05 серпня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2038/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С. І.
при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.
за участю: представники сторін в судове засідання не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Закарпатській області до Державного підприємства "Агропромислова фірма "Леанка" про стягнення податкового боргу у сумі 126436,84 грн., -
У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 5 серпня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 12 серпня 2014 року.
Ужгородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів в Закарпатській області (далі - позивач, Ужгородська ОДПІ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Агропромислова фірма "Леанка" (далі - відповідач, ДП "Агропромислова фірма "Леанка"), яким просить стягнути податковий борг у сумі 126436,84 грн. за рахунок коштів, що належать платнику.
05.08.2014р. представником позивача Ужгородської ОДПІ до суду подано заяву, якою просить провести розгляд справи за його відсутності та у відповідності до ст.122 КАС України, розгляд проведено за відсутності представника позивача, на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
В судові засідання 24 червня 2014 року та 05 серпня 2014 року представник відповідача не з'явився та директором ДП "Агропромислова фірма "Леанка" Шестаковим Ю.О. направлено до суду клопотання (а.с.87, а.с.92) про відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю представника підприємства на території Закарпатської області (в задоволенні клопотання відмовлено, у зв'язку з відсутністю доказів такого (наказу про відрядження, ухвал (повісток) суду). Саме по - собі подання клопотання не передбачає обов'язковості щодо його задоволення за відсутності законодавчо встановлених підстав. При цьому, суд констатує, що відповідач повідомлений про дату та час судового засідання, що підтверджується клопотанням про відкладення розгляду справи, в якому зазначено про розгляд справи, призначеної на 24.06.2014 року о 16:00 год. та 05 серпня 2014 року о 15:00 год.
Отже, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та згідно ч. 4 ст.122 КАС України справу розглянуто за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення уточненого адміністративного позову, виходячи з наступного:
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України та статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (набрав чинності з 01.01.2011 року, тобто, станом на час звернення з позовом до суду, далі - ПК України), кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до поданих ДП "Агропромислова фірма "Леанка" податкових декларацій, останній самостійно задекларував податкове зобов'язання по земельному податку у сумі 41823,20 грн., а саме: податкова декларація № 140003939 від 22.02.2014 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014р., та уточненої податкової декларації № 140005993 від 13.03.2014 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014р. загальна сума задекларованого податку (уточненого) становить 53446,30 грн. (помісячно за січень-листопад по 4453,86 грн., грудень 4453,84 грн.), нарахованого штрафу у розмірі 33,14 грн. та пені в сумі 3,82 грн. (заборгованість по даній декларації становить 17343,50 грн., в т.ч. самостійно нарахований штраф у розмірі 33,14 грн. та пеня в сумі 3,82 грн.); податкова декларація № 140003936 від 22.02.2014 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014р., та уточненої податкової декларації № 140005996 від 13.03.2014 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014р. загальна сума задекларованого податку (уточненого) становить 73411,00 грн. (помісячно за січень-листопад по 6117,61 грн., грудень 6117,29 грн.), нарахованого штрафу у розмірі 8,30 грн. та пені в сумі 0,96 грн. (заборгованість по даній декларації становить 24479,70 грн., в т.ч. самостійно нарахований штраф у розмірі 8,30 грн. та пеня в сумі 0,96 грн.).
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцем знаходження земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як визначено ст.269 Податкового кодексу України, платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Об'єктом оподаткування плати за землю є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Крім того, відповідачем самостійно задекларовано до сплати податкове зобов'язання по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт (послуг) у розмірі 84613,64 грн. шляхом подання до інспекції наступних податкових декларацій: податкова декларація № 9081578681 від 18.12.2014р. з податку на додану вартість, відповідно до якої загальна сума задекларованого податку на додану вартість становить 26002,00 грн., та зазначена сума відповідачем не сплачена; податкова декларація № 9087741913 від 17.01.2014 р. з податку на вартість, відповідно до якої загальна сума задекларованого податку на додану вартість становить 21841,00 грн., проте самостійно задекларована сума залишаєте непогашеною; податкова декларація № 9008295659 від 19.02.2014р. з податку на додану вартість, відповідно до якої загальна сума задекларованого податку на додану вартість становить 10285,00 грн., втім, зазначена сума відповідачем не сплачена; податкова декларація № 9014318446 від 13.03.2014р. з податку на додану вартість, відповідно до якої загальна сума задекларованого податку на додану вартість становить 5765,00 грн., та така відповідачем не сплачена; податкова декларація № 9021573252 від 18.04.2014р. з податку на додану вартість, відповідно до якої загальна сума задекларованого податку на додану вартість становить 14102,00 грн., та така відповідачем не погашена; податкова декларація № 9027685251 від 16.05.2014р. з податку на додану вартість, відповідно до якої загальна сума задекларованого податку на додану вартість становить 6616,00 грн., та така відповідачем не сплачена.
Відповідно до п.54.1 ст.54 ПК України, самостійно визначені платником у поданій податковій декларації суми грошового зобов'язання є узгодженими. Такі суми грошового зобов'язання, відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, платник зобов'язаний самостійно сплатити протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Відповідно до пп.14.1.175 ст.14 ПК України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.59.1 ст.59 Податкового кодексу, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. П.59.4 цієї ж статті встановлено, що податкова вимога надсилається платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи вищенаведене, Ужгородською ОДПІ, на підставі ст.59 ПК України, відповідачу виставлено податкову вимогу від 17.04.2013 року № 144-19 (вручено особисто 22.04.2013 року).
Відповідно до пп. 14.1.162. ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки; податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно п.129.1.1. ст.129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цимКодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені розпочинається:
- при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
- при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку установленому для погашення податкового боргу
У зв'язку з несвоєчасним погашенням суми зобов'язання по податку на додану вартість відповідачу нарахована пеня в розмірі 2,64 грн., яка залишається не сплаченою.
Податковий борг відповідача по земельному податку підтверджений матеріалами справи, зокрема, податковою декларацією № 140003939 від 22.02.2014 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014р., уточненою податковою декларацією № 140005993 від 13.03.2014 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014р., податковою декларацією № 140003936 від 22.02.2014 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014р., уточненою податковою декларацією № 140005996 від 13.03.2014 року з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2014р.
Податковий борг відповідача по податку на додану вартість підтверджений матеріалами справи, зокрема, податкова декларація № 9081578681 від 18.12.2014р. з податку на додану вартість, податкова декларація № 9087741913 від 17.01.2014 р. з податку на вартість, податкова декларація № 9008295659 від 19.02.2014р. з податку на додану вартість, податкова декларація № 9014318446 від 13.03.2014р. з податку на додану вартість, податкова декларація № 9021573252 від 18.04.2014р. з податку на додану вартість, податкова декларація № 9027685251 від 16.05.2014р. з податку на додану вартість, податковою вимогою від 17.04.2013 року № 144-19.
Відповідно до пп. 20.1.28 п. 20.1 ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 95.1 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст.95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Ужгородською ОДПІ доведено наявність податкового боргу відповідача, правомірність звернення до суду та наявність підстав для стягнення податкового боргу у розмірі 126436,84 грн., відповідачем дані обставини не спростовано (заперечення проти позову відповідач суду не надав), позов підлягає до задоволення та у відповідності до вимог ст. 95 ПК України - слід стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих ДП "Агропромислова фірма "Леанка", кошти у сумі 126436,84 грн. на погашення податкового боргу, в т.ч., по земельному податку 41823,20 грн., та по податку на додану вартість у сумі 84613,64 грн.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач не надав) та підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі, згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Закарпатській області до Державного підприємства "Агропромислова фірма "Леанка" про стягнення податкового боргу у сумі 126436,84 грн. - задовольнити повністю.
2. Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства "Агропромислова фірма "Леанка" (Закарпатська область, Ужгородський район, смт. Середнє, вул. Шевченка, 6 код 00413819) кошти у сумі 126436,84 грн. (сто двадцять шість тисяч чотириста тридцять шість гривень вісімдесят чотири копійки) на погашення податкового боргу у сумі 126436,84 грн.
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст.. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С.І. Рейті