено печаткою з відміткою «Дублікат».

За твердженнями відповідача ОСОБА_2 в органи Державної податкової інспекції надіслав повідомлення про втрату статутних документів КСП Птахофірма "Бережанська"; Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі не зверталося в правоохоронні органи на такі шахрайські дії посадових осіб, котрі діяли всупереч чинного законодавства. Дані обставини стали підставою для звернення із позовними вимоги, котрі є предметом розгляду у даній справі.

Представник відповідача жодного разу в судове засідання не з'явився. У надісланому відзиві на позов вимоги Пенсійного фонду України не визнає, вважає, що в рішеннях Управління та постановах органу Державної виконавчої влади зазначено невірну назву підприємства, а саме замість Колективне сільськогосподарське підприємство Птахофірма "Бережанська" зазначено Колективне сільськогосподарське підприємство Птахофірми "Бережанська". Також звертає увагу, що оскільки заборгованість виникла за період перебування на посадах керівника підприємства ОСОБА_2 та ОСОБА_3, тому вимоги про стягнення заборгованості за даний період мають пред'являтися до них, як до фізичних осіб.

Відповідачем не подано витребуваного судом проміжного ліквідаційного балансу, затвердженого учасниками юридичної особи в порядку, передбаченому ч.1 ст.111 ЦК України, без повідомлення причин.

Враховуючи, що брати участь в судових засіданнях є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, явка сторін не визнавалася судом обов'язковою; зважаючи на достатність в матеріалах справи документів, необхідних для розгляду спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні без участі представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши додатково подані докази в сукупності, заслухавши доводи представника позивача, суд встановив наступне.

Згідно ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 р. (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1058-IV) Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Згідно ст. 18 Закону 1058-ІV встановлено, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України, вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Страхові внески не можуть зараховуватись до Державного бюджету. Законодавством не можуть встановлюватись пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Згідно ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період (місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Механізм нарахування та ставки страхових внесків визначено ст.19 вищевказаного Закону та Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. №400/97-ВР.

Згідно ст.106 Закону, суми страхових внесків не нараховані та/або не сплачені страхувальником у визначені законодавством строки вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою).

Відповідач, колективне сільськогосподарське підприємство Птахофірма "Бережанська", як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, відповідно до норм Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Бережанському районі, що не заперечується відповідачем, а також додатково встановлено Тернопільським окружним адміністративним судом при вирішення справ № 2-а-4130/1970 від 26.11.2011 року, № 2-а-508/09/1970 від 27.02.2009 року, а тому даний факт не підлягає доведенню знову в силу вимог ст. 35 ГПК України.

За приписами п. 2.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. №21-1, платниками страхових внесків є страхувальники, зокрема, роботодавці - підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 якого платниками єдиного внеску є :

- підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Аналогічні приписи містить п. 2.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. №21-1 (далі по тексту - Інструкція).

Розділами 4, 5 Інструкції визначено розміри страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та порядок нарахування (обчислення) та строки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В силу п.п.9.3.2, 10.1, 10.5 Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. При цьому рішення про застосування зазначених санкцій та нарахування пені складається за формою згідно з додатком 14 до Інструкції, котре на протязі робочих днів з дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.

Матеріали справи свідчать, що начальником Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області в порядку, передбаченому п.п.9.3.2, 9.3, 10.5 Інструкції 23.11.2011р. та 26.02.2013р. прийнято рішення за №168, згідно якого Колективному сільськогосподарському підприємству Птахофірма "Бережанська" нараховано 0,1% пені на суму недоїмки в розмірі 1,99грн. за період з 30.01.2008р. по 03.10.2011р.; згідно рішення №24 до КСП Птахофірма "Бережанська" застосовано штраф у розмірі 291,03грн. та пеню в сумі 5980,80грн. за період з 20.11.2007р. по 25.07.20213р.

За правилами п.п.9.6, 10.6 Інструкції суми штрафів, передбачених пунктами 9.3 та 9.4 цієї Інструкції та суми пені, підлягають сплаті страхувальником чи банком, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення або можуть бути оскаржені у цей самий строк до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.

Колективне сільськогосподарське підприємство Птахофірма "Бережанська" отримавши рішення про застосування штрафних санкцій, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень (долучені до матеріалів справи), в установленому порядку їх не оскаржувало. Разом з тим, штрафних санкцій не сплатила, тому в силу п.п.9.8, 9.9, 10.7, 10.8 Інструкції, територіальним органом Управління Пенсійного фонду України дані рішення направлено до органу Державної виконавчої служби для їх виконання у примусовому порядку, згідно Закону України "Про виконавче провадження".

На виконання зазначених рішень відділом державної виконавчої служби Бережанського районного управління юстиції 19.03.2013р. та 20.12.2011р., відкрито виконавче провадження.

Утім, зважаючи на прийняте засновниками Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірма "Бережанська" рішення про ліквідацію юридичної особи, державним виконавцем Відділу державної виконавчої служби Бережанського районного управління юстиції винесено постанову про закінчення виконавчих проваджень з примусового виконання рішень Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області №24 від 26.02.2013р. та №168 від 23.11.2011р. та на підставі вимог ст.67 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчі листи надіслано ліквідаційній комісії Підприємства для подальшого вирішення питання щодо їх виконання згідно чинного законодавства.

Разом з тим, у відповідності до частини 2 статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску; формує та веде Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 цього закону, Колективне сільськогосподарське підприємство Птахофірма "Бережанська" є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України.

Частинами ч. 1, 2, 5 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

У відповідності з ч. 3, 8, 11, 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до п.п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску, зокрема, зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики.

Відповідно до приписів ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Пунктом 7.2.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010р. N21-5 (далі - Інструкція) , котра визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів, передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Відповідно до 7.5 Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Рішення про нарахування пені та застосування штрафів за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках. Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається надісланим (врученим) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо його передано службовій особі такого платника єдиного внеску під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення (п. 7.7 Інструкції).

Як встановлено матеріалами справи, 26.02.2013 року начальником Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за №54, згідно якого до відповідача застосовано штраф у розмірі 10%, що становить 287,46грн. та нараховано 0,1% пені, що становить 2071,14грн. за період з 21.02.2011р. по 25.02.2012р.

Згідно прийнятого 25.03.2013 року Управлінням ПФУ рішення за №103 до відповідача застосовано 10% штрафу в сумі 309,41грн. та 0,1% пені в сумі 2082,19грн.

Дані рішення органу Пенсійного фонду України надіслано боржнику за його адресою та вручено посадовій особі (повідомлення про вручення відповідних поштових відправлень долучено до матеріалів справи), однак залишені Підприємством без оплати. Суд констатує, що рішення органу Пенсійного фонду не оскаржувалися платником у встановленому порядку та строки, відтак, підлягали до виконання згідно положень Закону України "Про виконавче провадження".

Матеріали справи свідчать, що на виконання рішень Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області №54 від 26.02.2013р. та №103 від 25.03.2013р. органом ДВС Бережанського районного управління юстиції 19. 03.2013 р. та 22.04.2013 року винесено постанови про відкриття виконавчих проваджень. Водночас, враховуючи рішення засновників відповідача про припинення юридичної особи внаслідок ліквідації, державним виконавцем 23.01.2014 року прийнято постанови про закінчення виконавчих проваджень.

З огляду на викладене, суд враховує, що вимоги про стягнення штрафних санкцій, застосованих до Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірма "Бережанська" згідно рішень Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області №24 від 26.02.2013р., №168 від 23.11.2011р., №54 від 26.02.2013р. та №103 від 25.03.2013р., в судовому порядку не розглядалися, відтак, з огляду на наявність заперечень щодо їх розміру відповідачем, що вбачається із відзиву на позов, суд, дослідивши правову природу їх нарахування та порядок узгодження у встановленому законом порядку, а також зважаючи на відсутність їх погашення органом ДВС в примусовому порядку, вважає, що дані вимоги на загальну суму 11023,02 грн. нарахованих санкцій як правомірні, обґрунтовані та документально підтверджені, підлягають до задоволення.

Разом з тим, судом встановлено, що постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.02.2009р. у справі №2-а-508/09/1970 та постановою від 26.01.2011р. у справі №2-а-4130/10/19710 на користь Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області було стягнуто з Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірма "Бережанська" - 3320,63грн. заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з яких 3176,30 грн. недоїмки та 144,33грн. пені (справа №2-а-508/09/1970); 17605,34грн. заборгованості по внесках на загальнообов'язкове страхування, з яких 16841,86 грн. недоїмки, 402,33грн. штрафу та 361,15 грн. пені.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача в частині застосованих санкцій згідно вищенаведених судових рішень на загальну суму 907,81 грн. та вважає їх заявлення безпідставним у даному спорі, адже такі вимоги були предметом судового розгляду, а їх правомірність встановлена судовими рішеннями в адміністративних справах №2-а-4130/10/19710 та №2-а-508/09/1970.

Згідно приписів ст.35 ГПК України, обставини, встановлені рішенням у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, в якій бере участь особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з приписами ст.32 ГПК України доказами у справі є фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці докази оцінюються судом на основі всебічності, повноти й об'єктивності усіх обставин справи у своїй сукупності відповідно до положень ст. 43 ГПК України.

Статтею 4-3 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Таким чином, беручи до уваги системний аналіз вищенаведених правових норм, та дослідивши подані докази, зокрема, картки особового рахунку страхувальника, довідки - розрахунки розміру грошових вимог, рішення окружного адміністративного суду, господарський суд дійшов висновку про те, що сума позовних вимог у даній справі включає суми штрафних санкцій, котрі стягнуто в судовому порядку на підставі рішень Тернопільського окружного адміністративного суду в розмірі 907,81грн., відтак, такі грошові вимоги не підлягають повторному включенню до проміжного ліквідаційного балансу, адже повинні включатися ліквідаційною комісією на підставі рішень адміністративних судів, котрі набрали законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України , та є обов'язковими до виконання.

Разом з тим, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АД №388676 від 28.05.2014р. та протоколу загальних зборів засновників №27 від 12.01.2014р. Колективне сільськогосподарське підприємство Птахофірма "Бережанська" знаходиться з 14.01.2014р. в стані припинення за рішенням засновників.

Згідно ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити про таке рішення орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (ч.ч. 1, 3, 5 ст. 105 ЦК України).

У відповідності до приписів ч. 8 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Як встановлено судом і це вбачається з матеріалів справи, на виконання зазначених приписів закону Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області звернулося до ліквідаційної комісії в межах строків, визначених ст.ст. 105, 111 ЦК України із заявою від 28.02.2014р. про визнання кредитором на суму 33919,75грн.

Вказані грошові вимоги ліквідаційною комісією розглянуто та, згідно листа-відповіді №22 від 06.03.2014р., частково відхилено. Так, ліквідаційною комісією визнано заборгованість по страхових внесках на суму 21988,92грн., що виникла станом на 07.04.2011 року. Решта вимог в розмірі 11930,83грн. на думку відповідача, підлягає списанню Пенсійним фондом України, оскільки такі страхові внески нараховано на підставі поданих звітів за підписом керівника підприємства ОСОБА_2 та ОСОБА_3, на підставі підроблених документів та печаток, відтак, такі грошові вимоги мають пред'являтися до останніх.

Частиною 3 статті 112 ЦК України визначено, що у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду, кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову, звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

У разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги (ч. 1 ст. 112 ЦК України).

Аналіз вищенаведених норм закону дають суду підстави дійти висновку про обґрунтованість та правомірність вимог про визнання грошових вимог в розмірі 11023,02грн. та зобов'язання включити їх до проміжного ліквідаційного балансу. При цьому суд виходить із такого.

Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області в порядку та в межах строків, визначених ст. 112 ЦК України, звернулося до суду з позовом до Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірма "Бережанська" в особі голови ліквідаційної комісії Копини Н.С. з відповідними позовними вимогами.

Ліквідаційною комісією відмовлено кредитору (позивачу у справі) у задоволенні зазначених грошових вимог, що підтверджено листом від 06.03.2014 р.

Порядок сплати зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення, стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів, застосування штрафних санкцій в даній сфері правовідносин, унормовано Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. №21-1 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010р. N21-5.

Як зазначалося вище, рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Бережанському районі Тернопільської області №24 від 26.02.2013р. та №168 від 23.11.2011р., №54 від 26.02.2013р. та №103 від 25.03.2013р. застосовано до відповідача штрафні санкції на загальну суму 11023,02грн. за недотримання вимог щодо проведення сплати відповідних внесків та платежів до Пенсійного фонду України. Дані рішення відповідачем в установленому порядку та строки не оскаржено та водночас залишено без оплати.

Конституційне положення про те, що права і свободи людини та громадянина захищаються судом, відповідно до ст. 55 Конституції України, деталізується у нормах матеріального права. Так, відповідно до ч.1 ст.15, ч.1 ст. 16 Цивільного Кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, зокрема право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів має право кожна фізична та юридична особа, а у визначених законом випадках до суду можуть звертатися також органи й особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні чи суспільні інтереси.

З огляду на встановлені судом обставини справи, позовні вимоги підлягають до задоволення частково, на суму 11023,02 грн.

Водночас, судом критично оцінюються заперечення відповідача з посиланням на виникнення заборгованості в період перебування на посаді керівника підприємства фізичних осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3, оскільки дані фізичні особи подавали завідомо неправдиву інформацію фінансової звітності неіснуючої юридичної особи Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірми "Бережанська".

Так, згідно з ч.1 ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 92 Цивільного кодексу України орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Поданими документами в обґрунтування неправомірної діяльності попередніх керівників підприємства відповідач не довів, в тому числі ні нормами закону, ані положеннями статуту підприємства не вбачається, що, керівника КСП птахофірма "Бережанська" обмежено у повноваженнях щодо надання інформації органам Пенсійного фонду України про фінансову звітність юридичної особи, тому такі доводи голови ліквідаційної комісії відхиляються як необґрунтовані та безпідставні.

Посилання голови ліквідаційної комісії КСП Птахофірма "Бережанська" щодо неправомірності застосування штрафних санкцій та пені Позивачем у справі на підставі прийнятих рішень, оскільки в тексті рішень зазначено невірне найменування юридичної особи, тобто замість Колективне сільськогосподарське підприємство птахофірма "Бережанська" зазначено Колективне сільськогосподарське підприємство птахофірми "Бережанська" спростовуються тим, що у зазначених рішеннях органу Пенсійного фонду України вказано ідентифікаційний код (05397700) юридичної особи, до якої застосовуються санкції, та який є ідентичним коду КСП птахофірма "Бережанська", зазначеному в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (витяг з Реєстру серії АД №388676 сформований станом на 28.05.2014р.), а тому дані обставини дають можливість ідентифікувати особу щодо якої застосовуються санкції.

Інші заперечення не заслуговують на увагу суду та спростовуються наявними у справі доказами.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у справі.

У судовому засіданні 12 серпня 2014 року оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду відповідно до ст. 85 ГПК України.

З огляду на наведене, керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ст.ст. 11, 15, 16, 104, 105, 111, 112 ЦК України, ст.ст. 42-47, 22, 32-34, 43, 44, 49, п. 4 ст. 80, 811, 82-85, 116, 117 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Колективному сільськогосподарському підприємству Птахофірма "Бережанська" (м.Бережани Тернопільської області, вул. Львівська, 100, корпус А, Б, В, Г, Д-2, ідентифікаційний код 05397700) в особі голови ліквідаційної комісії Копини Надії Степанівни визнати Управління Пенсійного Фонду України в Бережанському районі Тернопільської області (м.Бережани Тернопільської області, вул..Шевченка, 13А, ідентифікаційний код 21156433) кредитором з грошовими вимогами в сумі 11023 (одинадцять тисяч двадцять три)грн. 02коп.

3. Колективному сільськогосподарському підприємству Птахофірма "Бережанська" (м.Бережани Тернопільської області, вул. Львівська, 100, корпус А, Б, В, Г, Д-2, ідентифікаційний код 05397700) в особі голови ліквідаційної комісії Копини Надії Степанівни включити кредиторські Управління Пенсійного Фонду України в Бережанському районі Тернопільської області (м.Бережани Тернопільської області, вул..Шевченка, 13А, ідентифікаційний код 21156433) у розмірі 11023 (одинадцять тисяч двадцять три)грн. 02коп. до проміжного ліквідаційного балансу Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірма "Бережанська" (м.Бережани Тернопільської області, вул. Львівська, 100, корпус А, Б, В, Г, Д-2, ідентифікаційний код 05397700).

4. Стягнути Колективного сільськогосподарського підприємства Птахофірма "Бережанська" (м.Бережани Тернопільської області, вул. Львівська, 100, корпус А, Б, В, Г, Д-2, ідентифікаційний код 05397700), - в дохід Державного бюджету України 2905(дві тисячі дев'ятсот п'ять)грн.98коп. судового збору, котрі перерахувати на р/р 31217206783002 у ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012, одержувач УДКСУ м. Тернопіль, код ЄДРПОУ одержувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001.

5. В решті позовних вимог - відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони та прокурор мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено "22" серпня 2014р.

Суддя Н.О. Андрусик