Справа: № 378/420/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Галич Ю.М. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
25 липня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Мамчура Я.С,
суддів: Желтобрюх І.Л., Шостака О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження відповідно до ст. ст. 41, 197 КАС України апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_2 на постанову Ставищанського районного суду Київської області від 14 травня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Відділу державної виконавчої служби Ставищанського районного управління юстиції, заінтересована особа - Управління пенсійного фонду України у Ставищанському районі Київської області, про визнання дій протиправними та скасування постанови про повернення виконавчого документа,-
Позивач звернувся до Ставищанського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Відділу державної виконавчої служби Ставищанського районного управління юстиції, про визнання дій протиправними та скасування постанови про повернення виконавчого документа.
Постановою Ставищанського районного суду Київської області від 14 травня 2014 року у задоволені позову - відмовлено.
На вказану постанову позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив її скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Посилаючись на те, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.04.2014р. на примусове виконання до державного виконавця відділу ДВС Ставищенського РУЮ надійшов виконавчий лист Ставищенського районного суду Київської області №378/1065/13-а від 01.11.2013р. про Зобовязання Управління Пенсійного фонду України у Ставищенському районі видати ОСОБА_2 грошові кошти, нараховані її матері (спадкодавці) ОСОБА_3 по виконавчому листу від 02.09.2011 року №2-а-9980/11 але не були одержані нею за життя.
Керуючись статтями 17, 19, 20, 25 Закону України «Про виконавче провадження» 10.04.2014р. Державним виконавцем було відкрито виконавче провадження. Копію постанови було направлено сторонам. Та зобов'язано боржника виконати дане рішення до 17.04.2014р.
17.04.2014р. до ВДВС Ставищенського РУЮ надійшов лист від боржника - УПФУ у Ставищенському районі №862/07 від 16.04.2014р. де зазначено що дане рішення виконано 21.09.2011р. Проведено перерахунок розмірів основної та додаткової пенсії і доплати за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно ст. 50,54,39 Закону України « Про статус та соціальний захист осіб , що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині нарахування за період з 11.05.2011р. по 22.07.2011р. Виплати буде виконано після надходження цільових коштів на фінансування вказаних виплат.
Даний перерахунок проведений по паперовій справі та електронній базі одержувачів пенсій, як це і передбачає Порядок проведення призначення (перерахунків ) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 63 Закону України « Про статус та соціальний захист осіб , що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат пов'язаних з реалізацією цього Закону , здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до частини першої та другої ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України «Про Державний Бюджет України».
Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 та від 25.01.2012 №3-рп/21012 підтверджено повноваження Кабінету Міністрів України щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, в т. ч. Щодо регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомоги , які фінансуються за рахунок Державного бюджету.
Судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань, в установленому чинним законодавством порядку.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджету програму КПКВК 2506020 «Дотація на виплату пенсій,, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах визначених Законом.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Таким чином , виплата донарахованих згідно рішень суду сум, може бути здійснена за наявності відповідного фінансування з Держаавного бюджету України.
Згідно виконавчого листа Ставищенського районного суду Київської області №378/1065/13-а від 01.11.2013р. про Зобовязання Управління Пенсійного фонду України у Ставищенському районі видати ОСОБА_2 грошові кошти, нараховані її матері (спадкодавці) ОСОБА_4 по виконавчому листу від 02.09.2011 року №2-а-9980/11 але не були одержані нею за життя, боржником по даному виконавчому провадженню є Управління Пенсійного фонду України у Ставищенському районі хоча вони можуть видати кошти лише в разі надходження до них коштів на виконання даного рішення.
Також дане рішення є зобов'язанням яке виконується відповідно до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження». Згідно з цією статтею державним виконавцем в разі невиконання вимог державного виконавця щодо виконання рішення без поважних причин накладається на боржника штраф. А згідно листів УПФУ у Ставищенському районі бюджетних коштів для виконання даного рішення на даний час немає.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Отже, колегія суддів погоджується, що провести інші виконавчі дії щодо примусового виконання даного рішення державний виконавець не має законних можливостей. В зв'язку з чим 24.04.2014р. державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві відповідно до п. 9 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» .
Так, відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо: наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.
Відповідно до ч. 5 Закону України «Про виконавче провадження» повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 22 цього Закону.
Так, відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України, суд
Апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Ставищанського районного суду Київської області від 14 травня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий - суддя: Я.С. Мамчур
Судді: І.Л. Желтобрюх
О.О. Шостак
.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Шостак О.О.
Желтобрюх І.Л.