10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шуляк А.С.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
іменем України
"22" липня 2014 р. Справа № 562/1362/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Мацького Є.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області на постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "20" червня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області про перерахунок розміру пенсії ,
16 травня 2014 року позивач - ОСОБА_4 звернулася до Здолбунівського районного суду Рівненської області з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області, в якій просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 01 березня 2014 року.
Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від "20" червня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4, відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 01 березня 2014 року, відповідно до довідки Здолбунівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 10.02.2014 року № 70/05-26, з урахуванням:
- посадового окладу в розмірі 1202,00 грн.;
- винагороди за вислугу років у розмірі 40% згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання" від 12 вересня 1997 року № 1013, в сумі 524,00 грн.;
- матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, в сумі 6003,22 грн.;
- під час проведення перерахунку врахувати в надбавку за високі досягнення у праці винагороду за вислугу років у розмірі 40%.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить вказане судове рішення скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Колегією суддів встановлено, що 13 серпня 2003 року позивачу призначено пенсію за віком як державному службовцю, відповідно до Закону України "Про державну службу". Стаж державної служби позивача становить більше 25 років.
18 лютого 2014 року ОСОБА_4 звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії з 01 лютого 2008 року, включаючи посадовий оклад в розмірі 1202,00 грн.; винагороду за вислугу років у розмірі 40 %; надбавку за високі досягнення у праці в розмірі 918,40 грн.; матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, оскільки при перерахунку пенсії в 2008 році вони не були включені в довідку про перерахунок пенсії, а посадовий оклад помилково в довідці був зазначений в сумі 1151,00 грн..
Листом Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області від 07.03.2014 року за № С-12 у здійснені перерахунку пенсії, позивачу відмовлено за безпідставністю.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оплату праці", структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.
До заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини 6 статті 33 Закону України "Про державну службу", державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в залежності від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання" від 12 вересня 1997 року № 1013, винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадиться щомісяця за фактично відпрацюваний час у межах встановленого фонду оплати праці. Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
З положень підпункту "в" пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" від 09 березня 2006 року № 268, встановлено, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надбавку за високі досягнення у праці, або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу, з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років.
Приписами статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", встановлено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються:
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;
- суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії провадиться у такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Враховуючи вищевикладене, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", натомість положення Законів України "Про державну службу" та "Про оплату праці" - є загальними.
Враховуючи той факт, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, винагорода за високі досягнення у праці, отримувалися позивачем під час проходження служби та на них нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, дії відповідача щодо не включення цих виплат при перерахунку пенсії, є протиправними.
Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "20" червня 2014 року винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені апелянтом в поданій ним апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "20" червня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Є.М. Мацький
В.Б. Шидловський
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано: (рек. з пов. про вруч.)
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,35703
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області вул. Г.Мазепи,2,м.Здолбунів,Рівненська область,35705
- ,