Постанова від 12.08.2014 по справі 2-а/752/69/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а/752/69/14 Головуючий у 1-й інстанції: Антонова Н.В.

Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Карпушової О.В., Шелест С.Б.,

при секретарі Прищепчуку А.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_2,

представника УПФУ в Голосіївському районі м. Києва - Фролькіс О.А.,

розглянувши в порядку відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату соціальних виплат по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного із Чорнобильською катастрофою, за апеляційними скаргами Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 03 березня 2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2012 року позивач звернувся у суд з позовом, в якому, з урахуванням частково залишених без розгляду вимог ухвалами Голосіївського районного суду м. Києва від 20 серпня 2012 року та від 03 березня 2014 року, та після уточнених вимог згідно клопотання від 23.08.2012 року, просив:

- визнати протиправними дії відповідачів по призначенню і виплаті йому пенсії, як інваліду 2 групи, з числа учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС;

- зобов'язати УПФУ в Голосіївському районі м. Києва встановити йому пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з квітня 2014 року та зробити перерахунок виниклої заборгованості;

- зобов'язати ГУПФУ в м. Києві виплатити йому заборгованість по виплаті пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, з квітня 2014 року;

- зобов'язати відповідачів в подальшому, при зміні розміру мінімальної пенсії, встановленої законом, робити відповідний перерахунок та виплату пенсії.

Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 03 березня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідачів по призначенню та виплаті ОСОБА_2 державної та додаткової пенсії, починаючи з 01.04.2012 року по 03.03.2014 року включно; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва встановити позивачу державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсії за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, та зробити відповідний перерахунок заборгованості за вказаний період; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 заборгованості із пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, за вказаний період. У решті позову відмовлено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а постанова суду - скасуванню, з таких підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачу державна пенсія по інвалідності та щомісячно додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, повинна виплачуватись у розмірі, встановленому ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.

Проте, з таким висновком суду погодитися не можна.

Як убачається із матеріалів справи, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із січня 2010 року - інвалідом ІІ групи, що спричинено захворюванням, пов'язаним із роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва

Згідно зі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 54 цього Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими восьми мінімальних пенсій за віком.

Зважаючи на приведені норми, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на отримання пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у наведених розмірах, починаючи з квітня 2012 року по дату винесення судового рішення.

Проте, в даному випадку місцевим судом помилкового застосовані норми матеріального права, з огляду на наступне.

14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України N 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

Пунктом 7 частини I зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У розглядуваному випадку пізніше прийняті норми Закону України від 14 червня 2011 року N 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».

На реалізацію наведеного положення Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінетом Міністрів України 6 липня 2011 прийнята постанова № 745, якою в п. 3 встановлено менші, аніж у ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміри виплат пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

У рішенні від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 Конституційний Суд України дійшов висновку, що Кабінету Міністрів України делеговано право визначати порядок та розміри соціальних виплат і допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції України та законів України.

Так, Закони України про Державний бюджет України на 2012, 2013 роки містять норму про те, що положення, зокрема, ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в цих роках застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік (2013 рік).

На виконання делегованих повноважень Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23.11.2011 року, якою передбачено мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - інвалідів ІІ групи - на рівні 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, для постраждалих наслідок Чорнобильської катастрофи учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - інвалідів ІІ групи - становить 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Отже, у 2012 та 2013 роках основна пенсія по інвалідності та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.

Відтак, суд першої інстанції безпідставно задовольнив адміністративний позов ОСОБА_2 за період з 01.04.2012 року по 31.12.2013 року.

Разом з тим, вищезазначена норма Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» обмежена в часі лише 2013 роком.

Оскільки, у Законі України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не передбачено застосування ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України, правове регулювання спірних відносин у 2014 році здійснюється відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відтак, колегія суддів доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському району м. Києва в частині проведення виплат основної пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, меншому, ніж передбачено ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 року по 03.03.2014 року. Тому, вимоги позивача про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахунок і виплату основної пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54 названого Закону за вказаний період підлягають задоволенню.

При цьому, судова колегія зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком.

При цьому, статтею 19 вказаного Закону передбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Оскільки будь-яким іншим законом, крім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії не встановлений, судова колегія доходить висновку про відсутність правових підстав для застосування будь-якої іншої величини, ніж встановлена названим Законом, для розрахунку позивачу основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Розмір мінімальної заробітної плати щорічно визначається у законі України про державний бюджет на відповідний рік.

Разом з тим, у задоволенні вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві слід відмовити, оскільки позивача перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, і саме останнє зобов'язане проводити відповідні нарахування та виплату позивачу основної та додаткової пенсії.

Отже, доводи апеляційних скарг частково спростовують висновки суду першої інстанції, які не відповідають вимогам чинного законодавства.

Ураховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги - підлягають частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, з ухваленням нового рішення про задоволення позову в частині.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задовольнити частково.

Постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 03 березня 2014 року скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 основної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01.01.2014 року по 03.03.2014 року включно.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2 основної пенсії по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсії за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 року по 03.03.2014 року включно, з урахуванням проведених виплат.

У решті позову ОСОБА_2 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко

суддя О.В. Карпушова

суддяС.Б. Шелест

(Повний текст постанови складено 18 серпня 2014 року.)

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Карпушова О.В.

Шелест С.Б.