Справа № 523/8492/14-а
"30" липня 2014 р. Суворовський районний суд м. Одеси у складі
головуючого судді - Аліна С.С.
при секретарі - Присяжний А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з уточненим адміністративним позовом до Управління ПФУ у Суворовському районі м. Одеси про визнання протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси, які полягають у неправомірній відмові в перерахунку пенсії; скасування Рішення Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси № 3 від 21.01.2014 року про відмову ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплатити пенсію; зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням інших виплат - індексації, матеріальної допомоги згідно довідки Головного управління Міндоходів в Одеської області від 20.12.2013 року № 2012/М/15-32-05-00-09 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р №3723-ХІІ; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі здійснювати нарахування та виплату пенсії з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум складової заробітної плати - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб згідно довідки Головного управління Міндоходів в Одеської області від 20.12.2013 року № 2012/М/15-32-05-00-09 про складові заробітної плати.
При цьому позивач посилається на те, що вона перебувала на державній службі в Державній податковій службі в Одеської області на посаді начальника управління персоналу. З 30.08.2012 року вона була звільнена з роботи за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності, у зв'язку з чим її Управлінням ПФУ у Суворовському районі м. Одеси з 31.08.2012 року була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу". Проте при розрахунку пенсії позивачу не було включено інші виплати - індексацію заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб. Такі дії відповідача вона вважає неправомірними, тому звернулася до суду з відповідним позовом.
Ухвалою Суворовського районного суду міста Одеси від 30.07.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат - індексації, матеріальної допомоги за період з 31.08.2012 року по 11.12.2013 року - залишено без розгляду.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав до суду письмову заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність, позов підтримує та просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Представник відповідача надав до суду письмові заперечення, згідно з якими заперечував проти задоволення позову, посилаючись на той факт, що вимоги викладені в позовній заяві є не обґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на ст. 37 "Про державну службу", згідно з вимогами якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тому відповідач правомірно відмовив у зарахуванні до складу пенсії позивачки інших виплат - індексації, матеріальної допомоги.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, доказані, тому підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено про те, що ОСОБА_1 працювала на державній службі в Державній податковій службі в Одеській області на посаді начальника управління персоналу. (а.с.30)
Наказом №335-0 від 27.08.2012 року ОСОБА_1 була звільнена з роботи за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності, у зв'язку з чим її Управлінням ПФУ у Суворовському районі м. Одеси з 31.08.2012 року була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.21)
Згідно Довідки Головного управління Міндоходів в Одеської області від 20.12.2013 року № 2012/М/15-32-05-00-09 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", до складу заробітної плати позивача за останні 24 календарні місяці входять у тому числі "інші виплати", в які включаються індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань. На всі виплати, які включені в довідку, в тому числі і на "інші виплати", нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Проте Рішенням Управління ПФУ в Суворовському районі м. Одеси № 3 від 21.01.2014 року, до складу пенсії позивача не були включені інші виплати, в які включаються індексація та матеріальна допомога згідно вищевказаної довідки (а.с.33)
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною 2 статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Водночас ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці", який є загальним законом та розповсюджує свою дію в тому числі на визначення заробітної плати державних службовців, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право па даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, та матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і мають прийматися в розрахунок при нарахуванні пенсії позивачу, оскільки були запроваджені із вступом в силу Закону України "Про державну службу", тобто з 28 грудня 1993 року.
Таким чином, позивач ОСОБА_1 отримувала такі надбавки під час перебування на державній службі та була звільнена зі служби після їх запровадження.
Тому, неврахування відповідачем складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили - Закону України "Про державну службу", Закону України "Про оплату праці", а також Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", на яку посилається відповідач в обґрунтування відмови.
Згідно зі статтею 41 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Тому, суд вважає, протиправною відмову Управління ПФУ у Суворовському районі м. Одеси про відмову включення до складу пенсії позивача інших виплат, а вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку її пенсії, враховуючи вищевказані виплати є обґрунтованими. Тому вказані позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.256 КАС України, допустити негайне виконання виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць.
На підставі п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 36, 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 10,11, 53, 59, 69, 71, 76, 79, 86, 94, 159 -163 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку ОСОБА_1 пенсії інші види виплат, індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Скасувати Рішення Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси № 3 від 21.01.2014 року про відмову ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплатити пенсію з урахуванням інших виплат - індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки Головного управління Міндоходів в Одеської області від 20.12.2013 року № 2012/М/15-32-05-00-09 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р №3723-ХІІ.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 11.12.2013 року з урахуванням інших виплат - індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки Головного управління Міндоходів в Одеської області від 20.12.2013 року № 2012/М/15-32-05-00-09 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р №3723-ХІІ.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Суворовського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Аліна С.С.