Ухвала від 06.08.2014 по справі 2312/1341/12

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2312/1341/12 Головуючий у 1-й інстанції: Калієвський І.Д. Суддя-доповідач: Чаку Є.В.

УХВАЛА

Іменем України

06 серпня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чаку Є.В.,

суддів: Мєзєнцева Є.І., Файдюка В.В.

за участю секретаря Муханькової Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України Маньківському районі Черкаської області на постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 26 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України Маньківському районі Черкаської області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснювати нарахування стажу та нарахування та виплату грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1191, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України Маньківському районі Черкаської області про визнання протиправними дій, зобов'язання здійснювати нарахування стажу та нарахування та виплату грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1191.

Маньківський районний суд Черкаської області своєю постановою від 26 жовтня 2012 року позов задовольнив повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 26 жовтня 2012 року та постановити нову про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. На думку апелянта, зазначену постанову суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанова суду не підлягає скасуванню, з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач дійсно є пенсіонером, з 16.03.2012 року перебуває на пенсії за віком. За даними трудової книжки та даними персоніфікованого обліку відповідача, його загальний трудовий стаж становить 40 років 6 місяців 13 днів. Трудовий стаж складається з викладацького стажу на посадах учителя, викладача музики, що дає право на пенсію за вислугу років. У відповідності до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1191, позивач має право на отримання грошової допомоги. За даними його трудової книжки, періоди позивача трудової діяльності і займані посади такі:

13.09.1973 року - 01.09.1989 року - викладач музики і співу в І-VІІ класах Березівської восьмирічної школи.

01.09.1989 року - 06.04.1992 року - учитель музики і співу Буцької середньої школи, залишений за сумісництвом учителем музики і співу класах Березівської восьмирічної школи.

01.09.1992 року - 01.09.2003 року - викладач по класу баяна Маньківської ДШМ (дитячої школи мистецтв).

01.09.2003 року - 01.09.2012 року - вчитель музики І-ІХ класів Березівської ЗОШ І-ІІ ст.

З 01.09.2003 року зарахований на посаду викладача по класу баяна та акордеона за сумісництвом до Маньківської дитячої школи мистецтв.

Трудовий стаж позивача за даними трудової книжки є стажем учителя, викладача, і у відповідності до чинного законодавства у нього є право на зарахування його стажу до спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років. У свою чергу, право на отримання грошової допомоги при призначенні пенсії за віком, мають особи, які мають право на призначення пенсії за вислугу років. У відповідності до п. "е" ст. 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку. Прикінцевими положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років, здійснюється згідно з окремими законодавчими актами через професійні та корпоративні фонди, які функціонують відповідно до Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення". До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсійне забезпечення цих осіб здійснюється за нормами вказаного Закону при досягненні пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", із збереженням діючого порядку їх фінансування.

Відповідно до ст. 21 ЗУ "Про позашкільну освіту" педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ № 963 від 14.06.2000 року "Про затвердження переліку посад педагогічних та науково - педагогічних робітників" до посад педагогічних робітників віднесена посада викладача всіх спеціальностей, концертмейстера. Тобто, згідно "Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників", затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963, викладачі всіх спеціальностей є педагогічними працівниками.

На підставі п. 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою КМ України № 433 від 06.05.2001 року, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), відносяться до позашкільних навчальних закладів. Згідно архівної довідки Маньківської дитячої школи мистецтв від 24.09.2012 року № 30, школа мистецтв, де працював позивач викладачем, має статус позашкільного навчального закладу комунальної власності, є державним навчальним закладом, засновником її є Маньківська районна рада. Маньківська дитяча школа мистецтв у своїй діяльності керується «Положенням про початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання)», затвердженого наказом Міністерства культури і туризму України № 331 від 23.05.2006 року, законом України «Про позашкільну освіту»від 22.06.2000 року, відноситься до Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2001 року № 433. Посади педагогічних працівників Маньківської дитячої школи мистецтв затверджені згідно Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників відповідно до постанови КМУ від 14.06.2000 року № 963.

Таким чином, комунальний початковий спеціалізований учбовий заклад «Маньківська дитяча школа мистецтв», де він працював викладачем, є позашкільним учбовим закладом. На підставі переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМ України від 04.11. 1993 року № 909, робота на посадах викладачів в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх шкіл; на посадах директорів, їх заступників з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючих відділами (лабораторіями, кабінетами), художніх керівників, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи в позашкільних навчальних закладах враховується до спеціального стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугою років.

Згідно із приміткою 2 переліку, робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ. Згідно абзацу 1 Переліку Постанови № 909, викладачі загальноосвітніх навчальних закладів, військових загальноосвітніх навчальних закладів, музичних і художніх шкіл мають право на пенсію за вислугу років. Дійсно, зазначеним Переліком спірна посада викладача в школі мистецтв не була передбачена, однак за дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 року № 397/21 дію зазначеної постанови поширено, в тому числі і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови, що підтверджується листом Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 року № 01-3/133-02-2.

У відповідності до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058, особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12), і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України. (Розділ XV доповнено пунктом 7-1 згідно із Законом № 3668-VI від 08.07.2011 року).

Постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1191 затверджено порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати. Відповідно до п. 2 вказаного порядку, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років". Відповідно до п. 5 вказаного порядку грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію. Відповідно до п. 6 вказаного порядку, для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення.

Відповідно до п. 7 вказаного порядку, виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач дійсно має спеціальний педагогічний стаж, його посада відноситься до посад педагогічних працівників, відповідно він має право на пенсію за вислугою років, і відповідно має право на нарахування та виплату грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1191. Таким чином, дії відповідача є протиправними, оскільки не відповідають вимогам Конституції України та законам України, а тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України Маньківському районі Черкаської області - залишити без задоволення.

Постанову Маньківського районного суду Черкаської області від 26 жовтня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Чаку Є.В.

Судді: Файдюк В.В.

Мєзєнцев Є.І.