12 серпня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а-11263/09/1570
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Коваля М.П.
- Семенюка Г.В.
при секретарі - Алексєєвої Н.М.
за участю представника апелянта Публічного акціонерного товариства « Одеське СКТБ «Продмаш» - Морозової К.Є.
представника позивача заступника прокурора Малиновського району м. Одеси - Євглевського А.В.
представника позивача Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси - Дишливенко О.А.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства « Одеське СКТБ «Продмаш» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2014 року по справі за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства « Одеське СКТБ «Продмаш» про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплат різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, у сумі 3248,58грн.,-
До суду надійшла адміністративна позовна заява заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Малиновському району м. Одеси, в якій просить суд стягнути з публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ "Продмаш" заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, науковим працівникам перед Управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси, у сумі 3248,58грн. за період з 01 серпня 2008 року по 01 квітня 2009 рік (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 04.12.2012р.).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у відповідача заборгованості по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумами пенсій, призначених науковим працівникам державного небюджетного підприємства ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 , яка утворилася за період 01 серпня 2008 року по 01 квітня 2009 рік і підлягає стягненню з відповідача відповідно до ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2014 року адміністративний позов задоволено. Стягнено з Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ "Продмаш" на користь Управління Пенсійного Фонду України в Малиновському районі м.Одеси заборгованість по відшкодуванню виплат різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, у сумі 3248(три тисячі двісті сорок вісім)грн. 58 коп.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права у зв'язку з чим апелянт просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Так судом першої інстанції встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04.12.2012р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013р., адміністративний позов задоволено повністю.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.03.2014р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04.12.2012р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013р. скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
ПАТ "Одеське СКТБ "Продмаш" (яке є правонаступником ДП "Одеське спеціальне конструкторсько-технологічне бюро продовольчого машинобудування") зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м.Одеси як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за №0603, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією повідомлення про взяття на облік (з 12.09.1997р.).
Прокурор та позивач стверджують, що за ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" обліковується заборгованість по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумами пенсій, призначених науковим працівникам державного небюджетного підприємства в сумі 3 248, 58 грн., яка утворилася внаслідок невідшкодування відповідачем вказаної різниці за період з 01 серпня 2008 року по 01 квітня 2009 рік, за призначеними та виплаченими пенсіями науковим працівникам ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9
Заборгованість ПАТ "Одеське СКТБ "Продмаш" по відшкодуванню витрат на фінансування різниці між сумами пенсій, призначеними науковим працівникам державного небюджетного підприємства, виникла відповідно до направлених на адресу відповідача повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, які були отримані відповідачем.
Право на наукові пенсії ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 підтверджується виданими довідками ДП "Одеське спеціальне конструкторсько-технологічне бюро продовольчого машинобудування", правонаступником якого є ПАТ "Одеське "СКТБ Продмаш", №02-7/152 від 29.04.2004р., №02-7/1 видана в квітні 2004р., №02-7/42 - в березні 2005р., №02-7/150 в квітні 2004р.
Крім того, за заявами вище зазначених пенсіонерів у відповідності до розділу 3 ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", постанови Кабінету Міністрів України "Про реалізацію частини другої статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність"№ 1570 від 22.11.2001року та постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 року № 257 "Про затвердження переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", їм були призначені пенсії наукового працівника, що підтверджується відповідними розпорядженнями та розрахунками стажу (том 1 а.с. 149,151,153,155), які щомісячно їм виплачувалась.
Пенсії ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 за спірний період були виплачені у повному обсязі, що підтверджується довідками відповідних управлінь ПФУ.
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Колегія суддів вважає правильним такий висновок суду першої інстанції виходячи з наступного.
Абзацом 2 п.13 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003р. встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Згідно з вимог ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років. До досягнення віку, встановленого цим абзацом, право на пенсію за віком мають чоловіки - наукові (науково-педагогічні) працівники 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років - які народилися по 31 грудня 1952 року; 60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року; 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року.
Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: - для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; - для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; - для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Розмір сум відшкодування зазначених коштів до Пенсійного фонду між позивачем та відповідачем визначено в повідомленнях про суму витрат на виплату пенсій, що становлять 50 % різниці між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою на загальних підставах.
Право на призначення пенсії відповідно до цього Закону поширюється на всіх осіб, які вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною другою цієї статті. Призначення пенсій таким працівникам здійснюється відповідно до частин третьої - сьомої цієї статті з дня звернення за призначенням пенсії та за умови звільнення з посади наукового (науково-педагогічного) працівника, за винятком осіб, які працюють за строковим трудовим договором (контрактом), що укладений після досягнення пенсійного віку.
Відповідно до п.п.2, 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково - педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №372 від 24 березня 2004 року, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів. Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Колегія суддів наголошує на тому, що судом першої інстанції враховані вказівки Вищого адміністративного суду, які викладенні в ухвалі від 27.03.2014 року, щодо перевірки та необхідності належної оцінки посиланням відповідача на те, що до 1993 року включно Одеське СКТБ продовольчого машинобудування на 100% фінансувалось за рахунок державного бюджету та з 18.01.1994 року Одеське СКТБ продовольчого машинобудування було корпоратизоване у ВАТ і тільки після цього відсоток бюджетного фінансування зменшився, але до 2005 року був більш як 70%, а відтак до моменту корпоратизації відповідач був бюджетною установою.
Розмір сум відшкодування зазначених коштів до Пенсійного фонду між позивачем та відповідачем визначено в повідомленнях про суму витрат на виплату пенсій, що становлять 50 % різниці між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою на загальних підставах, що відповідає п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів 3-4 рівня акредитації.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що пенсії зазначеним пенсіонерам призначалися відповідно до виданих відповідачем вже після корпоратизації ДП Одеське СКТБ продовольчого машинобудування у Відкрите акціонерне товариство (у період 2004-2005р.р.) довідок (т.1, а.с.58-65, а.с.69-71). Пенсії призначались 14.03.2005р. (ОСОБА_9), 07.06.2002р. (ОСОБА_8), 19.06.2002р. (ОСОБА_6), 29.04.2002р. (ОСОБА_7) на підставі виданих Управліннями ПФУ розпоряджень про призначення саме наукових пенсій.
Колегія суддів зазначає, що розмір різниці, що підлягає відшкодуванню, визначений в повідомленнях, направлених на адресу відповідача та отриманих ним, проте зазначена в них частка різниці у розмірі пенсій, що фінансується за рахунок відповідача, ПАТ «Одеське СКТБ «Продмаш» не оспорена у судовому порядку, а повідомлення відповідачем не оскаржені.
На момент видачі довідок та призначення пенсій вказані пенсіонери не були науковими працівниками бюджетної установи або організації, оскільки у 1994р. Одеське СКТБ було корпоратизоване у Відкрите акціонерне товариство (п.1.1 Статуту ВАТ), тобто втратило статус бюджетної організації, що визнавав і сам відповідач, подавши до Управління ПФУ відповідну довідкову інформацію у листопаді 2005р. (т.1, а.с.88-89).
З матеріалів справи колегія суддів також вбачає розрахунок боргу по відшкодуванню різниці наукових пенсій та облікової картки платника відповідно до якого за ПАТ "Одеське СКТБ "Продмаш" обліковується заборгованість по відшкодуванню витрат на фінансування різниці за період 01 серпня 2008 року по 01 квітня 2009 року. в сумі 3 248, 58грн.
Відповідно до п. 8 Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови суд першої інстанції дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства « Одеське СКТБ «Продмаш» - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2014 року по справі за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства « Одеське СКТБ «Продмаш» про стягнення заборгованості по відшкодуванню виплат різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам, у сумі 3248,58грн.,- без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Повний текст ухвали виготовлено 13 серпня 2014 року.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Коваль М.П.
Семенюк Г.В.