10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"23" липня 2014 р. Справа № 817/1475/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Дубровицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "11" червня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Дубровицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про скасування вимоги ,
ОСОБА_3 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Дубровицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області про скасування вимоги №Ф-69/01 від 07.05.2014 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 11 червня 2014 року позов задоволено повністю.
Вимогу Дубровицької ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області про сплату боргу №Ф-69/01 від 07 травня 2014 року визнано протиправною та скасовано у повному обсязі.
Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Відповідачем у справі подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просили скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до ст.197 КАС України справа судом апеляційної інстанції переглядається в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, з 14.05.2004 року зареєстрований як фізична особа-підприємець (а.с.10) та з 01.01.2012 року здійснює підприємницьку діяльність із застосуванням спрощеної системи оподаткування за видом діяльності - надання послуг перукарнями та салонами краси (а.с.11).
Як вбачається із довідки управління Пенсійного фонду України в Дубровицькму районі від 24.02.2014 року №272/05 (а.с.9) та пенсійного посвідчення (а.с.8) ОСОБА_3 призначена пенсія за віком з 27.12.2013 року, довічно.
07.05.2014 року відповідачем для позивача виставлено вимогу про сплату боргу №Ф-69/01, якою встановлено наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 30.04.2014 року в сумі 838,71 грн. (а.с.12).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом четвертим частини першої статті 4 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" особи, зазначені у п.4 ч.1 цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок та умови призначення пенсій визначаються Законом України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, ст.1 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено пенсійні виплати - це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати.
Згідно ч.1 ст.9 Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Довідкою управління Пенсійного фонду України в Дубровицькму районі від 24.02.2014 року №272/05 (а. с. 9) та пенсійним посвідченням (а. с. 8) підтверджується, що ОСОБА_3 призначена пенсія за віком з 27.12.2013 року, довічно.
Так, ч.4 ст.4 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначені необхідні умови для звільнення від сплати єдиного внеску, а саме: особа обрала спрощену систему оподаткування і є пенсіонером за віком або інвалідом та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Вказані факти щодо позивача підтверджуються наявними у справі та дослідженими судом вищезазначеними доказами.
Цією ж статтею Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що особа, яка обрала спрощену систему оподаткування і є пенсіонером за віком або інвалідом та отримує відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, може бути платником єдиного внеску виключно за умови добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ч.3 ст.10 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особи подають до територіального органу Пенсійного фонду за місцем проживання відповідну заяву. З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, територіальним органом Пенсійного фонду в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Доказів добровільної участі позивача у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідач суду не надав.
Судом не взято до уваги покликання відповідача, що позивачу призначено пенсію відповідно до інших законів України, а не на загальних підставах, передбачених Законом України від 09.07.2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки довідкою Управління Пенсійного фонду України в Дубровицькому районі (а.с.9) підтверджено призначення пенсії за віком, а ч.4 ст.4 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" обумовлено, зокрема, що особа звільняється від сплати за себе єдиного внеску, якщо є пенсіонером за віком.
Одночасно суд зазначив, що зменшення пенсійного віку за певних умов або при наявності певних обставин є лише підставою для призначення пенсії за віком та не змінює виду пенсійного забезпечення, а лише встановлює особливий порядок та підстави для набуття особою права на призначення пенсії.
За встановлених обставин та враховуючи, що будь-які об'єктивні відомості про те, що позивач виявив намір добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, - відсутні, суд дійшов висновку, що позивач звільнений від сплати єдиного внеску на підставі ч.4 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Колегія суддів вважає, що прийнята у справі оскаржена постанова відповідає нормам як матеріального так і процесуального права, є належним чином обгрунтованою, а тому підстави для її скасування чи зміни відсутні.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Дубровицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "11" червня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Дубровицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області пров. Макарівський,1А,м.Дубровиця,Рівненська область,34100
4-третій особі: - ,