"24" липня 2014 р. м. Київ К/9991/72134/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Гаманка О.І.
суддів Білуги С. В.
Загороднього А.Ф.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Черняхівському районі Житомирської області на постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від 14 вересня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Черняхівському районі Житомирської області про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити дії,
У липні 2012 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Черняхівському районі Житомирської області про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Черняхівського районного суду Житомирської області від 14 вересня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року, позов задоволено. Визнано нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України в Черняхівському районі Житомирської області від 23 січня 2012 року №2 щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_2 пенсії державного службовця. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 01 січня 2012 року згідно довідки про збільшення заробітної плати відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу», пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», нарахувати і провести відповідні виплати по заборгованості не донарахованої пенсії.
У касаційній скарзі управління Пенсійного Фонду України в Черняхівському районі Житомирської області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі в межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з 01 квітня 2006 року перебуває на обліку в Пенсійному фонді та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", загальний процент розрахунку її пенсії від заробітку - 90%.
Відповідно до статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" 10 січня 2012 року Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Житомирській області позивачу була надана довідка №02-38/12 для перерахунку пенсії, як державному службовцю з останнього місця роботи.
Позивач звернулася до відповідача із заявою від 11 січня 2012 року щодо перерахунку розміру її пенсії у зв'язку з підвищенням з 01 січня 2012 року розміру заробітної плати працюючим суддям.
Рішенням від 23 січня 2012 року №2 відповідач відмовив ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач, відповідно до приписів статті 37-1 Закону України "Про державну службу", має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого судді.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, зважаючи на наступне.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У пункті 3.4 Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року №4-рп/2007 вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Спеціальним законом, що регулює гарантії соціального захисту суддів є Закон України "Про судоустрій і статус суддів".
Відповідно до статті 129 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддям за роботу на посаді судді щомісячно виплачується суддівська винагорода, яка складається з аналогічних складових заробітної плати, з якої позивачу призначалась пенсія державного службовця.
Стаття 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачає призначення та виплату пенсій суддям на умовах, передбачених статті 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що підвищення розміру заробітної плати працюючим суддям з 01 січня 2012 року дає підстави для перерахунку пенсій суддям, що отримують пенсії як державні службовці, а тому позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Оскаржувані рішення постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги не спростовуються висновки, викладені в судовому рішенні, підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в Черняхівському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Черняхівського районного суду Житомирської області від 14 вересня 2012 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Черняхівському районі Житомирської області про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити дії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий О.І. Гаманко
Судді С.В. Білуга
А.Ф. Загородній