Справа № 2а-3450/11/2220
Головуючий у 1-й інстанції: Губіш О.А.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
17 липня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючий суддя: Загороднюк А.Г.
судді: Драчук Т. О. Смілянець Е. С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області на постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 серпня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про перерахунок пенсії,
позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, у якому просив визнати відповідача щодо ненарахування і невиплати на його користь за 2011 рік разової грошової допомоги до 5 травня, нарахування і виплата якої передбачена Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Постановою суду першої інстанції позов задоволено.
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржив відповідач, який у поданій апеляційній скарзі просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні заявленого позову, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що відповідач проводив виплату належної позивачу допомоги у межах кошторисних призначень.
На підставі статті 197 КАС України розгляд наведеної справи проводиться в порядку письмового провадження, оскільки справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до статті 201 КАС України підставами для зміни постанови суду першої інстанції є:
1) правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права;
2) вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Як достовірно встановлено судом першої інстанції, позивач є інвалідом війни, що підтверджується копією відповідного посвідчення .
З урахуванням наведеного, позивачу на підставі постанови КМ України № 341 від 04 квітня 2011 року "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" органом праці та соціального захисту населення виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня у 2011 році в розмірі 120 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" викладені в новій редакції положення статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до яких щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються КМ України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року наведені положення визнані неконституційними, через що з 22 травня 2008 року відновлено дію Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до якої розмір грошової допомоги інвалідам війни має становити 3 мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, відповідачем неправомірно здійснена позивачу виплата допомоги у розмірі, який визначений постановою КМ України № 341 від 04 квітня 2011 року "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань".
Окрім цього, на думку колегії суддів, спірні правовідносини не регулюються положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", нормами якого не передбачено конкретного розміру спірної допомоги.
Приписами пункту 4 розділу VII "Прикінцеві положення" установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМ України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
З урахуванням наведеного, вказана правова норма не поширює свою дію на правовідносини щодо виплати щорічної разової грошової допомоги, яка передбачена приписами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, виплата щорічної допомоги інваліду війни до 5 травня за 2011 рік повинна становити сім мінімальних пенсій за віком, з урахуванням вимог частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В силу ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яка містить положення про те, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня здійснюють органи праці та соціального захисту населення, обов'язок по виплаті спірної допомоги слід покласти саме на відповідача.
Покликання апелянта на відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" розмірів щорічної грошової допомоги як на причину невиконання зобов'язань до уваги не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України").
З огляду на положення статтей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.
Що стосується вимоги позивача про стягнення з відповідача допомоги у конкретній сумі, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що предметом даного спору є право на отримання позивачем разової грошової допомоги, а не розмір нарахування, й суд не може перебирати на себе функцію органу, на який законом покладено такі повноваження.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно по суті вирішив розглядуваний спір, однак із помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, через що оскаржувану постанову слід змінити.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України , суд, -
апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області задовольнити частково.
Постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 серпня 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області про перерахунок пенсії, - змінити.
Абзац 3 постанови Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 серпня 2011 року викласти у наступній редакції:
"Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік в розмірі 3 мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням виплачених сум."
В решті постанову Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 01 серпня 2011 року залишити без змін.
Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Драчук Т. О.
Смілянець Е. С.