Постанова від 07.08.2014 по справі 191/3376/14-а

Справа № 191/3376/14-а

Провадження № 2-а/191/62/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2014 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Гречко Ю.В.

при секретарі - Силкіній О.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Синельниковому та Синельниківському районі про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Синельниковому та Синельниківському районі про зобов'язання вчинити певні дії мотивуючи його тим, що вона має статус посадової особи державного службовця. Працювала на посаді начальника управління пенсійного Фонду України в Синельниківському районі. З 18 жовтня 2007 року позивач вийшла на пенсію державного службовця відповідно до закону України «Про державну службу» при стажі роботи на державній службі 27 років 3 місяці.

При призначенні пенсії відповідачем була зажадана від позивача довідка про заробіток за період з 01 жовтня 2005 року по 30 вересня 2007 року без урахування інших виплат, до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки і для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати відповідно до закону «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282 та постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268, з виплат яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. При звільнені з роботи 30 жовтня 2008 року, зроблено перерахунок та взятий заробіток за період з 01 жовтня 2006 року по 30 вересня 2008 року.

Дізнавшись із судової практики Верховного суду України (постанова суду від 20.02.2012р. у справі № 21-430а-11) та постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1 «Про виконання судового рішення окружного адміністративного суду м. Києва у справі №2а-4753/09/2670", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за №210/18948 про необхідність врахування до складу заробітної плати для призначення та перерахунку пенсій усіх виплат, на які нараховані та сплачені до Пенсійного фонду страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, позивач звернувся із заявою від 07.07.2014 року на адресу відповідача з вимогою приєднати до пенсійної справи уточнюючі довідки від 07.07.2014 року № 5798/03/60 про заробіток за період з 01.01.2008 року по 31.01.2008 року, від 07.07.2014 року № 5799/03/60 про заробіток за період з 01.10.2005 року по 30.09.2007 року, від 07.07.2014 року № 5800/03/60 про заробіток за період з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року з урахуванням інших виплат, з яких справляються страхові внески, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки і для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати і здійснити перерахунок пенсії з урахуванням неврахованих з моменту призначення пенсії вказаних виплат.

Листом Управління Пенсійного Фонду України у м. Синельникове та Синельниківському районі від 10.07.2014 року № Л-26/08/09 «Про надання інформації» позивачеві було відмовлено з посиланням на ст.33 закону України «Про державну службу» та постанову КМУ від 31.05.2000. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та запропоновано у випадку незгоди звернутися до суду.

На підставі вищевикладеного позивач просить визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Синельникове та Синельниківському районі Дніпропетровської області щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державному службовцю ОСОБА_1 є неправомірними та протиправними.

Також позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Синельникове та Синельниківському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок в розмірі 90 % та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01 листопада 2008 року за довідками Управління Пенсійного Фонду України в м. Синельникове та Синельниківському районі Дніпропетровської області від 07.07.2014 року № 5798/03/60 про заробіток за період з 01.01.2008 року по 31.01.2008 року, від 07.07.2014 року № 5799/03/60 про заробіток за період з 01.10.2005 року по 30.09.2007 року, від 07.07.2014 року № 5800/03/60 про заробіток за період з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Представник відповідача подала до суду заперечення на позовну заяву в якому вказала, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Синельниковому та Синельниківському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком з 18.10.2007 р. згідно Закону України «Про державну службу». Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Порядок визначення заробітної плати при обчисленні (перерахунку) пенсії державним службовцям регулюється постановою КМУ від 31.05.2000 р. № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Довідка про заробітну плату, яку надала позивачка містить такі виплати, як допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, щомісячна індексація заробітної плати, які не належать до складових заробітної плати державного службовця, тому підстав для врахування зазначених виплат при перерахунку пенсії немає.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу"визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Стаття 1 Закону України "Про оплату праці" визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із суми допомоги на оздоровлення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року N 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно до пункт 2 Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій, затверджений постановою КМУ від 18 травня 1998 р. № 697 (чинна до 01.01.2011 року) компенсація за невикористану відпустку входить до виду оплати праці на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.

На підставі вищевикладеного представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Позивач завчасно надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача надала заяву про розгляд справи без її участі, заперечує проти задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, встановив наступне.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Синельникове та Синельниківському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

07 липня 2014 року та 03 липня 2014 року позивач зверталася з заявою до УПФУ в м.Синельникове та Синельниківському районі про перерахунок їй пенсії державного службовця так як при призначенні пенсії не були враховані "інші виплати" за періоди з 01.01.2008 року по 31.01.2008 року; з 01.10.2005 року по 30.09.2007 року; з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року.

Згідно відповіді УПФУ в м.Синельникове та Синельниківському районі від 10.07.2014 року № Л-26/08/09 ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії.

Згідно довідки № 5800/03-60 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу",. Сума заробітної плати (а саме "Інших виплат"), на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на період з жовтня 2007 року по жовтень 2008 року становить 8044,25 грн.. ОСОБА_1 звільнена наказом головного управління Пенсійного фонду україни в Дніпропетровській області від 29.10.2008 року № 517-о з посади начальника управління Пенсійного фонду України в Синельниківському районі 30.10.2008 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.

Згідно довідки № 5799/03/60 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу",. Сума заробітної плати (а саме "Інших виплат"), на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на період з жовтня 2005 року до жовтня 2007 становить 13248,56 грн.. ОСОБА_1 звільнена наказом головного управління Пенсійного фонду україни в Дніпропетровській області від 29.10.2008 року № 517-о з посади начальника управління Пенсійного фонду України в Синельниківському районі 30.10.2008 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.

Згідно довідки № 5798/03/60 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу",. Сума заробітної плати (а саме "Інших виплат"), на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за січень місяц становить 54,53 грн.. ОСОБА_1 звільнена наказом головного управління Пенсійного фонду україни в Дніпропетровській області від 29.10.2008 року № 517-о з посади начальника управління Пенсійного фонду України в Синельниківському районі 30.10.2008 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.

Згідно копії протоколу 5343 від 23.10.2007 року ОСОБА_1 нараховано пенсію державного службовця за віком від середнього заробітку 2354,57100 грн..

Згідно копії Розпорядження 134000 від 24.03.2008 року ОСОБА_1 нараховано пенсію державного службовця за віком від середнього заробітку 3619,98000 грн..

Згідно копії Розпорядження 134000 від 25.11.2008 року ОСОБА_1 нараховано пенсію державного службовця за віком від середнього заробітку 3696,15600 грн..

Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80-90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Таким чином, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Стаття 33 Закону України «Про державну службу», на яку посилається відповідач, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. 2, 6, 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 35 Закону України "Про державну службу" державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Таким чином, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом.

Відповідно до змісту ст.37 Закону України "Про державну службу" відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі "інших виплат", до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця.

У відповідності до ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Таким чином, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

В зв'язку з цим, суд вважає, що неврахування відповідачем у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати є діями протиправними і такими, що порушують право позивача на більший розмір пенсії.

Згідно п.п.1,2 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності; про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

З урахуванням зазначених вище обставин та положень закону, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню - слід визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду у м.Синельникового та Синельниківському районі Дніпропетровської області щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Синельникового та Синельниківському районі Дніпропетровської області провести позивачу перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця на підставі довідок від 07.07.2014 року № 5798/03/60 про заробіток за період з 01.01.2008 року по 31.01.2008 року, від 07.07.2014 року № 5799/03/60 про заробіток за період з 01.10.2005 року по 30.09.2007 року, від 07.07.2014 року № 5800/03/60 про заробіток за період з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року про складові заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача про проведення перерахунку з 01 листопада 2008 року ґрунтуються на законі та з урахуванням положень ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України у м.Синельникового та Синельниківському районі Дніпропетровської області провести позивачу перерахунок та виплачувати пенсію державного службовця, починаючи з 01 листопада 2008 року, з урахуванням фактично отриманих сум.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33,35,37-1 Закону України "Про державну службу", ст.2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст.40,45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.41,122,128,160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Синельниковому та Синельниківському районі про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м.Синельниковому та Синельниківському районі Дніпропетровської області щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державному службовцю ОСОБА_1.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Синельниковому та Синельниківському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок в розмірі 90 % та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01 листопада 2008 року за довідками Управління Пенсійного Фонду України в м.Синельниковому та Синельниківському районі Дніпропетровської області від 07.07.2014 року № 5798/03/60 про заробіток за період з 01.01.2008 року по 31.01.2008 року, від 07.07.2014 року № 5799/03/60 про заробіток за період з 01.10.2005 року по 30.09.2007 року, від 07.07.2014 року № 5800/03/60 про заробіток за період з 01.10.2007 року по 30.09.2008 року про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, якщо останню не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова суду може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області . У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: Ю. В. Гречко