01.08.2014
Справа №482/1257/14-п
01 серпня 2014 року м. Нова Одеса
Суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області Демінська О.І., при секретарі - Пазюк І.О., за участю прокурора прокуратури Новоодеського району Миколаївської області - Бабенко Ю.Р., особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Нова Одеса матеріали адміністративної справи, про притягнення
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Сторожинець Чернівецької області, громадяники України, з вищою освітою, працюючої на посаді головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти Новоодеської РДА, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1,
- до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_2, займаючи посаду головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти Новоодеської РДА, являючись посадовою особою публічного права відповідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», як особа, яка для цілей цього Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави, станом на 01 квітня 2014 року не подала декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий 2013 рік за місцем роботи, порушивши зобов'язання щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону, чим вчинила адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_2 факт неподання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік у квітні 2014 року підтвердила, вину свою у вчиненні корупційного правопорушення не визнала.
Пояснила, що працевлаштувалася на посаду головного бухгалтера централізованої бухгалтерії відділу освіти Новоодеської РДА, яка не відноситься до посад державних службовців, у лютому 2014 року і до 1 квітня 2014 року на лікарняному та у відпустці не перебувала. Неподання нею в установлений законом строк декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік пов'язано з тим, що під час прийому на роботу про існування у неї зобов'язань як суб'єкта корупційного законодавства їй повідомлено не було, особисто вона не знала про те, що відносно займаної нею посади діють такі зобов'язання. Після повідомлення їй у червні 2014 року про існування такого зобов'язання, нею було зібрано необхідну для заповнення декларації інформацію фінансового характеру та заповнену декларацію подано за місцем її роботи. Умислу на неподання декларації та приховування свого матеріального та фінансового стану у неї не було.
Свідок ОСОБА_3, яка працює на посаді методиста районного методичного кабінету відділу освіти Новоодеської РДА, повідомила суду, що згідно матеріалів особової справи ОСОБА_2 остання не повідомлялася про існування у неї зобов'язань щодо подачі в строк до 1 квітня щорічно декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а методичні зайняття з приводу застосування ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції» із працівниками закладу проводилися ще до прийому на роботу ОСОБА_2 На даний час така декларація ОСОБА_2 подана.
Свідок ОСОБА_4, що працює на посаді юриста господарчої групи відділу освіти Новоодеської РДА, суду пояснила, що їй, як особі, уповноваженій щодо питань запобігання та виявлення корупції, до моменту проведення перевірки фактів своєчасної подачі декларації контролюючими органами також не було відомо про те, що відповідно посади, яку займає ОСОБА_2, діють зобов'язання щодо подачі декларації про фінансовий стан. Про існування обмежень та зобовячзань ОСОБА_2 нею було повідомлено лише у червні 2014 р.
Відповідно положенню про відділ освіти Новоодеської РДА, затвердженого розпорядженням голови Новоодеської РДА №185-р від 01.06.2013 р. відділ освіти районної державної адміністрації є структурним підрозділом державної адміністрації, утворюється головою РДА, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань.
Положенням про централізовану бухгалтерію при відділі освіти Новоодеської РДА, затвердженим наказом відділу освіти Нооовоодеської РДА №129 від 13.04.2001 р. визначено, що централізована бухгалтерія організовується як самостійний структурний підрозділ при відділі освіти Новоодеської РДА. Видатки на утримання централізованої бухгалтерії, яка обслуговує установи, фінансуються з місцевого бюджету.
Змістом витягу з наказу №37-к від 17.02.2014 р. підтверджується, що ОСОБА_2 призначена головним бухгалтером централізованої бухгалтерії відділу освіти Новоодеської РДА з 17.02.2014 р.
Даними трудової книжки ОСОБА_2 НОМЕР_1 підтверджується, що з 21.08.2012 р. ОСОБА_2 на посадах, віднесених до категорії державних службовців та юридичних осіб публічного права, не працювала.
16.06.2014 р. ОСОБА_2 було ознайомлено з положеннями ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції», що підтверджується змістом листа - ознайомлення посадових осіб з положеннями ЗУ «Про засади запобігання і протидії корупції».
Згідно Закону України «Про державну службу» вказана посада, яку обіймає ОСОБА_2, не відноситься до посад державних службовців, однак вона є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», як особа, яка для цілей цього Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави, а саме посадова особа юридичної особи публічного права, тобто осіб, що прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи органів місцевого самоврядування (осіб, які наділені організаційно-розпорядчими або адміністративно-господарськими функціями) .
Так, згідно роз'ясненням, наданим у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 26.04.2002 р. №5 "Про судову практику у справах про хабарництво" організаційно-розпорядчими обов'язками є обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, їх заступників, керівників структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їх заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо). Під адміністративно-господарськими обов'язками розуміються обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальних, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Відповідно до абзацу третього частини другої статті 81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Згідно з положеннями п. 2 Порядку зберігання і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, та відомостей щодо відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 року № 16, декларації зберігаються у кадрових підрозділах відповідних органів державної влади або органів місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права в особових справах осіб.
Враховуючи наведе суд вважає, що ОСОБА_2, будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», у 2014 році не виконала вимоги ст. 12 цього Закону, а саме не подала до 1 квітня 2014 року, за місцем роботи, декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий 2013 рік за формою, що додається до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Проте, оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності суд вважає, що хоча в діях ОСОБА_2 формально і міститься склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 - 6 КУпАП, однак з урахуванням характеру вчиненого корупційного правопорушення, який не носить умисного характеру, а пов'язано саме із необізнаністю щодо кола осіб, які зобов'язані подавати декларацію щодо свого фінансового становища, що підтверджується також і фактом ознайомлення ОСОБА_2 із таким обов'язком лише 16.06.2014 р., діяння не являє великої суспільної небезпеки, наслідками не спричинено значної шкоди державі, суспільству, ОСОБА_2 добре характеризується за місцем роботи, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, на момент розгляду справи в суді нею подано декларацію про зобов'язання фінансового характеру, виховних та попереджувальних цілей можливо досягти без застосування засобів адміністративного впливу та із застосуванням ст. 22 КУпАП.
Враховуючі наведене ОСОБА_2 належить звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 172 - 6 КУпАП на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю правопорушення, обмежившись усним зауваженням. Провадження у справі належить закрити.
Керуючись ст. ст. 22, 221, 252, 280, 283, 284, 285 КУпАП, суддя, -
Звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, на підставі ст.. 22 КУпАП, оголосивши усне зауваження.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності, передбаченої за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до апеляційного суду Миколаївської області через Новоодеський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги або на неї може бути внесено протест прокурора.
Суддя