Постанова від 11.12.2013 по справі 758/12889/13-а

Справа № 758/12889/13-а

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2013 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Трегубенко Л. О.,

при секретарі - Романченку С. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат, - про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , пред'явив до суду позов до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними і зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, обґрунтовуючи тим, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», нараховану з розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2008 р..

20.09.2013 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок пенсії, у задоволенні якої листом від 27.09.2013 р. за вих. №484/Г-01 відмовлено з тих підстав, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 23.04.2012 р. № 45 перерахунок пенсії провадиться у разі прийняття рішення саме ним про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, а після 01.01.2008 р. таких рішень не приймалося.

Вважає відмову протиправною, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідним військовослужбовцям усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку.

Київський обласний військовий комісаріатом надіслав Головному управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку від 28.05.2012 р. за вих. № 3/2/71655, з якої убачається, що розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав перед звільненням зі служби, станом на 01.04.2012 р. значно збільшився, а саме: посадовий оклад - 605 грн., надбавка за військове звання - 60 грн., процентна надбавка за вислугу років - 35% (232 грн.), надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 448 грн. 88 коп., надбавка за таємність (10%) - 60 грн. 50 коп., надбавка за особливі умови служби (35%) - 211 грн. 75 коп., премія (125 %) - 756 грн. 25 коп., і складає загальну суму 2375 грн. 13 коп..

Проте відповідно до довідки військового комісаріату від 28.05.2012 р. за № 3/2/71655 пенсія не була перерахована, і нараховується, виходячи з меншого розміру грошового забезпечення, ніж наведений у довідці.

Позивач просив позов задовольнити.

У судове засідання представник позивача за довіреністю, ОСОБА_2 , не прибув, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача за довіреністю, ОСОБА_3 , теж подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги не визнав у повному обсязі з підстав, наведених у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи, у задоволенні просить відмовити (а.с.36-39).

Представник третьої особи, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з позовом ознайомлений, належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду, в судове засідання повторно не прибув, причини неявки не повідомив.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін і третьої особи, на підставі наявних даних і доказів.

Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов не підтверджений і задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Суд установив, що з 01.01.2008 р. позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія призначена ІНФОРМАЦІЯ_2 з 07.11.2000 р. (а. с. 11-13, лист ГУ ПФУ у Київській області).

Київський обласний військовий комісаріат надіслав Головному управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку від 28.05.2012 р. за вих. № 3/2/71655, з якої убачається, що розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням зі служби, станом на 01.04.2012 р. значно збільшився, зокрема за рахунок премії у складі грошового забезпечення з 10% до 125 % від посадового окладу, та складає загальну суму 2375 грн. 13 коп..

16.09.2013 р. позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням підвищення премії до 125% (а. с. 10).

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області листом від 27.09.2013 р. за №484/Г-01 відмовило позивачеві у перерахунку пенсії відповідно до довідки від 28.05.2012 р. за вих. № 3/2/71655, пояснюючи тим, що рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців не приймалося (а. с. 11-13).

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відтак, норми закону передбачають, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів і премій у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення на поточний рік.

Наказом Міністра оборони України від 28.01.2011 р. «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік» №50 кошторисом Міністерства оборони України передбачено збільшення оплати праці та грошового забезпечення військовослужбовців на 24,6 % у порівнянні з минулим роком, а наказом від 25.06. 2011 р. «Про внесення змін до Наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 №50» № 355 - підвищення премії до 125%, тобто у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.

На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 50, 355 і встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році.

Відтак, аналіз наведених норм дає підстави до висновку, що встановлені наказами №№ 50, 355 премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 р., що не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».

23.04.2012 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», якою передбачено саме збільшення розміру пенсії, а не зміну розмірів чи складових грошового забезпечення, з 01.07.2012 р. - у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до ст. ст. 13, 21, 36 Закону, з 01.09.2012 р. - 23 відсотки та з 01.01.2013 р. - 35 відсотків , виходячи з грошового забезпечення осіб за відповідними посадами військовослужбовців станом на 01.04.2012 р..

Саме з цією метою була сформована і видана Київським обласним військовим комісаріатом довідка від 28.05.2012 р. за вих. № 3/2/71655 про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 р. за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням зі служби, і таке підвищення йому проведене.

Ураховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, ст. ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 р. №45, п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 р. № 1294, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 11, 17, 69- 71, 94, 104, 105, 158- 163, 167, 184- 186, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, третя особа: Київський обласний військовий комісаріат, - про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за вислугою років відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбоваців відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд міста в установленому законом порядку.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч. 3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Л. О. Трегубенко