Ухвала від 25.06.2014 по справі 2а-1585/2011

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2014 рокусправа № 2а-1585/2011(6а/337/184/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя

на ухвалу Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 21 травня 2014 року у справі за поданням Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Морар М.В. про зміну способу та порядку виконання постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 22 лютого 2011 року за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя про зобов'язання здійснити перерахунок щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни", -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 22 лютого 2011 року у справі № 2а-1585/2011 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі Запорізької області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком - неправомірною. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 підвищення пенсії згідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частинити 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 03 вересня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 січня 2011 року з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період та сплачувати в подальшому у відповідності до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Морар М.В. було відкрито виконавче провадження та надано строк для добровільного виконання рішення суду до 14 лютого 2014 року.

05 березня 2014 року за вих. № 1739/11 Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя повідомило відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області, що рішення Хортицького районного суду м. Запоріжжя по виконавчому листу № 2а-1585/11 виданого 05 липня 2012 року в частині перерахунку пенсії виконано у повному обсязі.

Щодо виконання рішення в частині виплати, управління посилається на неможливість виконання рішення суду в цій частині, у зв'язку з відсутністю коштів з відповідним призначенням.

13 травня 2014 року головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області Морар М.В. звернувся до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Ухвалою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 21 травня 2014 року подання головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області про заміну порядку та способу виконання судового рішення задоволено: змінено спосіб і порядок виконання рішення Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 22 лютого 2011 року по справі № 2а-1585/2011, а саме з зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя здійснити виплати на стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя на користь ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру встановленого ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в сумі 1975,00 грн.

Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, просить скасувати ухвалу та прийняти нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні подання.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З матеріалів справи вбачається, що постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 22 лютого 2011 року у справі № 2а-1585/2011 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі Запорізької області щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_2 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком - неправомірною. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 підвищення пенсії згідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та частинити 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 03 вересня 2010 року по 31 грудня 2010 року та з 01 січня 2011 року з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період та сплачувати в подальшому у відповідності до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).

Аналіз резолютивної частини постанови Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 22 лютого 2011 року та наведених процесуальних норм дають підстави зробити висновок про те, що зобов'язання, покладені на відповідача цим судом, є позовними вимогами як обраним судом видом захисту порушених прав позивача, які суд задовольнив.

За таких обставин державний виконавець просив змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови.

Відтак суд першої інстанції, задовольняючи заяву про зміну способу виконання рішення, не звернув увагу та не врахував відмінності між позовною вимогою як обраним судом видом захисту порушених прав позивача від способу виконання судового рішення як одного з його заходів, чим змінив постанову суду по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.

Крім того, частиною першою статті 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.

З матеріалів справи вбачається, що виконання постанови суду першої інстанції неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.

З урахуванням того, що фактичні обставини справи судом першої інстанції встановлено повно та правильно, але неправильно застосовано норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, колегія суддів вважає за необхідне судове рішення скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 196, 199, 204, 205,206 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хортицькому районі м. Запоріжжя - задовольнити.

Ухвалу Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 21 травня 2014 року - скасувати.

У задоволенні подання Головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Запорізькій області - відмовити.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: В.Ю. Поплавський