Постанова від 28.07.2014 по справі 806/3112/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2014 року Житомир справа № 806/3112/14

категорія 8.3.2

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Токарева М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, треті особи: управління державної казначейської служби України у Коростишівському районі Житомирської області, відділ Державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Коростишівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, треті особи: управління державної казначейської служби України у Коростишівському районі Житомирської області, відділ Державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії. В обгрунтування позову позивачі вказують, що при оформленні договору дарування житлового будинку, через помилку банку, ними було помилково сплачено кошти, які мали бути сплачені, як прибутковий податок з доходів громадян не на той рахунок. Для усунення виявленого недоліку позивачі звернулись до Коростишівської ОДПІ щодо ініціювання цим органом звернення до відповідного органу ДКС України щодо повернення помилково або надміру сплачених коштів. Рішенням Коростишівської ОДПІ від 20 червня 2014 року №3216/10/20 було повернуто надані позивачами документи та вказано, що органом, який контролює надходження коштів за кодом бюджетної класифікації 22090200, куди було зараховано помилково сплачені кошти, є Державна виконавча служба. Позивачі вважають, що рішення контролюючого органу від 20 червня 2014 року №3216/10/20 не грунтується на нормах чинного законодавства, а тому просять визнати його протиправним та скасувати, а також просять зобов'язати відповідача оформити відповідне подання до Управління ДКС України в Коростишівському районі.

Позивачі просили розглянути справу у порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.

Представник третьої особи управління Державної казначейської служби у Коростишівському районі у судове засідання не з'явився, направив на адресу суду заперечення у яких просить відмовити у задоволенні позову до управління Державної казначейської служби в Коростишівському районі.

Представник третьої особи відділу Державної виконавчої служби Коростишівського районного управління юстиції у судове засідання не з'явився.

У відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи відповідно договору дарування житлового будинку від 18.01.2013, реєстр № 113, ОСОБА_2 та ОСОБА_2 прийняли в дарунок від ОСОБА_3 по 1/2 частині будинку АДРЕСА_1 кожен.

Під час нотаріального оформлення договору на підставі ст. 174 ПК України 18.01.2013 вони мали сплатили податок в розмірі 3415, 25 гривень. Однак, банківською установою було помилково віднесено сплачену суму за призначенням як "державне мито", а не як прибутковий податок з доходів громадян, обидві проплати пішли на однаковий неправильний рахунок, а саме: банк отримувача - ГУ ДКСУ у Житомирській області, отримувач - Коростишівський район 22090200, код отримувача 37927181, рс отримувача 31112095700268, МФО 811039. Тоді як вірними реквізитами для сплати податку для ОСОБА_1 мало бути, отримувач - Коростишівська міська рада, рс отримувача 33217801700269, МФО 811039., а для ОСОБА_2 - р 33211801700276, одержувач коштів - Здвижківська сільрада.

Таким чином, сплачені позивачами кошти були зараховані не на той рахунок, на який малі б бути сплачені. Через дану обставину ними не було виконано вимоги ст.178 ПК України щодо сплати податку.

Листом УДКС України в Коростишівському районі від 23 січня 2014 року № 03-08/57 позивачам було відмовлено у поверненні коштів, оскільки, ними не подано повного пакету документів, а саме - відсутнє подання контролюючого органу.

Для усунення цього недоліку позивачі, 17 червня 2014 року звернулися до Коростишівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області.

20 червня 2014 року листом №3216/10/20 їм було повернуто надані позивачами документи та вказано, що органом, який контролює надходження коштів за кодом бюджетної класифікації 22090200, куди було зараховано помилково сплачені кошти, є Державна виконавча служба.

Відповідно до ст. 64 Бюджетного кодексу України державне мито в частині належить до доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів.

Згідно зі ст. 78 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Згідно п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10.12.02 №226 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Подання надається до органу Державного казначейства України за формою, передбаченою відповідними спільними нормативно-правовими актами Державного казначейства України та органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи, за підписом керівника установи або його заступників відповідно до їх компетенції з обов'язковим зазначенням такої інформації; обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування (П.І.Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), суми платежу, що підлягає поверненню, дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), який підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Державного казначейства України, складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування (П.І.Б.) платника, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ, реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), адреси та номера контактного телефону, суми платежу, що підлягає поверненню, способу перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів або готівкою шляхом оформлення чека чи поштовим переказом на адресу, визначену в цій заяві.

Таким чином, для повернення помилково сплачених до державного бюджету коштів необхідна наявність трьох документів - подання органу, що контролює справляння надходжень бюджету, заява про повернення коштів з бюджету та оригінал або копія розрахункового документа.

Системний аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить, що органом, який здійснює контроль справляння надходжень до бюджету щодо державного мита є Державна податкова служба України.

Згідно ст. 19-1 Податкового кодексу України органи державної податкової служби виконують такі функції - 19-1.1.1. здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.

Згідно п. 9.1.16 ст. 9 Податкового кодексу України мито належить до загальнодержавних податків та зборів.

Відповідно ст.46.6 ПК України, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Згідно Переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.11 р. №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету", контроль за справлянням надходжень бюджету по коду класифікації доходів бюджету 22090100 "Державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі, за оформлення документів на спадщину і дарування" здійснюється Державною податковою службою України (за актами перевірок) та Державною виконавчою службою України.

Повноваження вказаних двох суб'єктів владних повноважень щодо контролю справляння надходжень бюджету визначається згідно законодавчо покладених на них функцій.

Матеріалами справи підтверджено, що помилково здійснений позивачами платіж не має відношення до здійснення будь-якого виконавчого провадження, тому органи державної виконавчої служби в межах своєї компетенції жодним чином не можуть сприяти поверненню помилково сплачених до бюджету коштів, зокрема, подати подання до Управління Державної казначейської служби Головного управління Державного казначейства України у Житомирській області як орган, що здійснює контроль справляння надходжень до бюджету щодо державного мита.

Оскільки, таким правом, у даному випадку, наділена саме Коростишівська ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не було виконано обов'язок передбачений с.2 ст.71 КАС України, та не було надано жодного заперечення на позов із обгрунтування свої позиції щодо винесеного спірного рішення.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що відповідач при поверненні позивачам пакету документів діяв не у межах наданих йому повноважень та не у спосіб визначений законом, а тому позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Коростишівської ОДПІ ГУ Міндоходів

у Житомирській області, оформленого листом від 20 червня 2014, щодо розгляду заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про повернення помилково сплаченого державного мита.

Зобов'язати Коростишівську ОДПІ ГУ Міндоходів у Житомирській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про повернення помилково сплаченого державного мита та оформити відповідне подання до Управління ДКС України в Коростишівському районі.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя М.С. Токарева