29 липня 2014 рокум. Ужгород№ 807/2193/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шешені О.М.
при секретарі судових засідань - Повханич Г.П.
за участю сторін та осіб, які беруть участь у справі:
позивача: Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області представник - Бондарєва в.В.,
відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "НЛТ КОМПАНІ" представник - не з'явився,
третьої особи без самостійних вимог: Ужгородське міськрайонне управління юстиції - представник - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "НЛТ Компані", третя особа без самостійних вимог - Ужгородське міськрайонне управління юстиції про визнання недійсними змін до установчих документів пов'язаних із зміною місцезнаходження з м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, пр. Газети "Правда", 29/106 на Закарпатську область, м. Ужгород, вул. Краснодонців, 36 та зобов'язання внести запис щодо відміни державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження, -
Державна податкова інспекція у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "НЛТ КОМПАНІ" (далі - відповідач) про визнання недійсними змін до установчих документів пов'язаних із зміною місцезнаходження з м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, пр. Газети "Правда", 29/106 на Закарпатську область, м. Ужгород, вул. Краснодонців, 36 та зобов'язання внести запис щодо відміни державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження.
У ході судового розгляду до участі у справі, за клопотання позивача залучено Державного реєстратора Виконавчого комітету Ужгородської міської ради, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
У судовому засіданні замінено неналежну третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державного реєстратора Виконавчого комітету Ужгородської міської ради на належну - Ужгородське міськрайонне управління юстиції, так як відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства юстиції України, Міністерства культури України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів, а також Державного космічного агентства України" від 16 жовтня 2012 року № 5461-IV (із змінами) та розпорядження КМУ від 15 травня 2013 року № 301-р з 01 липня 2013 року функції з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від виконавчих комітетів міських рад міст обласного значення, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій перейшли до підрозділів територіальних органів Міністерства юстиції України, через які здійснюється реалізація повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Разом з тим, відповідно до п. 13.18 наказу Міністерства юстиції України від 02 вересня 2013 року № 1841/5 "про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства юстиції України з питань діяльності територіальних органів Міністерства юстиції" реєстраційна служба як структурний підрозділ відповідного управління юстиції на підставі до покладених на неї завдань забезпечує здійснення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, які зазначені у позові.
Позовні вимоги мотивує тим, що відповідач, згідно записів довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, змінив місцезнаходження з м. Дніпропетровськ, Кіровський район, вул. Ленінградська, 68 на Закарпатську область, м. Ужгород, вул. Щедріна, 135 і ніколи не знаходився.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився без поважних причин, хоча належним чином повідомлявся про час та місце слухання справи за вказаною адресою, в строки передбачені КАС України, заяви про розгляд справи за його відсутності не подав. Письмових заяв чи заперечень щодо задоволення позовних вимог до суду не надійшло.
Третя особа без самостійних вимог будучи належним чином повідомленою про де, час та місце судового розгляду у судове засідання не з'явилася, однак надіслала суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, за наявними матеріалами у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши у судовому засіданні пояснення представника позивача та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "НЛТ КОМПАНІ" змінило місцезнаходження з м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, пр. Газети "Правда", 29/106 на Закарпатську область, м. Ужгород, вул. Краснодонців, 36, про що в Єдиному державному реєстрі 05 грудня 2013 року зроблено запис за № 12241070012028671.
Однак, згідно довідки податкового органу про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків від 15 квітня 2013 року за адресою 88000, м. Ужгород, вул. Краснодонців, 36 відповідач не знаходиться. За вказаною адресою знаходяться складські приміщення ТОВ "Каслекс" та ТОВ "Кристал Люкс".
На підставі вказаної довідки позивач, дійшов висновку про те, що зміни до установчих документів та реєстраційна картка, що подавалися державному реєстратору, містили неправдиві відомості, а відповідач юридичної адреси не змінював, що і стало підставою для звернення до суду.
Відповідно до пункту 67.2 статті 67 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон №775) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону №755 державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб -підприємців.
У відповідності до ч. 1 ст. 29 Закону № 755 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно ст. 27 вказаного Закону, встановлений перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 8 цього Закону.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону №775 у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що Закон №775 розділяє поняття "зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи" та "проведення державної реєстрації змін до установчих документів".
Твердження позивача про фактичну відсутність відповідача за зареєстрованим місцезнаходженням, як на підставу скасування державної реєстрації змін до установчих документів підприємства є безпідставними, з огляду на те, що факт відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 38 Закону №775, для внесення запису до Єдиного державного реєстру про таку відсутність та звернення податкового органу до суду з позовом про припинення юридичної особи, а не скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до вимог ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем не надано достатніх доказів, які б свідчили про наявність підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, у зв'язку з чим, у задоволені позову слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст. 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "НЛТ Компані", третя особа без самостійних вимог - Ужгородське міськрайонне управління юстиції про визнання недійсними змін до установчих документів пов'язаних із зміною місцезнаходження з м. Дніпропетровськ, Амур-Нижньодніпровський район, пр. Газети "Правда", 29/106 на Закарпатську область, м. Ужгород, вул. Краснодонців, 36 та зобов'язання внести запис щодо відміни державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних із зміною місцезнаходження - відмовити.
2. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
СуддяО.М. Шешеня
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 29 липня 2014 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 29 липня 2014 року.