Постанова від 26.02.2014 по справі 574/195/14-а

№ 574/195/14-а

2-а/574/3/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2014 року Буринський районний суд Сумської області

в складі: головуючого - судді Стеценко В.С.

за участю секретаря - Божок В.М.

в порядку адміністративного судочинства, розглянувши в залі суду м. Буринь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФ України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов»язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 лютого 2014 року позивачка звернулась до суду з позовом до УПФУ в Буринському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов»язання вчинити певні дії мотивуючи тим, що 16 вересня 2011 року вона отримує пенсію державного службовця, пішла на пенсію з посади начальника відділу фінансового забезпечення та контролю за використанням коштів- головний бухгалтер УПФ України в Буринському районі Сумської області. При призначенні та обчисленні розміру пенсії відповідачем не були враховані наступні складові заробітної плати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, що не відповідає вимогам діючого законодавства. 03 лютого 2014 року позивачка звернулась до УПФУ в Буринському районі Сумської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку за №1 від 03.02.2014 року про складові заробітної плати, яка містить дані про отримані суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в період роботи з 01.12.2005 року по 30.11. 2010 року. Рішенням від 06 лютого 2014 року УПФУ в Буринському районі Сумської області відмовило позивачці у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на статті 33,37 Закону України «Про державну службу». Позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача по справі від 06 лютого 2014 року про відмову в перерахунку пенсії із врахуванням сплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати; зобов"язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з 03 лютого 2014 року з урахуванням виплат зазначених у довідці УПФ України в Буринському районі від 03.02.2014 року.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити та пояснила,що при призначенні та обчисленні їй пенсії відповідачем не були враховані такі складові заробітної плати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, що не відповідає вимогам діючого законодавства. 03 лютого 2014 року позивачка звернулась до УПФУ в Буринському районі Сумської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати, яка містить дані про отримані суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати в період роботи з 01.12. 2005 року по 30.11.2010 року, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески , або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування. Однак рішенням від 06 лютого 2014 року УПФУ в Буринському районі Сумської області безпідставно відмовило позивачці у здійсненні перерахунку пенсії, в порушення вимог закону, а саме ст.19 Конституції України, ЗУ "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", "Про державну службу", "Про оплату праці" та постанови Верховного Суду України від 20.02.2012 року.

Представник відповідача УПФУ в Буринському районі Сумської області - Постол Н.І. в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні та пояснила, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в Буринському районі Сумської області як отримувач пенсії згідно Закону України № 3723 від 16.12.1993р "Про державну службу" з 07.05.2012р. Вказує, що у відповідності із ст.37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначалась (перераховувалась) в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальне обов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.10.2011р - внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У відповідності із ст.33 ЗУ "Про державну службу" та ст.1 ЗУ "Про індексацію грошових доходів населення", так як індексація заробітної плати не є складовою заробітної плати для обчислення пенсії, то провести перерахунок пенсії з урахуванням індексації законних підстав не має. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положення про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами КМУ. Аналізуючи зазначені норми закону та постанови, слід зазначити, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення матеріально-побутових питань, не є складовою частиною заробітної плати працівників, а є одноразовою виплатою, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці. Щодо включення до складу пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, то у відповідності до Постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" та постанови КМУ від 23.04.2003р. № 581 "Про внесення змін до Постанови КМУ від 31.05.2000р № 865", при визначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсій матеріальна допомога не включається, оскільки є одноразовою виплатою, а не складовою частиною заробітної плати, а тому ОСОБА_1 на законних підставах було відмовлено у перерахунку пенсії.

Вивчивши та дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Буринському районі Сумської області з 16.08.2011 року і отримує пенсію як державний службовець з 16.09.2011 року (службовець в органах місцевого самоврядування) відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Пенсія позивачці ОСОБА_1 була нарахована згідно довідки УПФ України в Буринському районі № 7 від 16 вересня 2011 року та у відповідності до ст.ст. 37, 38 Закону України «Про державну службу» з урахуванням посадового окладу, надбавок за ранг та за вислугу років і склала 1689 грн. 46 коп. Разом з тим у цій довідці не були зазначені та враховані для нарахування пенсії в гр.9 «інші виплати», які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та індексації,

03 лютого 2014 року УПФ України в Буринському районі Сумської області видало позивачці ОСОБА_1 довідку № 1 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, із змісту якої вбачається, що за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію у гр.9 «Інші виплати» позивачці була сплачена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів, у сумі 19481,64 грн. на які нараховано страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов*язкове державне соціальне страхування.

03 лютого 2014 року 2013 року позивачка звернулась до УПФУ в Буринському районі Сумської області із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку за №1 від 03.02.2014 року про складові заробітної плати, яка містить дані про отримані суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в період роботи з 01.12.2005 року по 30.11. 2010 року

Рішенням від 06 лютого 2014 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати № 1 від 06 лютого 2014 року за період часу з 01.12.2005 року по 30.11. 2010 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхуванння.

Згідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв"язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати , на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога до відпустки та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004р структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Для вирішення спірних правовідносин слід застосовувати спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, стаття 41 Закону України від 09.07.2003р "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість відповідачем застосвані положення Законів України "Про державну службу" та Закону України «Про оплату праці», норми яких є загальними.

Згідно частини першої статті 244-2 КАС України (цією статтею Кодекс доповнено Законом України від 06.07.2010р № 2747-IV) рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з постановою Верховного Суду України від 20.02.2013 року.

Суд вважає, що позиція відповідача, про те, що суми індексації грошових доходів громадян та матеріальної допомоги не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставною, а отже позовні вимоги про визнання неправомірними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії виплаченої індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, підлягають задоволенню.

Таким чином, суд вважає необхідним визнати неправомірними дії посадових осіб УПФУ в Буринському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, та зобов'язати відповідача здійснити з 03.02.2014 р. перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги як складової заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі ст. 33,37 Закону України «Про державну службу», ст.1,2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 38,41 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 6, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до УПФ України в Буринському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з 03 лютого 2014 року.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 03 лютого 2014 року з урахуванням зазначених у довідці УПФ України в Буринському районі Сумської області за №1 від 03 лютого 2014 року отриманих позивачкою сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з коригуванням та індексацією згідно з діючим законодавством України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Буринський районний суд Сумської області. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: