ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без розгляду
25 липня 2014 року Справа № 813/4208/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Небесна М.В.,
від позивача не прибув,
від відповідач не прибув,
від третьої особи Збитковська І.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про визнання поважною причини пропуску строку звернення до адміністративного суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 про визнання незаконними дій і скасування постанов Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції Львівської області, третя особа Львівська митниця Міндоходів, -
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції Львівської області, третя особа Львівська митниця Міндоходів, про визнання дій відповідача та державного виконавця Крупки Наталії Анатоліївни, які виразилися у винесенні постанови ВП № 41549847 від 20.02.2014 року про відкриття виконавчого провадження та постанови ВП № 41549847 від 19.03.2014 року про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження незаконними; скасувати постанову відповідача від 20.01.2014 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 41549847 та постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на відчуження ВП № 41549847 від 13.03.2014 року як незаконні.
Ухвалою суду від 16.06.2014 року провадження у даній справі відкрито та призначено до розгляду у судовому засіданні.
У позовній заяві представник позивача просить поновити строк звернення до адміністративного суду. Пропуск 10-денного строку обґрунтовує тим, що помилково звернувся зі скаргою на дії державного виконавця до Червоноградського міського суду Львівської області. Ухвалою Червоноградського міського суду Львівської області від 28.05.2014 року скаргу повернуто позивачу. 30.05.2014 року ОСОБА_2 звернувся зі скаргою до начальника ВДВС Червоноградського МУЮ у Львівській області і просив скасувати постанову державного виконавця про арешт майна, та оскільки відповіді на скаргу не отримав, звернувся до Львівського окружного адміністративного суду.
Також, позивач подав клопотання про розгляд адміністративної справи без його участі /а.с.7/.
Представник відповідача уповноваженого представника в судове засідання не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності /а.с.75/. Подав заперечення проти адміністративного позову /а.с.32-34/, в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю; позиції щодо пропуску строку звернення до адміністративного суду не висловив.
Представник третьої особи у вирішенні питання визнання поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду покладався на розсуд суду.
Вирішуючи дане клопотання суд враховує наступне.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Таке звернення реалізовується шляхом пред'явлення позову у формі позовної заяви до суду першої інстанції (ст. 104 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 цієї ж статті КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За правилами ч. 2 ст. 181 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
У ст. 100 КАС України передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними. Проте причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У позовній заяві позивач зазначає, що отримав постанову про арешт майна та оголошення заборони на його відчуження 16.05.2014 року /а.с.5/.
До Львівського окружного адміністративного суду позивач звернувся, згідно з відтиском поштового штемпеля на конверті, 10.06.2014 року /а.с.17/.
Таким чином, позивачем пропущено 10-денний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ч. 2 ст. 181 КАС України.
Суд зважає на покликання позивача про звернення з позовом спочатку до Червоноградського районного суду та оскарження дій державного виконавця у адміністративному порядку до начальника ВДВС Червоноградського МУЮ.
Однак, норми КАС України, на відміну від положень статей 263 та 264 Цивільного кодексу України, які визначають підстави зупинення чи переривання строків позовної давності, не передбачають можливості зупинення чи переривання строків звернення до адміністративного суду.
Також, позивач не довів існування причин, які б унеможливили або ускладнили можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк, зокрема, звернення позивача до Львівського окружного адміністративного суду.
Відповідно до вимог п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, позовна заява, подана з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, залишається без розгляду.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання позивача слід відмовити та позовну заяву залишити без розгляду.
Разом з тим, слід зазначити, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 2, 5-14, 70, 71, 99, 100, 155, 158-160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні клопотання позивача про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними - відмовити.
2. Позовну заяву ОСОБА_2 про визнання незаконними дій і скасування постанов Відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції Львівської області, третя особа Львівська митниця Міндоходів - залишити без розгляду.
3. Судові витрати покласти на позивача.
Ухвала може бути оскаржена, згідно ст. 186 КАС України, протягом 5 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили, згідно ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 30.07.2014 року о 12:05 год.
Суддя Кравців О.Р.