14 серпня 2014 року справа № 823/2249/14
11 год. 05 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
за участю представника позивача - Колісника С.М. (за довіреністю), представника відповідача - Мисана В.М.. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Юмас Партнер» до державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області Дудника Василя Петровича та Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області про визнання неправомірними дій та незаконною постанови,
Приватне підприємство «Юмас Партнер» звернулось до суду з адміністративним позовом до державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області Дудника Василя Петровича про визнання неправомірними дій та незаконною постанови.
В судовому засіданні було залучено в якості другого відповідача Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області.
В адміністративному позові позивач просить: визнати неправомірними дії щодо порушення порядку проведення перевірки державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області Дудника Василя Петровича щодо застосування санкцій у вигляді накладення штрафу на приватне підприємство «Юмас Партнер»; визнати незаконною постанову державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області Дудника Василя Петровича № 08/36-25-5-ПШ від 10.07.2014 року про накладення штрафу на приватне підприємство «Юмас Партнер».
Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача проти адміністративного позову заперечив повністю з підстав, викладених у запереченні на адміністративний позов та додаткових поясненнях по адміністративній справі.
Державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області Дудник В.П. надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
В порядку здійснення державного енергетичного нагляду відповідно до ст. 4 Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», ст. 14 Закону України «Про теплопостачання», Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою КМ України № 929 від 07.08.1996 року, відповідачем повідомлено ПП «Юмас Партнер», що з 19.02.2014 року по 25.02.2014 року включно буде здійснюватись планове обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживачів І категорії з надійності електропостачання, у разі коли перерви в електропостачанні призводять до негативних наслідків техногенного та природного характеру та/або створюють загрозу життю та здоров'ю працівників і населення.
Вказане повідомлення було передано відповідачем до позивача за допомогою факсограми, що підтверджується записом в журналі реєстрації телефонограм ПП «Юмас Партнер», витяг з якого наявний в матеріалах адміністративної справи.
За результатами перевірки складено акт № 08/36-25-8-А від 25.02.2014 року та виявлено ряд порушень, у зв'язку з чим винесено припис № 08/36-25-7-ПР від 25.02.2014 року щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства (52 заходів). Крім того, зобов'язано позивача до 10.03.2014 року надати до Інспекції план заходів виконання припису та до 25.04.2014 року письмову інформацію відповідача про виконання кожного пункту припису.
Відповідачем 24.06.2014 року було здійснено виконання розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатом здійснення заходів з державного енергетичного нагляду у споживачів високого ступеню ризику, а саме припису № 08/36-25-7-ПР від 25.02.2014 року, за результатами чого було складено акт № 08/36-25-8-А та встановлено факт невиконання його вимог.
10.07.2014 року державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Дудником В.П. на підставі акту перевірки № 08/36-25-22-А від 24.06.2014 року винесено постанову № 08/36-25-5-ПС про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику за ухилення від виконання вимог Припису № 08/36-25-7-ПР від 25.02.2014 року у частині п. 1, п. 2, п. 3, п. 4, п. 5, п. 6, п. 7, п. 8, п. 9, п. 10, п. 11, п. 12, п. 13.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано Законом України «Про електроенергетику», Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Порядком здійснення державного нагляду в електроенергетиці, затвердженим Постановою КМУ № 189 від 15.02.1999 року, Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою КМ України № 929 від 07.08.1996 року, Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженою наказом Мінпаливенерго від 24 грудня 2004 року № 817.
Відповідно до п. 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою КМ України № 929 від 07.08.1996 року (із змінами та доповненнями, далі - Положення) метою енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до п.п.2 п. 4 цього Положення завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Відповідно до п. 1.2. Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (із змінами та доповненнями, далі - Інструкція), ця Інструкція визначає процедуру здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії (далі - енергія). Вимоги цієї Інструкції поширюються на суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та підприємства, установи і організації - споживачів енергії, незалежно від їх організаційно-правових форм та форм власності, які обстежуються (далі - суб'єкти господарювання). Дія цієї Інструкції спрямована на забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, галузі електроенергетики, сфери теплопостачання та належного функціонування електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.
Згідно із статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» та відповідно до Положення державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики. До повноважень Державних інспекторів з енергетичного нагляду за режимами споживання електроенергетичної та теплової енергії серед інших належить давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів та застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Заходом державного нагляду (контролю) згідно ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V) є, зокрема, планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Як вбачається з пп. 1 п. 11 Положення - Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
Як вбачається зі ст. 11 Закону № 877-V, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), зокрема, зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону № 877-V, припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду відповідно до пункту 15 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що приватним підприємством «Юмас Партнер» частково виконані вимоги припису № 08/36-25-7-ПР від 25.02.2014 року, окрім пунктів 12, 49, 50, 51, 52, про що Інспекцію повідомлено листом від 24.04.2014 року № 5, який було направлено поштою на адресу останнього.
Відповідно до припису від 25.02.2014 року № 08/36-25-7-ПР позивача було зобов'язано в термін до 10.03.2014 року надати до Інспекції план заходів виконання припису та до 25.04.2014 року письмову інформацію відповідача про виконання кожного пункту припису.
Як вбачається з вищезгаданого листа та визнається позивачем, станом на 25.04.2014 року вимоги припису від 25.02.2014 року були виконані лише частково та відповідача, всупереч припису, не було поінформовано про хід виконання вимог припису.
Суд критично ставиться до тверджень позивача щодо виконання вимог припису від 25.02.2014 року № 08/36-25-7-ПР, оскільки позивачем в термін до 25.04.2014 року письмову інформацію щодо повного виконання вищезазначеного припису до Інспекції не надано. Вказане підтверджується актом перевірки № 08/36-25-22-А від 24.06.2014 року.
У відповідності до ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Як зазначено в ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Згідно з пп. 2, 3, 8 вказаного Положення, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів та порушення умов ліцензій. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням).
Отже, як вбачається з проаналізованих вище норм законодавства, державні інспектори безпосередньо наділені правом накладати на суб'єктів господарювання штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики, зокрема, за ухилення, невиконання чи несвоєчасне виконання вимог приписів, що оформляється відповідною постановою.
Згідно п. 10.5 Інструкції, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання приписів, розпоряджень та подань.
У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав Припис, підготував Розпорядження чи Подання.
Суд зазначає, що припис від 25.02.2014 року № 08/36-25-7-ПР не був оскаржений та скасований в судовому порядку та на момент розгляду справи є чинним, у зв'язку із чим, суд приходить до висновку, що постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області № 08/36-25-5-ПШ від 10.07.2014 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 5100 грн. винесена посадовою особою Інспекції правомірно та в межах наданих Інспекції повноважень.
Крім того, суд не знаходить підстав для визнання незаконною оскаржуваної постанови від 10.07.2014 року, оскільки штраф застосований за ухилення від виконання вимог припису, а ПП «Юмас Партнер» вимоги цього припису не були виконані в повному обсязі та відповідач не був поінформований про хід виконання та причини неповного його виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо, неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Керуючись ст. ст. 17, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.А. Гайдаш
Повний текст постанови виготовлено та підписано 15 серпня 2014 року