Ухвала від 11.02.2013 по справі 9101/188646/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" лютого 2013 р. справа № 2а-4313/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 06 вересня 2011 року у справі №2а-4313/2011 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 червня 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не в повному обсязі в 2011 році; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2011 рік та забезпечити виплату цих коштів.

Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 06 вересня 2011 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, передбачених ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у 2011 році. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня у розмірах, передбачених ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є інвалідом війни II групи відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення Серії НОМЕР_1.

Тому позивач користується правом на отримання грошової допомоги у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком до 5 травня щорічно відповідно до ст.13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

У 2011 році розмір разової грошової допомоги, який визначено ст. 14 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не змінювався.

У 2011 році прав Кабінету Міністрів України щодо встановлення розміру разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня учасникам бойових дій, чинним законодавством не передбачено.

Тому по відношенню до спірних правовідносин не підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України від 04 квітня 2011 року № 341 „Про розмірі разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та „Про жертви нацистських переслідувань", якою визначено розмір виплат разової грошової допомоги до 5 травня, оскільки виходячи із загальних принципів пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку разової грошової допомоги, слід керуватися Законом (Законом України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не підзаконним нормативно-правовим актом (Постановою Кабінету Міністрів України від 04 квітня 2011 року № 341).

Отже, при нарахуванні разової грошової допомоги у 2011 році відповідач мав керуватися вимогами зазначеного Закону.

Посилання Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради про неналежність відповідача у справі є необґрунтованими з огляду на наступне.

У відповідності до пункту 1 Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 року № 147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 червня 2006 року за № 683/12557 (яке діяло в період спірних правовідносин), центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної (у місті Києві - Головному управлінню соціального захисту населення міської державної адміністрації.

Пунктами 4.1-4.5 Типового положення встановлено, що Центр відповідно до покладених на нього завдань здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від органів праці та соціального захисту населення, підприємств, організацій та установ; перевіряє правильність визначення органами праці та соціального захисту населення права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує у тижневий термін оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до узгоджених графіків; проводить перевірку правильності призначення (перерахунку) та виплати пенсій і цільової грошової допомоги органами Пенсійного фонду у разі, якщо такі функції здійснювалися Центрами на момент набрання чинності цим Положенням; забезпечує своєчасний розгляд усних та письмових звернень громадян з віднесених до його компетенції питань, здійснює їх аналіз, уживає заходів щодо усунення причин, що їх породжують; готує та передає органам праці та соціального захисту населення документи з питань виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат через державні підприємства зв'язку та установи банків.

В свою чергу, за приписами абзацу 1 і 2 пункту 3 про Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року №790 (яке діяло в період спірних правовідносин), основними завданнями управління є, зокрема, забезпечення на відповідній території реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, зайнятості, трудової міграції, пенсійного забезпечення, соціального захисту та соціального обслуговування населення, в тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також ведення обліку осіб, що мають право на пільги за соціальною ознакою; забезпечення у межах своїх повноважень додержання законодавства про працю, зайнятість, загальнообов'язкове державне соціальне страхування, пенсійне забезпечення та соціальний захист населення.

Призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, відповідно до абзацу 4 пункту 3 Типового положення про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2007 року №790 (яке діяло в період спірних правовідносин) здійснюється Управліннями праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрації.

За правилами частини 1 статті 17-1 Закону 3551-ХІІ (в редакції статті, яка діяла протягом спірного періоду) щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що Центр підпорядковується Головному управлінню праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації та самостійно не приймає рішення щодо обчислення, призначення, нарахування та виплати соціальної допомоги, а тому позовні вимоги про стягнення такої не можуть бути заявлені до виплатного центру по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю з правильністю призначення та виплат пенсій і цільових грошових допомог.

Таким чином, повноваження щодо обчислення, призначення, нарахування та виплати соціальної допомоги покладені саме на відповідні Управління праці та соціального захисту населення.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у місті Дніпропетровську ради - залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 06 вересня 2011 року у справі №2а-4313/2011 - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров