24 червня 2014 рокусправа № 404/7150/13-а(2а/404/540/13)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
за участю секретаря судового засідання: Надточія В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради
на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25 листопада 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної в м. Кіровограді ради про визнання протиправними дій та стягнення суми грошової допомоги,-
31 липня 2013 року ОСОБА_1 звернувся з вищевказаним позовом до суду до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровського районної у м. Кіровограді ради, в якому просив визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровського районної у м. Кіровограді ради, в зв'язку із недоплатою ОСОБА_1, у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» одноразової правової допомоги за 2013 рік в сумі 6525,00 грн. та стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровського районної у м. Кіровограді ради 6525,00 грн. - суму недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги до Дня Перемоги за 2013 рік.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено щорічна грошова допомога до Дня Перемоги у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком.
Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25 листопада 2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровського районної в м. Кіровограді ради, в зв'язку з недоплатою ОСОБА_1, у відповідності до закону одноразової правової допомоги за 2013 рік в сумі 6525, 00 грн. протиправними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районного у м. Кіровограді ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми щорічної одноразової допомоги до 5 травня за 2013 рік в сумі 6525,00 грн. у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Не погодившись із вказаним рішенням, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної в м. Кіровограді ради оскаржило його в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просило скасувати постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25 листопада 2013 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що особам, які віднесені до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надаються такі пільги: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України»
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що позивач має статус інваліда 2 групи, що підтверджується відповідним посвідченням та користується пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Позивачу як інваліду війни була нарахована та виплачена щорічна допомога до 5 травня за 2013 рік у розмірі 2415,00 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV статтю 13 доповнено частиною четвертою такого змісту: «Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідом І групи - десяти мінімальних пенсій за віком; ІІ групи - вісім мінімальних пенсій за віком; ІІІ групи - сім мінімальних пенсій за віком», яка на час виникнення спірних правовідносин була чинною. Оскільки дія статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не була зупинена, то дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради щодо нарахування та виплати щорічної разової допомоги до 5 травня у розмірі, меншому ніж встановлено Законом є протиправними.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, щорічно до 5 травня учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Конституційний Суд України виходить з того, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Згідно прийнятого 25.01.2012 року рішення Конституційного Суду України №3-рп/2012, яким встановлено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються Законами України, а також нормативно-правовими актами відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Отже, станом на час виплати позивачу вказаної соціальної виплати Кабінет Міністрів України мав право регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Згідно п.1 ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №149 «Деякі питання виплати у 2013 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2013 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводиться до 5 травня Міністерством соціальної політики шляхом спрямування коштів Міністерству соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення) для їх перерахування через поштові відділення зв'язку або банки на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) у таких розмірах:
1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 14
років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаним інвалідам від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:
інвалідам І групи - 2415 гривень;
інвалідам ІІ групи - 2110 гривень;
інвалідам ІІІ групи - 1895 гривень;
З аналізу вищевикладеного вбачається, що відповідачем було нараховано та виплачено щорічну разову допомогу до 5 травня в розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №149
Таким чином, виплата відповідачем щорічної разової грошової допомоги позивачу здійснювалася до 5 травня 2013 року - в період, коли наведені норми Закону були чинними, а їх виконання є обов'язковим. Відтак дії відповідачів на час виплати позивачу зазначеної Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року №149 були правомірними.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись пунктом 3 частини 1 статті 198, статтями 202, 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Кіровської районної у м. Кіровограді ради - задовольнити.
Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25 листопада 2013 року у справі № 404/7150/13-а (2-а/404/540/13) - скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова