Справа: № 826/15363/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О.В. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
21 серпня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Літвіної Н.М.
Суддів Ганечко О.М.
Хрімлі О.Г.
при секретарі Соловіцькій І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_3, Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві, Головного управління Міндоходів у м. Києві, Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005951740 від 30 травня 2013 року,-
Позивач звернувся до суду з позовом до ДПІ у Голосіївському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві, Головного управління Міндоходів у м. Києві, Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправними бездіяльності та дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005951740 від 30 травня 2013 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 травня 2014 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Голосіївському районі м. Києва ДПС щодо невидачі ОСОБА_3 довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів (форми № 22-ОПП). Зобов'язано ДПІ у Голосіївському районі м. Києва ДПС, правонаступником якої є ДПІ у Голосіївському районі Головного управління у м. Києві, видати ОСОБА_3, довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів (форми № 22-ОПП). В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ОСОБА_3, та відповідач - ДПІ у Голосіївському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві, звернулися з апеляційними скаргами та просять задовольнити їх в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ФОП ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) був зареєстрований 31 серпня 2004 року Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією (номер запису в Єдиному державному реєстрі № 20680000000000214), та перебуває на обліку в ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, перейменованої в подальшому на ДПІ у Голосіївському районі м. Києва ДПС, правонаступником якої стала ДПІ у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, з того ж часу.
25 червня 2005 року позивач звернувся до канцелярії ДПІ у Голосіївському районі м. Києва письмові заяву про зняття з обліку платника податків номер ДРФО НОМЕР_2 у зв'язку з ліквідацією (форми № 8-ОПП) та заяву від 25 червня 2005 року про повернення свідоцтва про сплату єдиного податку в зв'язку із закриттям підприємницької діяльності (в довільній формі).
29 червня 2005 року позивач звернувся до державного реєстратору для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення фізичною особою-підприємцем підприємницької діяльності пакет необхідних документів, про що свідчить наявна в матеріалах даної справи копія Опису документів, що надаються фізичною особою-підприємцем державному реєстратору.
Згідно наданого позивачем до матеріалів справи копій Витягу з Єдиного державного реєстру серії АГ № 349636 відносно ОСОБА_3 станом на 31 жовтня 2013 року, та Спеціального витягу з цього Реєстру відносно ОСОБА_3 станом на 15 жовтня 2013 року, наданого у відповідь на електронний запит суду від 17 жовтня 2013 року за № 17387532 по даній справі, в Єдиному державному реєстрі наявні відомості про внесення 29 червня 2005 року державним реєстратором запису про перебування ФОП ОСОБА_3 в стані припинення підприємницької діяльності за власним рішенням.
До липня місяця 2013 року від податкової інспекції жодної відповіді, в т.ч. довідки про зняття з обліку платника податків за ф. № 12-ОПП, повідомлень про наявність сум заборгованості перед бюджетом, або відмови платнику податків (позивачу) у наданні такої довідки позивач не отримав.
Проте, 01 липня 2013 року на адресу позивача надійшло податкове повідомлення-рішення № 0005951740 від 30 травня 2013 року (форми «Р»), яким ОСОБА_3 за порушення п. п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПК України, визначено суму штрафної санкції у розмірі 170, 00 грн.
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення винесене ДПІ у Голосіївському районі м. Києва ДПС на підставі Акта № 318/17-435 від 13 травня 2013 року про результати камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи, яким встановлено порушення позивачем вимог норм п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49, п. 177.5 ст. 177 ПК України, а саме: несвоєчасне подано таку декларацію за 2012 рік - 25 квітня 2013 року (по строку подання до 11 лютого 2013 року).
Позивач звернувся до Головного управління Міндоходів у м. Києві із скаргою від 03 липня 2013 року на податкове повідомлення-рішення № 0005951740 від 30 травня 2013 року і письмовою заявою від 24 липня 2013 року, та до Міністерства доходів і зборів України зі скаргою від 02 вересня 2013 року на оскаржуване податкове повідомлення-рішення, в яких просив вищестоящі контролюючі органи повідомити його про дату та обставини повторного взяття його на податковий облік в ДПІ; надати роз'яснення з питання переліку документів, необхідних для отримання довідки за формою № 22-ОПП; зобов'язання ДПІ видати йому довідку форми № 22-ОПП за поданою раніше заявою від 25 червня 2005 року форми № 8-ОПП; скасувати податкове повідомлення-рішення № 0005951740 від 30 травня 2013 року як таке, що було протиправно винесене з вини податкової інспекції.
Проте, відповідачі направили скаржнику (позивачу) рішення про результати розгляду первинної скарги № 1258/а/26-15-10-04-04 від 23 серпня 2013 року та рішення про результати розгляду скарги № 4566/а/99-99-10-01-15 від 19 вересня 2013 року, якими вимоги ОСОБА_3 залишили без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - без змін, мотивуючи тим, що в Єдиному державному реєстрі станом на 20 серпня 2013 року відповідного запису про прийняття фізичною особою-підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності відсутнє.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» № 755-IV від 15 травня 2003 року (в останній чинній редакції) - для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності така фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа має подати державному реєстраторові (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог.
У разі якщо після закінчення проведення заходів щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, але не раніше закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог фізичній особі не надані у встановленому законом порядку органом доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або рішення про відмову в їх видачі, фізична особа - підприємець або уповноважена ним особа не раніше ніж через десять робочих днів з дня закінчення такого строку набуває право на подання державному реєстраторові документів, передбачених частиною одинадцятою статті 47 цього Закону, за винятком зазначених довідок, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням за принципом мовчазної згоди.
За наявності підстав, визначених абзацом першим цієї частини, державний реєстратор проводить державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за принципом мовчазної згоди, про що вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру.
Згідно до ч. 11 ст. 47 Закону - для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше закінчення строку пред'явлення вимог кредиторів, зазначеного у заяві про припинення підприємницької діяльності, подає державному реєстраторові особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.
Крім того, 06 січня 2012 року набув чинності новий Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений Наказом Міністерства фінансів України № 1588 від 09 грудня 2011 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300.
Згідно до абз. 1 - 3 п. п. 11.12.1 п. 11.12 розд. 1 Порядку - зняття з обліку фізичної особи - підприємця як платника податків здійснюється в порядку, визначеному пунктами 11.1 - 11.11 цього розділу, з урахуванням таких особливостей: після прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності та внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець зобов'язана подати до органу державної податкової служби за основним місцем обліку: заяву за ф. № 8-ОПП (за бажанням), дата якої фіксується в журналі за ф. № 6-ОПП; оригінали документів, що видаються органами державної податкової служби платнику податків (свідоцтва, патенти, інші документи тощо) і підлягають поверненню до органу державної податкової служби, а також завірені органом державної податкової служби копії цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби.
Пунктом 11.2 розд. 1 Порядку передбачено, що у зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять процедури (передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за ф. № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктом 11.1 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Відповідно до п. 11.5 розд. 1 Порядку - після проведеної документальної позапланової перевірки платника податків та спливу законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків, у разі відсутності заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків, визначених підпунктом 11.9.1 пункту 11.9 цього розділу, та встановлення факту відсутності заборгованості платника податків перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють органи державної податкової служби, орган державної податкової служби складає довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів за ф. № 22-ОПП (додаток 20).
Така довідка направляється відповідальній особі платника податків. За зверненням комісії з припинення (ліквідаційної комісії), ліквідатора, платника податків (фізичної особи), іншої особи, яку за даними Єдиного державного реєстру (згідно з рішенням про припинення) призначено відповідальною за проведення процедур припинення платника податків, довідка за ф. № 22-ОПП може бути видана такій особі безпосередньо в органі державної податкової служби, але не пізніше третього робочого дня, наступного за днем реєстрації довідки в органі державної податкової служби. Після закінчення триденного строку довідка направляється поштою.
Згідно до п. 11.7 розд. 1 Порядку - довідку за ф. № 22-ОПП, видану органом державної податкової служби, платник податків подає державному реєстратору або іншому органу для проведення державної реєстрації припинення в установленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, доказів існування перешкод для видачі позивачу довідки форми № 22-ОПП (зокрема наявність непогашеного податкового боргу у позивача як у фізичної особи - підприємця, здійснення нарахувань позивачу, як фізичній особі підприємцю, за результатами проведених документальних перевірок, та ін.) відповідач не надав.
Підпунктом 11.15.7 п. 11.5 розд. 11 Порядку передбачено, що у разі внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за спрощеною процедурою шляхом її ліквідації або про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця орган державної податкової служби здійснює зняття з обліку такого платника податків відповідно до пункту 11.11 цього розділу.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача про зобов'язання податкового органу видати йому довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів (форми № 22-ОПП) є законними та обгрунтованими.
Щодо позовних вимог позивача про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Голосіївському районі м. Києва ДПС № 0005951740 від 30 травня 2013 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. п. 49.18.4, 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПК України - який набрав чинності 01 січня 2011 року, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема:
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу;
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно до п. 177.5 ст. 177 ПК України - фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 Закону - фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки станом на день винесення спірного податкового повідомлення-рішення процедура ліквідації суб'єкта господарської діяльності - ФОП ОСОБА_3 не була завершена, та відповідний запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця до Єдиного державного реєстру не вносився, а тому позивач не був позбавлений статусу підприємця та зобов»язаний був подавати податкову звітність у строки встановлені п. п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 і п. 177.5 ст. 177 ПК України.
Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційні скарги ОСОБА_3, Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 травня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Ганечко О.М.
Хрімлі О.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 26 серпня 2014 року.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Ганечко О.М.
Хрімлі О.Г.