Ухвала від 15.08.2014 по справі 815/4649/14

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

15 серпня 2014 року м.Одеса Справа № 815/4649/14

Суддя Одеського окружного адміністративного суду - Іванов Е.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області про визнання неправомірними дії та бездіяльності та визнання незаконними постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області, в якій позивачка просить суд вважати поданим в строк адміністративний позов; відстрочити оплату судового збору; визнати неправомірними дії відповідача по порушенню ст.. 124 КУ, п. 7, Порядку від 06.02.2013 року, ЗУ «Про виконавче провадження», процесуальних та цивільних прав позивача на своєчасне та повне, об'єктивне виконання виконавчих листів №2а-9/2011, №2-а-1113/11, на виконання рішення судів, котрі прийняті на її користь, які стосуються її прав, свобод та інтересів, на захист прав державним виконавцем, по винесенню двох постанов від 24.07.2014 року про повернення виконавчого документа стягувачеві, по порушенню строків направлення постанов стягувачеві; визнати незаконними, необґрунтованими та необ'єктивними дві постанови відповідача від 24.07.2014 року про повернення виконавчих листів №2а-9/2011, №2а-1113/11 ОСОБА_1 та скасувати їх; визнати неправомірною бездіяльність відповідача по несвоєчасному направленню двох постанов від 24.07.2014 року про повернення виконавчих листів стягувачеву, по не направленню органу казначейської служби двох оригіналів виконавчих листів №2а-9/2011, №2-а-1113/11 разом з супровідним листом та завіреними належним чином копіями інших матеріалів виконавчого провадження; стягнути з ВПВРУДВС ГУЮ в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по витратам, пов'язаними з прибуттям до суду та назад, по транспортним витратам на корить держави стягнути з відповідача судовий збір.

Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Частиною 1 статті 181 цього Кодексу передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Постановою Пленуму Вищого Адміністративного Суду України "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" №3 від 13 грудня 2010року, роз'яснено, що при визначенні юрисдикції суди повинні виходити з того, що до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 3 Закону України „Про виконавче провадження", крім тих, відносно яких законом установлено інший, виключний порядок їх оскарження.

Згідно з частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.

У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. При цьому судам слід ураховувати, що до сторін, які можуть оскаржити рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, належать також їх представники за законом чи договором.

Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.

Згідно ч. 6, ст.. 181 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої статті 18 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.

Згідно п. 4, ч. 1, ст. 18 КАС України усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Так, судом встановлено та підтверджується наявними у додатках до позову документами, що оскаржувані позивачем постанови про повернення виконавчого документа стягувачеві вчинені та складені старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області Гортолум В.С. межах виконавчих проваджень серій ВП №29432912 та ВП №30488340, які відкриті за виконавчими листами №2-а-1113/11 від 30.09.2011 р. та №2-а-9/2011 від 16.12.2011 р. виданих Березівським районним судом Одеської області та у яких ОСОБА_1 є стягувачем та стороною виконавчого провадження.

В зв'язку з чим даний адміністративний позов повинен розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним.

Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

При таких обставинах позовна заява ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області про визнання неправомірними дії та бездіяльності та визнання незаконними постанови повинна бути повернута позивачу.

Керуючись ст. 18, 108 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області про визнання неправомірними дії та бездіяльності та визнання незаконними постанови - повернути позивачу.

Роз'яснити позивачу, що з вказаним позовом він може звернутися в місцевий загальний суд як адміністративний.

Копію ухвали та адміністративний позов з додатками надіслати позивачу.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання її копії

Суддя Е.А. Іванов