Справа № 676/4834/14-а
Номер провадження 2-а/676/213/14
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И .
18 липня 2014 року.
Кам"янець- Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі : головуючої судді - Семенюк В.В
при секретарі - Стецюк - Стебницька Н.С.
з участю позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Клюцука В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам»янці- Подільському адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець-Подільському районі про визнання дій неправомірними та зобов»язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янець-Подільському та Кам'янець-Подільського району про визнання протиправними дій щодо відмови включити до заробітної плати, з якої йому було визначено розмір пенсії, як державному службовцю, інших виплат в сумі 19301,07 грн. (сума індексації заробітної плати - 1512,36 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 10224,21 грн. матеріальна допомога для оздоровлення - 7564,50 грн.), зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької області провести йому перерахунок пенсії з 21 грудня 2010 року з включенням до заробітної плати інших виплат в сумі 19301,07 грн., відповідно до довідки №116 від 10.06.2014 року.
В судовому засіданні позивач та його представник, уточнивши і збільшивши позовні вимоги, просять провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 23 червня 2014 року з включенням до заробітної плати інших виплат в сумі 19301,07 грн., відповідно до довідки №116 від 10.06.2014 року та стягнути з управління Пенсійного фонду України в місті Кам'янці - Подільському та Кам'янець - Подільському районі Хмельницької на його користь недоплачену суму пенсії у період з 18 грудня 2010 року по 23 червня 2014 року у розмірі 30487,11 грн.
В обгрунтування позову вказує, що з 21 грудня 2010 року йому було призначено пенсію державного службовця, у зв»язку з інвалідністю. Однак при призначенні пенсії не було враховано інші виплати в сумі 19301,07 грн., а саме : суму індексації заробітної плати - 1512,36 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 10224,21 грн. матеріальну допомогу для оздоровлення - 7564,50 грн.)
23 червня 2014 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, однак відповідач листом від 27 червня 2014 року в задоволенні заяви відмовив, тому дану відмову вважає протиправною та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з дня звернення його до них із заявою про перерахунок пенсії та відшкодувати йому недоплачену пенсію з дня призначення пенсії за віком по день звернення його про перерахунок пенсії.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав.
Заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що позивачу з 21 грудня 2010 року було призначено пенсію державного службовця у зв»язку з інвалідністю.
Однак при призначенні пенсії відповідачем не було враховано інші виплати , які йому були виплачені в сумі 19301,07 грн.
Позивач звернувся 23 червня 2014 року з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, які йому були виплачені за період з грудня 2008 року по листопад 2010 року в сумі 19301,07 грн., що підтверджується довідкою Державної Фінансової інспекції за №116 від 10.06.2014 року.
Відповідач листом від 27 червня 2014 року в задоволенні заяви позивача про проведення перерахунку пенсії відмовив.
Однак суд вважає, що така відмова не ґрунтується на вимогах норм чинного законодавства, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
За змістом статті 37 Закону N 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон N 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року N 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Саме до цього зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року, яка згідно зі статтею 244 - 2 КАС України є обов'язковою для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до його рішень.
Суми індексації заробітної плати, яку просив включити позивач при обрахуванні пенсії, підлягають включенню, оскільки з них сплачувалися страхові внески.
Стаття 33 Закону від 16 грудня 1993 року N 3723-XII визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у відповідному розмірі від посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.
Згідно частини п'ятої цієї статті надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Такий висновок відповідає положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України "Про державну службу"), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Враховуючи, що позивач 23 червня 2014 року звернувся з листом до відповідача про проведення перерахунку пенсії і в судовому засіданні просить провести перерахунок його пенсії саме з дня його звернення, тому відповідача слід зобов'язати провести йому перерахунок пенсії саме з 23 червня 2014 року.
Крім того, керуючись ст. ст.99-100 КАС України підлягає задоволенню частково позовна вимога про стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми пенсії у період з 18 грудня 2010 року по 23 червня 2014 року у розмірі 30487,11 грн., а саме задоволенню підлягає позовна вимога про стягнення з відповідача невиплаченої пенсії у період з 01 січня 2014 року по 22 червня 2014 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України , -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в
м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії з 23.06.2014 року , включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, інші виплати в розмірі 19301,07 грн. а саме : матеріальну допомогу для оздоровлення - 7564,50 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань - 10224,21 грн., суму індексації -1512,36 грн., відповідно до довідки № 116 від 10.06.2014 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Кам»янці- Подільському та Кам»янець- Подільському районі на користь ОСОБА_1 суму недорахованої пенсії за період з 01.01.2014 року по 22.06.2014 року.
В решті позовних вимог відмовити.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу з направленням її копії апеляційній інстанції до Вінницького апеляційного адміністративного суду через міськрайонний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду: Семенюк В.В