Ухвала від 24.07.2014 по справі 361/10340/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" липня 2014 р. м. Київ К/800/20610/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Голяшкіна О.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Броварської міської ради Київської області на окрему ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2014 року у справі № 361/10340/13-а (2а/361/13/14) за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2013 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Броварської міської ради Київської області, в якому просив, з урахуванням уточнення позовних вимог, визнати протиправними (дії) бездіяльність Броварської міської ради з відмови розглянути його заяву про надання земельної ділянки відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Земельного кодексу України, міждержавної Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців, яка набрала чинності 27.06.1996 року, та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Визнати протиправними (дії) бездіяльність Броварської міської ради з відмови надати йому обґрунтовану відповідь по кожній з 305 земельних ділянок, з приводу яких він звертався. Визнати протиправними дії міського голови м.Бровари щодо не надання позивачу вмотивованої та обґрунтованої відповіді на його заяву, та з відмови розглянути заяву в його присутності, з наданням можливості ознайомитися з матеріалами справи. Зобов'язати Броварську міську раду повідомити, на яких правових підставах земельні ділянки, з приводу яких позивач звертався до відповідача, які ще не мають кадастрового номера, як свідчить публічна кадастрова карта України, надані у власність громадянам, та чому на них будують 25-поверхові будинки. Зобов'язати Броварську міську раду розглянути заяву позивача на сесії відповідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", міждержавної Угоди про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців, яка набрала чинності 27.06.1996 року, та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Встановити та підтвердити в судовому засіданні, що позивач належить до категорії осіб, для яких встановлені пільги законодавством колишнього СССР, для інвалідів Вітчизняної війни, та ці пільги підтверджені в міждержавній Угоді про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців, яка набрала чинності 27.06.1996 року. Компенсувати завдані відповідачем матеріальні збитки в розмірі 1 (однієї) гривні за ненадання вмотивованої відповіді.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 має право на отримання земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва у першочерговому порядку. На його звернення до міського голови м.Бровари із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в розмірі 0,10 га, розташованої в межах м.Бровари він отримав лист виконавчого комітету Броварської міської ради у якому повідомлялося, що усі земельні ділянки, які розташовані на територіях зазначених заявником та відмічені ним як вільні земельні ділянки, передані у власність громадянам для будівництва та обслуговування житлових будинків. Крім того, повідомлено, що інформація та графічні матеріали по вільних земельних ділянках в Броварській міській раді відсутні. Вважає, що така відповідь не ґрунтується на вимогах закону.

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 8 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2014 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог.

Крім того, Київським апеляційним адміністративним судом 13 березня 2014 року винесена окрема ухвала про недотримання Броварською міською радою Київської області вимог ст.118 Земельного кодексу України.

В касаційній скарзі Броварська міська рада Київської області просить скасувати зазначене судове рішення, посилаючись на помилковість висновків апеляційного суду.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом норм процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно обставин справи, в ході розгляду в суді першої інстанції даної справи прийняте рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про винесення на розгляд Броварської міської ради заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в розмірі до 0,10 га розташованої в мажах м. Бровари. Із зазначеним рішенням погодився і апеляційний суд.

Наведеними рішеннями не були встановлені протиправні дії Броварської міської ради Київської області, зокрема і вимог ст.118 Земельного кодексу України.

Апеляційним судом в оскаржуваній ухвалі встановлене порушення прав та законних інтересів громадян при розгляді міською радою клопотань про надання згоди на відведення земельної ділянки в порядку ст.118 Земельного кодексу України.

У зв'язку з цим слід зазначити, що окремі ухвали суду мають своєю метою усунення виявлених у процесі розгляду адміністративного позову порушень закону та є підставою для розгляду питання щодо відповідальності винних осіб.

Зокрема, за змістом частини першої статті 208 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 166 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.

Відповідно частини першої статті 166 КАС України суд виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Разом з тим, окрема ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2014 року не містить посилань на норми законодавства, які були порушені при розгляді заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під будівництво та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на пленарних засіданнях Броварської міської ради Київської області.

Крім того, зміст окремої ухвали, якою встановлене порушення відповідачем ст.118 ЗК України суперечить рішенням що прийняті судами за результатом розгляду справи по суті, зокрема і Київським апеляційним адміністративним судом.

З аналізу ст.166 КАС можна дійти висновку, що підставою винесення окремої ухвали є виявивлення судом під час розгляду справи порушення закону, за правилами зазначеної статті окрема ухвала не може бути постановлена стосовно суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України чи осіб рішення дії чи бездіяльність яких не визнана протиправною.

За таких обставин окрема ухвала не відповідає вимогам статті 159 КАС України щодо законності та обґрунтованості, а тому підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Броварської міської ради Київської області задовольнити.

Ухвалу Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 14 червня 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року скасувати.

Скасувати окрему ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2014 року у справі № 361/10340/13-а (2а/361/13/14) за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Київської області про зобов'язання вчинити дії.

Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: