73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
"21" серпня 2014 р. Справа № 923/1138/14
Господарський суд Херсонської області у складі судді Клепай З.В. при секретарі Кудак М.І., розглянувши справу
за позовом: Державної екологічної інспекції у Херсонській області, м.Херсон
до: Публічного акціонерного товариства "Пересувна механізована колонна №132", м.Гола Пристань
про стягнення 12508 грн. 28 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - Оржинська Е.І., представник, дов. 01.04.2014 року;
від відповідача - Алексеєва Н.С., представник, дов. від 20.05.2013 року.
Державна екологічна інспекція у Херсонській області, м.Херсон, звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з публічного акціонерного товариства "Пересувна механізована колонна №132", м.Гола Пристань, 12508 грн. 28 коп. збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів та надр.
Одночасно з позовом позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору з посиланням на ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір".
Господарський суд Херсонської області в ухвалі від 05.08.2014р. про порушення справи дійшов висновку про відсутність правових підстав для звільнення позивача від сплати судового збору, та призначив її розгляд на 21.08.2014р.
Зазначеною ухвалою суд зобов'язував екологічну інспекцію до дня розгляду справи сплатити судовий збір відповідно до ставок, встановлених п.1) п.п.2 п.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір".
Однак, на час слухання справи її матеріали не містять документів, які б свідчили про виконання вимог суду позивачем щодо сплати судового збору.
Стаття 44 ГПК України передбачає, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Стаття 4 Закону України "Про судовий збір" встановлює розміри ставок судового збору за подачу позовів до господарських судів України, стаття 6 - порядок його сплати.
Статтею 5 Закону України "Про судовий збір" встановлений перелік осіб - позивачів, щодо яких встановлено пільгу - звільняються від сплати судового збору, який є вичерпним. Згідно з даним переліком позивач за даним позовом не має такої пільги.
Відповідно до приписів статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійснені оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Дана позиція суду кореспондується з роз'ясненнями, які викладені у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.03.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України". Як визначено у п.3.1, єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, пов'язаних з відстроченням та розстроченням сплати судового збору, зменшенням його розміру або звільненням від його сплати і застосуванням приписів Закону щодо пільг зі сплати судового збору, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому, оскільки ст. 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку щодо відсутності правових підстав для звільнення Державної екологічної інспекції у Херсонській області від сплати судового збору.
Суд, приймаючи позов та порушуючи за ним справу, фактично надав позивачу відстрочку для сплати судового збору, встановивши строк такої сплати - до дня розгляду справи, тобто до 21.08.2014р.
У пункті 3.3 постанови Пленуму № 7 від 21.03.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" Вищий господарський суд України зазначає, що якщо строк, на який судом було відстрочено або розстрочено сплату судового збору, закінчився, а таку сплату не здійснено, господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи може своєю ухвалою продовжити цей строк (але не довше ніж до прийняття судового рішення по суті справи), або звільнити сторону від сплати судового збору, або залишити позов чи скаргу без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 81 ГПК, або стягнути несплачену суму судового збору у прийнятті судового рішення.
З урахуванням викладеного, суд залишає позов без розгляду.
Після усунення обставин, що зумовили залишення позову без розгляду, позивач має право знову звернутися з ним до господарського суду в загальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись п.5) ч.1 ст.81, ст.86 ГПК України, суд
1. Позов залишити без розгляду.
Суддя З.В. Клепай