Постанова від 07.08.2014 по справі 591/4107/14-а

Справа № 591/4107/14-а Провадження № 2-а/591/309/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2014 року Зарічний районний суд м. Суми у складі:

головуючого - судді Сидоренко А.П.,

з участю секретаря - Попович Ю.О.

представника позивачки - ОСОБА_1

представника відповідача - Литвин А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом і свої вимоги мотивувала тим, що вона працювала у Сумському обласному центрі зайнятості та з 28 вересня 2011 року їй була призначена пенсія державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», але при нарахуванні і призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. 28 травня 2014 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, однак їй було відмовлено. Вважає відмову в перерахунку пенсії неправомірною та такою, що суперечить діючому законодавству. Крім того пенсія позивачці призначена за нормами Закону України «Про державну службу» в редакції до 01 жовтня 2011 року, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати. На підставі вказаного закону пенсія позивачці була нарахована з розрахунку 90% заробітку, виходячи з її стажу на посаді державного службовця, тому при здійсненні перерахунку, з врахуванням зазначених вище складових, розмір пенсії повинен становити 90%. Посилаючись на вказані обставини, просить визнати протиправним дії відповідача про відмову здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, зобов'язати відповідача починаючи з 01 червня 2014 року здійснити перерахунок та виплату призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, що вказані у довідці Сумського обласного центру від 27 травня 2014 року № 06-10/845 про складові заробітної плати у розмірі 90%, а також стягнути з відповідача понесені нею судові витрати по сплаті судового збору.

В судовому засіданні представник позивачки підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Оскільки суми матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань не є надбавками обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено. Крім того, п.6 ст.37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року (зі змінами) установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60. Отже, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року та довідки, до розрахунку заробітної плати державного службовця крім посадового окладу, надбавки за ранг, за вислугу років, включені середньомісячні розміри за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, надбавки за високі досягнення у праці та премії з урахуванням премій до свят, що передбачено законодавством. Оскільки такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення постановою КМУ № 865 від 31 травня 2000 року при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, то до розрахунку заробітної плати не включаються. В разі, якби позивач перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах, як отримувач пенсії за віком, в цьому випадку для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата обчислюється за нормами ст. 40, 41 зазначеного Закону, коли до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються всі суми виплат, отримуваних застрахованою особою, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Щодо вимоги позивачки здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90%, вважає, що така вимога не є предметом спору, оскільки грунтується на припущенні позивачки щодо можливого вчинення управлінням дій, спрямованих на зменшення розміру пенсії (відсотків) під час проведення перерахунку раніше призначеної пенсії. Виходячи з зазначеного, пенсія позивачки призначена та виплачується за нормами чинного законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, про час і місце судового розгляду повідомлена належним чином.

Вислухавши думку осіб, які з'явилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Суми з 28 вересня 2011 року позивачці ОСОБА_3 була призначена пенсія як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», але при нарахуванні і її призначенні не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати.

28 травня 2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії та надала довідку Сумського обласного центру зайнятості від 27 травня 2014 року № 06-10/845 (а.с.6, 7).

Листом від 02 червня 2014 року № 250/с позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії, та зазначено, що пенсія призначена та виплачується за нормами чинного законодавства і підстав для перерахунку пенсії немає (а.с.8).

З довідки Сумського обласного центру зайнятості від 27 травня 2014 року № 06-10/845 вбачається, що до складової заробітної плати позивачці включено матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація (а.с. 7).

Згідно ст. 37 Закону «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Законом України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).

Статтею 2 Закону «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах виходив тільки з норм Законів України «Про державну службу», який щодо спірних правовідносин є загальним та помилково не враховував положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Тобто матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Всупереч ч. 2 ст. 71 КАС України відповідачем не надано жодного переконливого доказу чи доводу на спростування зазначених обставин, а так само на підтвердження відсутності підстав для задоволення позову.

Таким чином, враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги позивачки в частині визнання протиправними дій відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивачки з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, як і зобов'язання відповідача здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням вказаних виплат підлягають задоволенню.

У контексті положень ст.ст. 70, 86, 161 КАС України суд при розгляді справ встановлює чи мав місце факт порушення прав позивача. В той же час, з встановлених під час судового розгляду обставин вбачається, що позивачці призначено пенсію як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії) у розмірі 90% від сум її заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та саме у вказаному розмірі виплачується пенсія і на час звернення до суду з вказаним позовом. Вказану обставину представник позивачки підтвердив в судовому засіданні. Оскільки під час судового розгляду не було встановлено порушень з боку відповідача прав позивачки щодо розміру отриманої пенсії, а такі доводи грунтуються на припущеннях позивачки щодо можливого порушення такого права при здійсненні перерахунку пенсії, не може бути задоволена її вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90%.

На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України, на користь позивача з Державного бюджету України слід стягнути судові витрати - 73 грн. 08 коп. понесених на сплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7-9, 11, 69-71, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про відмову в здійсненні перерахунку пенсії державного службовця за віком ОСОБА_3 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, що вказані у довідці Сумського обласного центру зайнятості від 27 травня 2014 року №06-10/845 про складові заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, починаючи з 01 червня 2014 року, здійснити перерахунок раніше призначеної ОСОБА_3 на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу"(у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця за віком з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, що вказані у довідці Сумського обласного центру зайнятості від 27 травня 2014 року №06-10/845 про складові заробітної плати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 73 грн. 08 коп. в рахунок відшкодування понесених по справі судових витрат.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.

Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 07 серпня 2014 року.

Суддя А.П.Сидоренко