01 липня 2014 рокусправа № 804/3418/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби України
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Західно-Донбаська об'єднана Державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби України звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом в якому просить: - стягнути податковий борг по податку на додану вартість в розмірі 121126,23 грн.; - стягнути податковий борг зі сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 92026,31грн.; - стягнути податковий борг зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій в розмірі 510,00грн.
В обґрунтування позову, зазначає, що станом на 23.01.2013 року відповідач має податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість в розмірі 121126,23грн., податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються за результатами річного декларування в розмірі 92026,31 грн., податковий борг зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій в розмірі 510,00 грн., на загальну суму 213662,54 грн., який виник 22.02.2012 року внаслідок несплати у встановлені законом строки суми узгодженого грошового зобов'язання.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року позу задоволенні позову було відмовлено. При цьому суд виходив з того що зазначена сума податкового боргу не є узгодженою.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Західно-Донбаська ОДПІ подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просила постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що податковим органом проведена документальна позапланова виїзна перевірка фінансово - господарської діяльності з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства ФОП ОСОБА_1 за період з 01.04.2009 року по 31.12.2011 року відповідно до затвердженого плану перевірки, за наслідками якої 08.05.2012 було складено акт №37/17/2-НОМЕР_1, яким встановлено порушення позивачем:
- ч.6 ст.128 ГК України - неналежне ведення обліку доходів;
- п.44.1, п.44.3 ст.44 ПК України від 02.12.2010 р. - ФОП ОСОБА_1 не забезпечено зберігання та надання на перевірку первинних банківських документів та книги обліку доходів та витрат (ф-10) за період з 01.04.2009 року по 31.12.2011 року;
- ст.2 Указу №727, ст.13 Декрету 13-92, п.177.1 ст.177 ПК України від 02.12.2010 р. №2755-VІ - зниження валового доходу, в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності у 2011 році на загальну суму 76838, 48 грн.;
- п.181.1 ст.181, п.187.1 ст.187 розділу V ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість а січень - жовтень 2011 р. на загальну суму 107882,00 грн.;
- п.49.2 ст.49 ПК України - не надано податкові декларації з податку на додану вартість за період січень - вересень 2011 року.
На підставі вказаного акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення №0000991742 на суму грошового зобов'язання у розмірі 120638,00 грн.; № 0000981742 на суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 83242,69грн.; №0001001742 на суму штрафних санкцій у розмірі 510,00грн.
Не погоджуючись із донарахованими сумами податкових зобов'язань ФОП ОСОБА_1 звернувся до Головної Державної податкової служби у Дніпропетровській області зі скаргою від 01.06.2012р. вих.№ 2/2012 на зазначені податкові повідомлення - рішення, в якій також зазначено, що рішення про розгляд скарги слід надіслати за адресою: 51500 м. Тернівка, вул. Дніпровська, 6а/13
Державна податкова служба у Дніпропетровській області Рішенням про результати розгляду скарги №17604/10/10-014 від 26.07.2012р. залишено без змін податкові повідомлення-рішення Західно-Донбаської ОДПІ від 22.05.2012 року № 0000981742, №0000991742 і №0001001742, а скаргу ФОП ОСОБА_1 - без задоволення.
27.03.13р. представник ФОП ОСОБА_1 звернувся до начальника Західно-Донбаської ОДПІ в Дніпропетровській області ДПС з Інформаційним запитом вих.№2/2013 в якому просив: - надати інформацію щодо дати вручення ФОП ОСОБА_2 рішення ДПС у Дніпропетровській області від 26.07.12р. №17604/10/10-14 «Про результати розгляду скарги ФОП ОСОБА_2»; - надати копію поштового повідомлення, яке свідчить про вручення ФОП ОСОБА_1 рішення про результати розгляду скарги №17604/10/10-14; - повідомити про причини нарахування податкових зобов'язань відповідно до ППР від 22.05.2012р. №0000981742, №0000991742 і №0001001742 саме 27.12.12р.
Листом №9607/10/17/2 від 01.04.2013р. Західно-Донбаська ОДПІ Дніпропетровської області ДПС повідомила представника ФОП ОСОБА_1, зокрема, що згідно інформації отриманої 27.12.2012р. від ДПС у Дніпропетровській області, рішення ДПС у Дніпропетровській області від 26.07.2012р. №17604/10/10-14 «Про результати розгляду скарги ФОП ОСОБА_2» отримано платником 14.09.2012р.
Відповідно до п.14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Главою 4 ПК України визначений порядок визначення суми податкових та/або грошових зобов'язань платника податків, порядок їх сплати та оскарження рішень контролюючих органів.
Згідно п.55.1 ст.55 ПК України, податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Статтею 56 ПК України передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (та у разі потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарги на рішення державних податкових інспекцій подаються до державних податкових служб в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони).
Скарги на рішення державних податкових служб в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони) подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Під час процедури адміністративного оскарження обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених цим Кодексом, або будь-яке інше рішення контролюючого органу є правомірним, покладається на контролюючий орган.
Обов'язок доведення правомірності нарахування або прийняття будь-якого іншого рішення контролюючим органом у судовому оскарженні встановлюється процесуальним законом.
Платник податків одночасно з поданням скарги контролюючому органу вищого рівня зобов'язаний письмово повідомляти контролюючий орган, яким визначено суму грошового зобов'язання або прийнято інше рішення, про оскарження його податкового повідомлення-рішення або будь-якого іншого рішення.
У разі коли контролюючий орган приймає рішення про повне або часткове незадоволення скарги платника податків, такий платник податків має право звернутися протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання рішення про результати розгляду скарги, зі скаргою до контролюючого органу вищого рівня.
У разі порушення платником податків вимог пунктів 56.3 і 56.6 подані ним скарги не розглядаються та повертаються йому із зазначенням причин повернення.
Контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.
Керівник (або його заступник) відповідного контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті.
Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.
Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення 20-денного строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту.
Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.
Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідним контролюючим органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення із скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.
Процедура адміністративного оскарження закінчується: - днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; - днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; - днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи; - днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків.
З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
У разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Вимоги до оформлення скарги, порядок подання та розгляду скарг встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
У разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Статтею 42 ПК України передбачено, що податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Відповідно до Листа Державної податкової адміністрації України №27192/7/25-0017 від 30.12.2008р. «Щодо надання для вивчення і використання в роботі Методичних рекомендацій ДПАУ з питань організації роботи підрозділів ДПС з урахуванням запровадження у практичну діяльність АІС «Скарга», керівник відділу (управління) чи уповноважений розглядати скаргу (заяву) працівник після розгляду та візування проекту рішення передає його керівнику органу ДПС (чи його заступнику). Після підписання рішення працівник, що розглядав скаргу (заяву), тиражує необхідну кількість примірників рішення та передає до служби діловодства для вручення чи направлення рішення особі, яка подала скаргу (заяву), і ксерокопії рішення - для направлення органу (органам) ДПС, рішення якого було оскаржено.
Рішення вважається направленим (врученим) юридичній особі - платнику податків, якщо його вручено керівнику чи уповноваженій особі такої юридичної особи - платника податків під розписку або направлено поштою з повідомленням про вручення за адресою, зазначеною юридичною особою - платником податків безпосередньо у скарзі (заяві) як адреса, за якою необхідно направити рішення (відповідь) на скаргу (заяву).
Рішення вважається направленим (врученим) фізичній особі - платнику податків, якщо його вручено особисто такій фізичній особі чи уповноваженій нею особі або направлено поштою з повідомленням про вручення за адресою, зазначеною фізичною особою - платником податків у скарзі (заяві) як адреса, за якою необхідно направити рішення (відповідь) на скаргу (заяву).
У день направлення рішення, прийнятого за розглядом скарги, платнику податків відповідальний виконавець з розгляду скарги (заяви) приєднує в АІС «Скарга» електронну версію цього рішення; вносить в АІС «Скарга» інформацію про прийняте рішення із зазначенням дати, номера та типу прийнятого рішення, суми основного платежу, застосованих штрафних санкцій та обов'язково у разі скасування (часткового скасування) рішення ОДПС або збільшення суми податкових зобов'язань за результатами розгляду скарги викладає короткий зміст порушення з посиланням на норми законодавства.
В день отримання відповідальним виконавцем з розгляду скарги повідомлення про вручення поштового відправлення (рішення, прийнятого за розглядом скарги) відповідальний виконавець з розгляду скарги (уповноважена особа з розгляду скарг (заяв)) заносить в АІС «Скарга» дату отримання платником податків рішення, прийнятого за розглядом скарги, сканує повідомлення про вручення поштового відправлення та приєднує його в АІС «Скарга» до матеріалів справи в електронному вигляді.
Під час роботи в АІС «Скарга» виконавець з розгляду скарги може вносити та коригувати власні документи, переглядати документи підпорядкованих ДПІ, своєї ДПІ, ДПА та прикріплені до скарги документи.
Доказів про вручення рішення податкового органу про результати розгляду скарги позивача 26.07.2012 року за №17604/10/10-014 не надано.
За таких обставин судом першої інстанції вірно спростовано доводи податкового органу щодо наявності витягу з АІС «Скарга» на підтвердження отримання відповідачем відповіді на скаргу14.09.2012 р, оскільки за своєю формою він не відповідає вимогам ст.42 ПК України, та суперечить Листу Державної податкової адміністрації України №27192/7/25-0017 від 30.12.2008р., враховуючи відсутність відскановаого повідомлення про вручення поштового відправлення, яке повинно бути приєднано в АІС «Скарга» до матеріалів справи в електронному вигляді.
Враховуючи викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що сума податкового боргу не є узгодженою, а тому звернення податкового органу з зазначеним позовам до суду є передчасним.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Західно-Донбаської об'єднаної Державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби України - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова