"07" грудня 2012 р. справа № 0417/2а-63/2011
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті ради на постанову Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 18.08.2011 року у справі № 0417/2а-63/2011 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Індустраіальному районі м. Дніпропетровська, управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті ради, Центру по нарахуванню і виплати допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій цільових і грошових допомог про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії -,
В листопаді 2010 року позивач звернувся з позовом до суду в якому просив зобов'язати відповідача 1 провести перерахунок та виплатити, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно вимог статті 152 Конституції України, статей 1175,268 ЦК України та статей 49,51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка повинна становить 25% від мінімальної пенсії за віком, встановленої частино. 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язати відповідача 1 усунити порушення, а саме призначити, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 25% від мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно статей 49,51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язати відповідача 2 усунити порушення і провести перерахунок згідно статті 48 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 3 мінімальних заробітних плат з моменту виникнення права на щорічну допомогу на оздоровлення. Зобов'язати відповідача 3 виплатит згадно статті 48 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 3 мінімальних заробітних плат з моменту виникнення права на щорічну допомогу на оздоровлення.
Постановою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 18.08.2011 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі віднесений до 3 категорії у відповідності зі статтею 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 29.05.2010 року по 22.07.2011 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та забезпечити виплату додаткової додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі віднесений до 3 категорії у відповідності зі статтею 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в Закону Україні про Державний бюджет України на 2010 рік за період з 29.05.2010 року по 22.07.2011 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Індустраільному районі м. Дніпропетровська провести перерахунок та забезпечити виплату додаткової пенсії, як особі віднесений до 3 категорії у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком, за період з 29.05.2010 року по 22.07.2011 року. Визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті ради щодо нарахування та виплати у 2010 році допомоги на оздоровлення у розмірі меншому, ніж встановлено статтею 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті ради здійснити нарахування щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік в розмірі трьох мінімальних заробітних плат на момент виплати згадно статті 48 Закону України в „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплати донарахувану суму.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті ради подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення в частині задоволення вимог до управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті ради, ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволені позову.
Перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач, є пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному районі Дніпропетровської області, як потерпілий від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням та користується пільгами встановленими ст. 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до статті 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Зі статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Незважаючи на положення частини третьої статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтею 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Пунктом 7 Закону України від 14.06.2011 р. №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" установлено, зокрема, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання приведеної норми Кабінетом Міністрів України 06.07.2011 року прийнято постанову «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» № 745, яка набрала чинності 23 липня 2011 року. Вказаною постановою встановлено, порядок та розміри виплат пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Вказані нормативні акти є чинними, отже виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідно статті 51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням норм частини 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно здійснити по 22 липня 2011 року,включно.
Згідно ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
При цьому, згідно абзацу 7 ч.4 ст.48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Оскільки Верховною Радою України дія статті 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протягом 2010 року не призупинялась, відповідачем безпідставно проводилась виплата щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах менших ніж передбачено ч.4 ст.48 даного Закону.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, є законною та обґрунтованою. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті ради залишити без задоволення.
Постанову Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 18.08.2011 року у справі № 0417/2а-63/2011 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, постанова оскрженю не підлягає.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров