"15" жовтня 2013 р. справа № 0827/1800/2012(0827/2а827/2012)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Шевченківського районного суду від 03.12.2012 року за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському районуі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
13.02.2012 року позивач звернувся до суду з позовом в якому просила визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Шевченківського району м. Запоріжжя щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати допомоги при народженні дитини в розмірі 22,6 прожиткових мінімумів, встановлених для дітей віком до 06 років та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не менше прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та зобов'язати вчинити певні дії.
Ухвалою Шевченківського районного суду від 14.02.2012 року позовні вимоги позивача залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 07.03.2012 року адміністративний позов залишено без розгляду в частині позовних вимог.
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 07.03.2012 року у задоволені позову відмовлено.
Ухвалами Дніпропетровській апеляційний адміністративний суду від 10.07.2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення ухвалу від 14.02.2012 року та постанову суду від 07.03.2012 року залишино без змін та скасовано ухвалу від 07.03.2012 року у цій справі. Справу в частині позовних вимог про стягнення боргу з виплати одноразової допомоги при народженні дитини направив до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Постановою Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 03.12.2012 року у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка має малолітню доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку у відповідача.
Законом України „Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України встановлюється гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Статтею 45 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлено, що у 2010 році допомога при народженні дитини відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається та здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Ці положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнані неконституційними.
Відповідно до статті 12 Закону України „ Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (у редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI) допомога при народженні дитини надається у розмірі 12240 гривень - на першу дитину, 25000 гривень - на другу дитину, 50000 гривень - на третю і наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні першої дитини в сумі 4800 гривень, другої дитини - 4840 гривень, третьої та наступної дитини - 5000 гривень, решта на першу дитину виплачується протягом наступних 12 місяців, на другу дитину - 24 місяців, на третю і наступну дитину - 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, зі змінами та доповненнями, допомога при народженні першої дитини надається у розмірі 12240,00 гривень.
Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 4800,00 гривень, решта протягом наступних 12 місяців рівними частинами (по 640 грн. щомісячно).
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач, при виплаті допомоги позивачу діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому права позивача не порушені.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, є законною та обґрунтованою. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 03.12.2012 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров