вул. Кремлівська, 65-В, м. Запоріжжя, 69041, тел.286-50-15, inbox@adm.zp.court.gov.ua
23 червня 2009р.
Справа № 2а-3154/09/0870
За позовом: Контрольно - ревізійного управління в Запорізькій області, 69057, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 129
до: Служби автомобільних доріг у Запорізькій області, 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 50
про зобов'язання вчинити певні дії
у складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Младенові О.П.
за участі представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 (дов. № 08-00-17-17/81 від 10.01.09р.)
- ОСОБА_2(дов. № 08-00-17-17/4076 від 22.06.09р.)
від відповідача - ОСОБА_3 (дов. № 9/1432 від 14.07.08р. )
Контрольно - ревізійне управління в Запорізькій області звернулось до суду з адміністративним позовом до Служби автомобільних доріг у Запорізькій області про зобов'язання останньої вчинити дії, зазначені у пункті 5 листа КРУ в Запорізькій області ?ро обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни" від 09.07.2008 року № 08-06-12/0436, а саме: вжити дієві заходи по стягненню з КП ?ЛУАД" незаконних витрат бюджетних коштів на суму 97395,38 грн., в т.ч. у разі необхідності ініціювати позови через судові органи.
28.05.2009р. Запорізьким окружним адміністративним судом, на підставі статей 104-107 КАС України, відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-3154/09/0870 та призначений судовий розгляд на 23.06.2009 року.
У судовому засіданні 23.06.2009 року позивач подав заяву про зміну позовних вимог, згідно якої, посилаючись на сплату КП «ЕЛУАД» на рахунок Служби автомобільних доріг коштів у сумі 13900,00 грн., просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії, зазначені у п. 5 листа КРУ в Запорізькій області, а саме: вжити дієві заходи по стягненню з КП ?ЛУАД" незаконних витрат бюджетних коштів на суму 83 495,38 грн.
Відповідач також підтвердив часткове погашення КП «ЕЛУАД» на його користь суми незаконних витрат бюджетних коштів у розмірі 13900,00 грн. та не заперечив проти заяви позивача.
Заява про зміну позовних вимог не суперечить приписам чинного законодавства, не порушує чиї-небудь права та охоронювані законом інтереси, приймається судом до розгляду та задовольняється.
Суд розглядає змінені позовні вимоги.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначає, що відповідно до п. 2.9. Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління України на ІІ квартал 2008 року КРУ в Запорізькій області проведено ревізію використання бюджетних коштів Службою автомобільних доріг у Запорізькій області (надалі - Служба) за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, за результатами якої 13.06.2008 року складено акт № 06/0005. Ревізією встановлені порушення фінансової дисципліни, що призвели до втрати державних коштів на загальну суму 413662,09 грн. Зокрема, ревізією достовірності ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності Службою встановлено, що внаслідок допущених фінансових порушень, внесено недостовірні дані до первинних документів - актів форми №КБ-2в, внаслідок чого завищено касові видатки на виконання робіт по поточному ремонту автомобільних доріг загального користування у 2007 році. Позивачем (КРУ в Запорізькій області) відповідачу було направлено письмову вимогу щодо усунення порушень фінансової дисципліни від 09.07.2008 року № 08-06-12/0436 із встановленням терміну для зворотного інформування до 10.08.2008 року. Відповідач зазначену вимогу не виконав. Оскільки порушення не було відшкодовано, КРУ в Запорізькій області було надіслано до Служби автомобільних доріг у Запорізькій області лист від 15.09.2008 року № 08-06-12/0599 про неповне вжиття заходів по усуненню порушень фінансової дисципліни, але у листі-відповіді Служби автомобільних доріг у Запорізькій області від 18.09.2008 року № 5/1314 було зазначено, що КП ?ЛУАД” не погоджується з вимогою. Листом Служби автомобільних доріг у Запорізькій області від 16.12.2008 року №5/1788 повідомлено КРУ в Запорізькій області про отримання від КП ?ЛУАД” гарантійного листа за № 1533 про згоду з вимогою та запропонування порядку погашення зазначеної у вимозі Служби суми у 2009 році. Після цього, листом Служби автомобільних доріг у Запорізькій області від 12.03.2009 року № 5/320 повідомлено КРУ в Запорізькій області про те, що запропонований графік погашення заборгованості КП ?ЛУАД” не виконується з причин браку коштів, та КП ?ЛУАД” листом від 11.03.2009 року № 171 запропоновано новий графік погашення заборгованості починаючи з квітня 2009 року. Станом на 23.06.2009 року КП «ЕЛУАД», згідно гарантійного листа б/н від 04.06.2009 року сплачено на рахунок Служби автомобільних доріг кошти у сумі 13900 грн. Таким чином, Службою автомобільних доріг у Запорізькій області не у повному обсязі виконано п. 5 обов'язкових вимог КРУ щодо усунення порушень фінансової дисципліни, пред'явлених листом КРУ в Запорізькій області від 09.07.2008 року № 08-06-12/0436. Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив, про що надав суду письмовий відзив. В обґрунтування заперечень зазначив наступне:
15.07.2008р. за вих. № 9/1006 Служба автомобільних доріг у Запорізькій області звернулася до керівництва КП «ЕЛУАД» з вимогою про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни згідно перевірки, на що 22.07.2008р. надійшла відповідь та зазначено про незгоду КП «ЕЛУАД» із актом КРУ. 28.11.2008р. Службою автомобільних доріг у Запорізькій області повторно було направлено вимогу за № 9/1693 про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни. 15.12.2008р. КП «ЕЛУАД» надіслало на адресу Служби гарантійний лист за № 1533, щодо погодження з вимогою про повернення незаконно витрачені бюджетні кошти у сумі 97395,38 грн. та запропоновано графік погашення заборгованості. 11.03.2009р. від КП «ЕЛУАШ» надійшов лист за № 171, щодо неможливості погашення заборгованості по графіку № 1533 від 15.12.2008р. за січень, лютий та березень місяці та запропоновано новий графік погашення заборгованості з квітня 2009року. 13.03.2009р. Служба направила новий графік погашення заборгованості № 5/326 зі строком підписання до 18.03.2009р., але відповіді не отримала та вже 27.03.2009р. Службою було направлено претензію на адресу КП «ЕЛУАД» з вимогою про повернення незаконно витрачених бюджетних коштів у сумі 97395,38 грн. 04.06.2009р. за № 465 на адресу Служби надійшов лист від КП «ЕЛУАД», щодо неможливості виконання зобов'язання за гарантійним листом від 15.12.2008р. та додано гарантійний лист Б/Н від 04.06.2009р. з графіком погашення боргу починаючи з червня 2009р. 11.06.2009р. на рахунок Служби автомобільних доріг у Запорізькій області надійшли кошти від КП «ЕЛУАШ» у сумі 13900,00 грн. відповідно до гарантійного листа б/н від 04.06.2009р. та 12.06.2009р. згідно з платіжним дорученням №1 вищезазначені грошові кошти були перераховані до обласного бюджету Запорізької області. Зважаючи на викладене , вказуючи на початок повернення незаконно витрачених бюджетних коштів з боку КП «ЕЛУАД», просить у позові відмовити.
Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, під час судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
У засіданні 23.06.2009р., судом, відповідно до ст. 160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
Контрольно-ревізійне управління в Запорізькій області діє на підставі Положення про контрольно-ревізійні управління в АР Крим, областях, містах Києві і Севастополі (затверджене наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 09.01.01 № 111 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18.01.01 № 37/5228) та Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” від 26.01.93 № 2939 (далі - Закон № 2939-ХІІ).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 2 Закону № 2939-ХІІ та Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.06 № 550, головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та ін. органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 12 статті 10 Закону України № 2939-ХІІ, встановлено, що контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право проводити у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з підконтрольною установою, зустрічні звірки з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підконтрольної установи.
Крім того, пунктом 26 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550 (надалі - Порядок № 550) встановлено, що з метою документального підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків з об'єктом контролю - підконтрольною установою, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку органами служби можуть проводитися зустрічні звірки у суб'єктів господарювання, які мали правові відносини з об'єктом контролю - підконтрольною установою.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до п. 2.9. Плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління України на ІІ квартал 2008 року Контрольно-ревізійним управлінням в Запорізькій області проведено ревізію використання бюджетних коштів Службою автомобільних доріг у Запорізькій області за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року, за результатами якої було складено акт від 13.06.2008 року № 06/0005.
В ході проведення ревізії проведеними зустрічними звірками загалом було встановлено завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 413662,09 грн., в тому числі: за рахунок завищення обсягів виконаних робіт - 2073,6 грн., завищення вартості - 411588,49грн .
Таким чином, оплата Служби завищеної вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт КП „ЕЛУАД” та іншим підрядним організаціям призвела до матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 413662,09 грн. Під час проведення ревізії підрядними організаціями проведено відшкодування встановлених порушень на загальну суму 301870,35грн. та на момент завершення ревізії невідшкодованими залишалися завищення вартості виконаних робіт, встановлені в ході зустрічних звірок в КП „ЕЛУАД” на суму 97395,38грн. та ТОВ «Запоріжспецбуд-13» на суму 14396,36 грн. Станом на 26.05.2009року невідшкодованим залишилося завищення вартості виконаних робіт, встановлені в ході зустрічних звірок в КП „ЕЛУАД” на суму 97395,38 грн.
Акт ревізії використання бюджетних коштів Службою автомобільних доріг у Запорізькій області від 13.06.2008 року № 06/0005 було підписано посадовими особами підконтрольної установи із запереченнями від 01.07.2008 № 9/913, на які згідно з п. 43 Порядку № 550 КРУ в Запорізькій області було надано висновки від 09.07.2008 року №08-06-12/0438.
Статтею 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, визначені права державної контрольно-ревізійної служби, зокрема надано, право пред'являти керівникам та ін. службовим особам міністерств та інших органів виконавчої влади, державних фондів, бюджетних установ, а також підприємств, установ і організацій, які отримують кошти з бюджету та з державних валютних фондів, що ревізуються або перевіряються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями або перевірками приховані і занижені валютні та ін. платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
До того ж, як вказано у п. 46 Порядку № 550, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
На виконання вищевказаних приписів чинного законодавства, КРУ в Запорізькій області надіслано на адресу Служби автомобільних доріг у Запорізькій області обов'язкові вимоги щодо усунення виявлених за результатами ревізії порушень фінансової дисципліни від 09.07.2008 року № 08-06-12/0436 із встановленням терміну для зворотного інформування до 10.08.2008 року, згідно п. 5 якої Службі автомобільних доріг у Запорізькій області було пред'явлено обов'язкову вимогу про усунення порушень фінансової дисципліни, а саме: вжити дієві заходи по стягненню з КП ?ЛУАД" незаконних витрат бюджетних коштів на суму 97395,38 грн., в т.ч. у разі необхідності ініціювати позови через судові органи.
Відповідач зазначену вимогу не виконав належним чином. У зв'язку з чим, 15.09.2008 року № 08-06-12/0599 КРУ в Запорізькій області до відповідача направлено лист про неповне виконання обов'язкових вимог. Разом з тим, зазначена вимога відповідачем була залишена без виконання (копії вимог містяться в матеріалах справи).
Статтею 15 Закону № 2939-ХІІ визначено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються чи перевіряються.
Як вбачається з матеріалів справи, у встановлений строк служба автомобільних доріг у Запорізькій області не вжито дієвих заходів по забезпеченню виконання вимог КРУ в Запорізькій області.
Як свідчать матеріали справи, відповідач на момент розгляду спору судом , лише частково на суму 13900,00 грн. виконано обов'язкові вимоги КРУ у Запорізькій області, і лише 11.06.2009 року, але не 10.08.2008 року, як було зазначено у вимозі КРУ від 09.07.2008 року.
Згідно з п. 10 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Посилання відповідача, в обґрунтування підстав відмови у задоволенні заявлених вимог, на початок повернення безпідставно витрачених бюджетних коштів з боку КП «ЕЛУАД», не приймаються судом до уваги, оскільки таке повернення бюджетних коштів почало здійснюватися лише після звернення КРУ до суду з вимогою про примусове виконання відповідачем вимог КРУ - 11.06.2009 року, та, за період з моменту винесення обов'язкової вимоги КРУ до моменту звернення позивача до суду, відповідачем не вчинено (чи не надано суду доказів) будь-яких дієвий дій направлених на повернення безпідставно витрачених бюджетних коштів з боку КП «ЕЛУАД».
Враховуючи викладені вище обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Контрольно - ревізійного управління в Запорізькій області до Служби автомобільних доріг у Запорізькій області про зобов'язання останньої вчинити дії, зазначені у пункті 5 листа КРУ в Запорізькій області ?ро обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни" від 09.07.2008 року № 08-06-12/0436, а саме: вжити дієві заходи по стягненню з КП ?ЛУАД" незаконних витрат бюджетних коштів на суму 83495,38 грн., в т.ч. у разі необхідності ініціювати позови через судові органи є обґрунтованими, заснованими на нормах чинного законодавства, підтвердженими зібраними у справі доказами, а тому є такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, у задоволенні позовних вимог відмовляється через їх (позовних вимог) недоведеність.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з позивача, який звільнений від їх сплати, не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 11, ст. 51, ч. 1 ст. 71, ст. ст. 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов Контрольно - ревізійного управління в Запорізькій області до Служби автомобільних доріг у Запорізькій області про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
2. Зобов'язати Службу автомобільних доріг у Запорізькій області виконати вимоги, зазначені у пункті 5 листа Контрольно - ревізійного управління в Запорізькій області «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни» від 09.07.08р. № 08-06/12/0436, а саме: вжити заходи по стягненню з КП «ЕЛУАД» незаконних витрат бюджетних коштів на суму 83495,38 грн., в т.ч. у разі необхідності ініціювати позови через судові органі.
П останова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого КАС України , якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених статтею 186 КАС України , залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 30.06.2009р.
Суддя О.М. Нечипуренко
01.07.2009 року постанова не набрала законної сили.
Суддя О.М. Нечипуренко