19 серпня 2014 року м. Чернівці Справа № 824/2520/14-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лелюка О.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кіщук О.І.,
представника позивача Коубіш А.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Кіцманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
Кіцманська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області звернулась до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в розмірі 9167,46 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що станом на 14 липня 2014 року у відповідача наявний податковий у розмірі 9167,46 грн, в тому числі по земельному податку у розмірі 8657,46 грн та по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510,00 грн.
Зазначений податковий борг визначений платнику податків згідно поданих ним податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плат за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік та 2014 рік; винесеного Кіцманською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів податкового повідомлення-рішення форми «Р» з податку на доходи фізичних осіб №0002771700 від 29 травня 2014 року.
У зв'язку з несплатою відповідачем в добровільному порядку податкового боргу позивач, посилаючись на норми Податкового кодексу України, просить суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 податковий борг по земельному податку в сумі 8657 грн 46 коп. до місцевого бюджету Кіцманської міської ради на р/р 33212813700128, код платежу 1305030021 та по податку з доходів з фізичних осіб в сумі 510 грн 00 коп. до місцевого бюджету Стрілецько-Кутської сільської ради на р/р 33213801700151 код платежу 38053640.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання вдруге не з'явився, хоча про дату, час та місце проведення розгляду справи був належним чином повідомлений. Зокрема, на його адресу, яка зазначена в матеріалах справи, направлялися повістки, в яких зазначалось про дату, час та місце розгляду справи. Однак конверти із такими повістками поверталися до суду з відміткою пошти про не вручення.
Відповідно до частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи викладене та на підставі частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнає за можливим розглянути дану справу без участі відповідача.
Заслухавши пояснення особи, яка з'явились в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1; взятий на облік в ДПІ у Кіцманському районі як платник податків з 29 грудня 2002 року за №1169, ідентифікаційний код НОМЕР_2.
В період з 12 травня 2014 року по 16 травня 2014 року Кіцманською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів було проведено позапланову виїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2013 року.
За результатами такої перевірки 23 травня 2014 року складено Акт №000503/285/27/7/1700/НОМЕР_2, який містить висновок про порушення відповідачем пункту 121.1 статті 121 Податкового кодексу України - незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом встановлених строків зберігання та ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю.
На підставі Акту від 23 травня 2014 року №000503/285/27/7/1700/НОМЕР_2 позивачем 29 травня 2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0002771700 за формою «Р» з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510,00 грн, з яких штрафна санкція у розмірі 510,00 грн.
29 травня 2014 року зазначене податкове повідомлення-рішення було отримано фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2, що підтверджується його підписом на корінці податкового повідомлення-рішення №0002771700 від 29 травня 2014 року.
Станом на день розгляду даної справи вказане податкове повідомлення-рішення не оскаржене, доказів його оскарження в судовому чи в адміністративному порядку відповідачем не надано, а відтак податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 510,00 грн є узгодженим.
Крім цього, судом встановлено, що 18 лютого 2013 року та 19 лютого 2014 року відповідачем до податкового органу подано податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік та 2014 рік.
Відповідно до вказаних декларацій ОСОБА_2 самостійно визначив податкове зобов'язання по земельному податку: за листопад-грудень 2013 року - 704,06 грн, за січень-травень 2014 року - 7953,40 грн.
Однак відповідач в добровільному порядку суму податкового боргу не сплатив, у зв'язку з чим Кіцманська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області, звернулась до суду з цим позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення закону та робить відповідні висновки.
У відповідності до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно підпункту 9.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних податків та зборів належить плата за землю.
Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пунктів 287.1, 287.3 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до статті 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 49.1 статті 49 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпункт 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пункт 31.1 статті 31 Податкового кодексу України визначає, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв'язку із сформованою заборгованістю відповідачу було надіслано корінець податкової вимоги форми «Ф» №78-15 від 03 жовтня 2013 року.
На момент утворення досліджуваної заборгованості зазначена податкова вимога не була відкликана.
Враховуючи зазначенні положення закону та зважаючи на те, що станом на день розгляду справи у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 9167,46 грн, який виник в результаті несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 податкового боргу в сумі 9167,46 грн.
Згідно із пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача відповідачем суду не подано.
З огляду на вказані норми податкового законодавства та встановлені судом обставини справи, а також виходячи з конституційного принципу обов'язковості сплати податків і зборів, суд вважає заявлені Кіцманською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Керуючись статтями 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 податковий борг по земельному податку в сумі 8657 грн 46 коп. до місцевого бюджету Кіцманської міської ради на р/р 33212813700128, код платежу 1305030021 та по податку з доходів з фізичних осіб в сумі 510 грн 00 коп. до місцевого бюджету Стрілецько-Кутської сільської ради на р/р 33213801700151 код платежу 38053640.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Лелюк
Постанова у повному обсязі складена до 21 серпня 2014 року.