Справа № 740/3506/14
Провадження № 2-а/740/91/14
13 серпня 2014 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючої - судді Пантелієнко В.Г.,
з участю секретаря - Філоненко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Ніжина справу за адміністративним позовом Ніжинської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови ОСОБА_1 до Ніжинської міської виборчої комісії про визнання незаконними дій та скасування рішень виборчої комісії,
Ніжинська міська партійна організація Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в особі голови ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до суб'єкта владних повноважень Ніжинської міської виборчої комісії про визнання протиправними дій Ніжинської міської виборчої комісії щодо визнання обраним та реєстрацію депутатом ОСОБА_2; скасування рішення Ніжинської міської виборчої комісії в частині визнання обраним депутатом Ніжинської міської ради ОСОБА_2; скасування рішення Ніжинської міської виборчої комісії в частині реєстрації депутатом Ніжинської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_2.
В судове засідання сторони не з'явились, від позивача надійшла заява про розгляд справи в його відсутність.
Проаналізувавши надані матеріали суд приходить до наступних висновків.
Як передбачено ст.19, ч.ч. 1, 3, 5 ст.20 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії, зокрема міські виборчі комісії (у тому числі міст Києва та Севастополя). Виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Територіальна виборча комісія є юридичною особою та має власну печатку, зразок якої затверджується Центральною виборчою комісією.
У відповідності із Конституцією України та вказаними Законами України для забезпечення організації і проведення на території України у 2010 році чергових виборів депутатів всіх рівнів та сільських, селищних, міських голів постановами Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 року №355 «Про формування складу обласних, районних, міських виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» в межах Чернігівської області утворена, зокрема Ніжинська міська виборча комісія (на правах територіальної виборчої комісії).
Отже відповідач по справі, до якого позивачем пред'явлена вимога про скасування рішення, є постійно діючим органом в системі виборчих комісій, яку очолює Центральна виборча комісія. Крім того, Ніжинська міська виборча комісія не є органом (посадовою особою) місцевого самоврядування, перелік яких визначено у ст. 140, ч.2 ст. 141 Конституції України та ч.1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Таким чином, вимога позивача до Ніжинської міської виборчої комісії про скасування рішення є такою, що пред'явлена до державного органу.
При цьому, вимоги позивача не пов'язані з виборчим процесом. Оскільки як передбачено ч.2 і ч.5 ст. 11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією, а завершається офіційним оприлюдненням результатів місцевих виборів у порядку передбаченому вказаним законом.
Згідно із п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 15 від 01.11.2013 року суди повинні враховувати, що відповідно до п. 6 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється лише на спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосуються підготовки та проведення виборів, і які розглядаються за особливостями встановленими ст. 172-179 КАС України. Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), які належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України вказаний спір відноситься до юрисдикції адміністративних судів, як такий, що виник у зв'язку зі здійсненням державним органом управлінських функцій, що передбачені ст. 25 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та не пов'язаний з виборчим процесом.
Отже в силу ст. 18 КАС України адміністративна справа предметно підсудна Чернігівському окружному адміністративному суду як адміністративному суду першої інстанції.
Таким чином суд приходить до висновку, що на виконання норм ст. 22 КАС України вказану справу слід передати для розгляду за підсудністю до Чернігівського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 18, 22 КАС України, суд,
Справу за адміністративним позовом Ніжинської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», в особі голови ОСОБА_1 до Ніжинської міської виборчої комісії про визнання незаконними дій та скасування рішень виборчої комісії, передати для розгляду за підсудністю до Чернігівського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Суддя Ніжинського
міськрайонного суду В.Г. Пантелієнко