11 липня 2014 р. Справа № 804/9640/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В.., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Амур-Нижньодніпровського районного відділу в м. Дніпропетровськ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії., -
09.07.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Амур-Нижньодніпровського районного відділу в м. Дніпропетровськ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, в якому просить суд зобов'язати відповідача зняти з реєстрації ОСОБА_2, яка була протиправно зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та на підставі ч.1 ст.88 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач просить суд відстрочити сплату судового збору до моменту винесення судового рішення у справі.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, разом із позовною заявою позивачем було подано суду клопотання про відстрочення сплати судового збору до моменту винесення судового рішення у справі.
З цього приводу суд зазначає, що згідно ст. 1 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року № 3674-VI (у відповідній редакції) судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Позивач звертається до суду із позовною вимогою про зобов'язання відповідача зняти з реєстрації ОСОБА_2, яка була протиправно зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
Щодо характеру позовних вимог, то суд зазначає, що такі є немайновими позовними вимогами.
Так, положеннями Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду позову, зокрема, немайнового характеру, ставка судового збору складає - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, тобто - 73, 08 грн. (станом на момент звернення до суду), що сплачується за наступними банківськими реквізитами: отримувач - УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, код ЄДРПОУ (отримувача) - 37989253, рахунок - 31210206784008, банк - ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО - 805012, код бюджетної класифікації доходів - 22030001.
Крім того, суд вказує на те, що судовий збір відповідно до Закону сплачується через банківські установи чи поштові відділення зв'язку за рахунок платника. У графі "код" платником судового збору - юридичною особою зазначається його код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - його ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються паспортні дані платника. Призначення платежу: судовий збір за позовом ________ (ПІБ чи назва установи, організація позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду) - 34824364.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вказаній нормі КАС України кореспондують положення ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", які також передбачають, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, з урахуванням вищевикладеного суд вважає необґрунтованими твердження позивача щодо необхідності відстрочення сплати судового збору до моменту винесення судового рішення у справі, та не вбачає підстав для задоволення його клопотання про звільнення від сплати судового збору. Тим більше, що позивач не має пільги щодо сплати судового збору, визначених ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Тому, даний адміністративний позов не відповідає вимогам ч. 3 ст. 106 КАС України, яка передбачає, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, суд вважає за необхідне адміністративний позов залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 106, 108, 165 КАС України суддя, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору до моменту винесення рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Амур-Нижньодніпровського районного відділу в м. Дніпропетровськ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Амур-Нижньодніпровського районного відділу в м. Дніпропетровськ Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк до 31 липня 2014 р. для усунення недоліків, шляхом подання до суду:
- оригіналу документу про сплату судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали, апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя (підпис) С.В. Ніколайчук