"10" липня 2014 р. м. Київ К/800/21370/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Усенко Є.А.,
Юрченко В.П.
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим від 30 січня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Чорноморському районі Автономної Республіки Крим (далі - УПФУ),
про перерахунок пенсії, -
У травні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання недійсним і скасування рішення УПФУ щодо перерахунку та виплати пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу за 2007 рік, зобов'язання УПФУ перерахувати та виплатити пенсію у відповідності з ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням середньої заробітної плати працівників за 2009 рік.
30 січня 2013 року постановою Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.
ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою про скасування постанови Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим та ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 отримує пенсію за віком, як працюючий пенсіонер.
У 2010 році ОСОБА_2 звернувся до УПФУ із заявою щодо перерахунку йому пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням середньої заробітної плати працівників за 2009 рік.
6 грудня 2011 року УПФУ повідомило ОСОБА_2, що перерахунок його пенсії здійснювався відповідно до ст.,ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати працівників за 2007 рік.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що перерахунок пенсії на час спірних правовідносин здійснюється відповідно до ст.,ст. 42, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно яких показник середньої заробітної плати працівників застосовується при обчисленні пенсії, а не при перерахунку пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відмову у задоволенні позову з таких підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій спір між сторонами виник щодо дій УПФУ при здійсненні перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру та застосування показника середньої заробітної плати працівників відповідно ст.,ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам, у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників та страхового стажу регулюється пунктом 4 статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року, (з наступними змінами та доповненнями) (далі - Закон №1058). Вказана норма закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Згідно із Законом України № 489-V від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ч.1 ст.42 зупинено на 2007 рік, Законом України № 107-VІ від 28.12.2007 року (п.п. «б» п.п. 10 п. 35 розділу II) ч. 4 ст.42 викладено в новій редакції у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника передньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої ст. 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Рішенням №10-рп/2008 Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зокрема, положення п.п. «б» п.п. 9, п.п. «б» п.п. 10 п. 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч.1 ст.40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058 одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня заробітна плата працівників за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії. При цьому колегія суддів зазначає, що термін «обчислення пенсії» у правовому розумінні тотожний терміну «призначення пенсії», а не перерахунку.
Виходячи з наведеного, при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв'язку з визнанням даних змін до Закону неконституційними, оскільки приписами Закону №1058 в редакції чинній з 22 травня 2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачене.
Поняття «середня заробітна плата працівників» та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії», є різними правовими категоріями.
Згідно змісту зазначених норм законів правила частини першої статті 40 Закону № 1058 при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників.
Таким чином, середня заробітна плата працівників за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058 і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2009 року немає. Вказаний показник середньої заробітної плати застосовується виключно для призначення пенсії і застосування його для перерахунку пенсії є безпідставним.
Висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відмову у задоволенні позову є обґрунтованими.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст.,ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим від 30 січня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Усенко Є.А.
Юрченко В.П.