Справа № 556/1787/14-а
15.08.2014
іменем України
15.08.2014 року
Володимирецький районний суд Рівненської області в складі
головуючої судді Іванків О.В.
при секретарі Слободянюк І.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Озеруги М.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Полицької сільської ради Володимирецького району про визнання рішення органу місцевого самоврядування недійсним та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання рішення органу місцевого самоврядування недійсним та скасування його, зобов'язання до вчинення дій. В обґрунтування позовних вимог представник позивача в судовому засіданні пояснила, що рішенням Полицької сільської ради Володимирецького району №977 від 12 лютого 2014 року відмовлено ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1. Будь-яких мотивів такої відмови а також законних підстав відмови у рішенні не наведено. В той же час, у відповіді на звернення, направлене ОСОБА_3 вказано, що вона зареєстрована в с.Іванчі нетривалий час, не проживає в селі. Вважає рішення сільської ради незаконним, у зв'язку з чим просила скасувати його та зобов'язати сесію Полицької сільської ради повторно розгляднути заяву ОСОБА_3 на сесії сільської ради у встановленому законом порядку.
Представник відповідача заперечив проти позову, пояснив, що оскаржуване рішення є законним, обґрунтованим, відповідає вимогам чинного законодавства, постановлено повноважною сесією сільської ради в інтересах громади. Також вказав, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, не придатна для ведення особистого селянського господарства, ОСОБА_3 постійно проживає в м.Кузнецовськ, і не потребує земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, крім того її представник на сесії вказала, що земельна ділянка є потрібною для продажу, а не для ведення особистого селянського господарства. Що стосується питання виділення земель, то це є виключна компетенція селищної ради, яка від імені територіальної громади розпоряджається належними їй землями. Просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши та оцінивши докази справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що рішенням сесії Полицької сільської ради №977 від 12 лютого 2014 року року відмовлено ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1.
Як вбачається зі ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Разом з тим, проаналізувавши оскаржуване рішення №977 від 12 лютого 2014 року сесії Полицької сільської ради, суд приходить до висновку, що воно не відповідає вимогам чинного законодавства з наступних підстав.
У відповідності до ст.121 Земельного Кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара. Будь-яких обмежень у отриманні земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства в залежності від місця проживання, реєстрації, тривалості проживання, наявності земельних ділянок у членів сім'ї та інших обставин, чинне законодавство не містить.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, як це передбачено ч.6 ст.118 ЗК України.
Судом встановлено, що вказані вимоги закону позивач ОСОБА_3 дотримала, оскільки 15.01.2014 року звернулась до Полицької сільської ради із письмовою заявою про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,25 га, і до цієї заяви долучено план розташування земельної ділянки.
Як вбачається зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим, відмовляючи ОСОБА_3 у дачі дозволу на розроблення проекту землеустрою, сесія Полицької сільської ради діяла всупереч вимогам чинного земельного законодавства.
Так, у відповідності до ч.7 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, відмова у наданні дозволу допускається виключно з підстав, визначених чинним законодавством, і має бути мотивованою, як це передбачено ст.118 ЗК України.
В той же час, в оскаржуваному рішенні №977 від 12.02.2014 року не наведено будь-яких мотивів відмови, будь-яких обставин чи норм закону, якими сесія керувалась при прийнятті даного рішення. Підставі відмови, наведені у листі №69 від 19.02.2014 року на ім'я ОСОБА_3, та в поясненнях представника відповідача в судовому засіданні не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки в оскаржуваному рішенні посилання на ці обставини відсутні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення Полицької сільської ради №977 від 12.02.2014 року постановлено з порушенням вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим дане рішення не може залишатись чинним і підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.118-121Земельного Кодексу України, ст.ст.2, 99, 100, 158-160, 162 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати рішення Полицької сільської ради Володимирецького району №977 від 12 лютого 2014 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» недійсним та скасувати його, як таке, що постановлено з порушенням компетенції сільської ради.
Зобов'язати Полицьку сільську раду повторно розглянути на черговій сесії та вирішити у відповідності до вимог чинного законодавства України заяву ОСОБА_3 про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через районний суд. Апеляцію може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляції, якщо апеляцію не було не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після оголошення ухвали апеляційного суду.
Суддя:
Іванків О.В.