Справа № 554/9031/14-а
Іменем України
Дата документу 11.07.2014
11 липня 2014 року суддя Октябрського районного суду м. Полтави Савченко А.Г.,
розглянувши у порядку письмого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання протиправною відмови у розрахунку та призначенні пенсії, зобов»язання вчинення дій, стягнення різниці між сумою призначеної пенсії та сумою належної до сплати,
25 червня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання протиправною відмови у розрахунку та призначенні пенсії, зобов»язання вчинення дій, стягнення різниці між сумою призначеної пенсії та сумою належної до сплати.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 27 червня 2013 року позивач має 28 років 7 місяців стажу державного службовця, із них 20 років 3 місяці служби у митних органах України, за станом здоров»я був вимушений звільнитися із служби. З 1 липня 2013 року йому призначено пенсію на підставі ч. 6 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХII від 16.12.1993 року. Під час процедури призначення пенсії до Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві позивачем були надані всі, визначені законом документи, для обчислення пенсії. Але під час обчислення пенсії не були враховані виплати у сумі 25259,49 грн., що зазначені у довідці як матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку.
У травні 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій прохав розрахунок та призначення пенсії здійснити з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення, грошових виплат, відомості про виплату яких позивачу зазначені у довідці про складові заробітної плати, просив виплатити різницю між сумою призначеної пенсії та сумою належної йому пенсії, за весь період недоплати, починаючи з 1 липня 2013 року.
Листом Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м.Полтаві від 27 травня 2014 року № 132/К-04 (а.с.17), позивачу відмовлено у проведенні перерахунку, що і стало підставою для звернення до суду з адміністративним позовом.
Позивач у судове засідання не з»явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Представник позивача ОСОБА_3 надав суду заяву, у якій просив проводити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві у судове засідання не з»явилася, надала суду письмові заперечення проти позову та заяву про розгляд справи у їх відсутність.
Відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що позивач, має 28 років 7 місяців стажу державного службовця, із них 20 років 3 місяці служби у митних органах України, за станом здоров»я був вимушений звільнитися із служби. З 1 липня 2013 року йому призначено пенсію на підставі ч. 6 ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХII від 16.12.1993 року.
12 травня 2014 року позивач звернувся з заявою до відповідача з проханням здійснити розрахунок та призначення пенсії з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення грошових виплат, відомості про виплату яких позивачу зазначені у «Довідці про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про Державну службу» № 95 від 27 червня 2013 року ( з врахуванням виплати у сумі 25259,49 грн., зазначені у довідці в колонці «Інші- матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку»), та виплатити різницю між сумою призначеної пенсії та сумою належної пенсії, за весь період недоплати.
27 травня 2014 року за результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач відмовив у перерахунку пенсії позивачу, вказавши, що при визначені розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці", структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому, саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".
Згідно ч.1 п.1. Постанови КМУ розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про те, що відповідач має врахувати в заробітну плату виплати у сумі 25259,49 грн., які зазначені у довідці про складові заробітної плати як інші виплати, матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку.
Керуючись ст. ст. 159-163 КАС України , суд,
постановив :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави в частині нарахування пенсії без врахування виплати у сумі 25259, 49 грн.(зазначені у довідці в колонці «Інші- матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку»).
Визнати протиправною відмову відповідача - Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві у здійсненні розрахунку та призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення, грошових виплат, відомості про виплату яких зазначені у «Довідці про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 95 від 27 червня 2013 року ( з врахуванням виплати у сумі 25259,49 грн., зазначені у довідці в колонці «Інші- матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку»).
Зобов»язати відповідача - Управління Пенсійного фонду України Октябрського району у м. Полтаві здійснити розрахунок та призначення пенсії ОСОБА_1 з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення, грошових виплат, відомості про виплату яких зазначені у «Довідці про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 95 від 27 червня 2013 року ( з врахуванням виплати у сумі 25259,49 грн., зазначені у довідці в колонці «Інші- матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку»).
Стягнути з відповідача - Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в. м. Полтаві на користь ОСОБА_1 різницю між сумою призначеної пенсії та сумою належної, згідно законодавства, пенсії за весь період недоплати, понаючи з 1 липня 2013 року.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяА.Г. Савченко