Постанова від 08.07.2014 по справі П/811/1828/14

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2014 року Справа № П/811/1828/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Притули К.М.,

при секретарі: Білоус І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Феросистема» до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Феросистема» звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області від 20.12.2013 р. № 0001512206 та № 0001522206 винесені на підставі акту перевірки № 135/11-23-22-06/36333345 від 06.12.2013 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив, що Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Феросистема» код за ЄДРПОУ - 36333345, з питань правильності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість та доходів та витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємства по взаємовідносинах з ТОВ «Агро-Легія» (код за ЄДРПОУ 36195413) за період з 01.12.2012 р. по 28.02.2013 р., ТОВ «Взлет-Ера» (код за ЄДРПОУ 32257266) за період з 01.12.2012 р. по 28.02.2013 р., внаслідок чого було складено акт від 06.12.2013 року № 135/11-23-22-06/36333345.

На підставі проведеної перевірки, позивачем отримані податкові повідомлення-рішення №0001512206 від 20.12.2013 року про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 389136,00 грн., з яких за основним платежем у сумі 259424,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 129712 грн. та № 0001522206 від 20.12.2013 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 42522 грн.

Позивач зазначає, що відповідачем при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 20.12.2013 року № 0001512206 та №0001522206 були порушені норми чинного законодавства, а тому просить дані позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що позовні вимоги не визнає, вказавши, що оскаржуване повідомлення-рішення прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені чинним законодавством, а тому є правомірним.

Заслухавши думку сторін та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що посадовими особами відповідача було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Феросистема» код за ЄДРПОУ - 36333345, з питань правильності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість та доходів та витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємства по взаємовідносинах з ТОВ «Агро-Легія» (код за ЄДРПОУ 36195413) за період з 01.12.2012 р. по 28.02.2013 р., ТОВ «Взлет-Ера» (код за ЄДРПОУ 32257266) за період з 01.12.2012 р. по 28.02.2013 р. (а.с. 11-53).

В акті № 135/11-23-22-06/36333345 від 06.12.2013 року зазначено, що перевіркою встановлено порушення:

- п.198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 ПКУ, в результаті чого встановлено заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість ( ряд. 18 декларації) податку на додану вартість на загальну суму 226073 грн. в т.ч.: за січень 2013 року на суму 148473 грн.; за лютий 2013 року на суму 77600, грн..;

- завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту податку на додану вартість (ряд 19 декларації) на загальну суму 42522 грн., в тому числі: за грудень 2012 року у сумі 38125 грн.; за січень 2013 року у сумі 4397 грн.;

Внаслідок чого перевіркою встановлено заниження податку на додану вартість на загальну суму 259424 грн. в т.ч.: за січень 2013 року на суму 138393 грн.; за лютий 2013 року на суму 121031 грн.; та завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду ( р.24 декларації) за лютий 2013 року у сім 9171 грн.

20 грудня 2013 року на підставі акту перевірки Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією прийняті податкові повідомлення-рішення №0001512206 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 389136,00 грн., з яких за основним платежем у сумі 259424,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 129712 грн. та № 0001522206, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 42522 грн. (а. с. 9,10).

Судом встановлено, що в акті № 135/11-23-22-06/36333345 від 06.12.2013 року зазначено, що Кіровоградською ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області отримано акт ДПА у Полтавської області від 10.04.2013 р. № 433/22.5/32257266 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Взлет-Ера», код ЄДРПОУ 32257266, з питань правомірності проведених господарських відносин з платниками податків у періоді з 01.02.2010 року по 28.02.2013 року», згідно висновків якого встановлено, що всі наведені ознаки, як кожний окремо, так і у сукупності, дають обґрунтовані підстави вважати, що підприємство ТОВ «Взлет-Ера», (код ЄДРПОУ 32257266) є суб'єктом господарювання, який проводить фіктивну господарську діяльність, тобто має ознаки нереальності здійснення господарської діяльності, в т.ч. по взаємовідносинах з ТОВ «Феросистема» (код за ЄДРПОУ 36333345).

Також, між ТОВ « Феросистема» з ТОВ «Агро-Легія» було укладено договір поставки № 83 від 03.01.2013 року. При дослідженні засобами Системи автоматизованого співставлення постачальників ТОВ «Агро-Легія» та ланцюгів постачання товарів (робіт, послуг) за січень 2013р. встановлено, що кредит в сумі 6072857,40 грн. сформовано за рахунок податкових накладних за грудень 2012 року 1111 «Валга» (код ЄДРПОУ - 30285569). Основний вид діяльності ПП «Валга» - діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, основні засоби - відсутні, працівники - 1 особа. В свою чергу у січні 2013р. ПП «Валга» подано уточнюючий розрахунок за грудень 2012 року, яким збільшує податкові зобов'язання по ТОВ «Агро-Легія» на суму податку на додану вартість 6072857,40 грн. та одночасно збільшує податковий кредит по ТОВ «Омега-ТС» (і.п.н. 382416326587), основний вид діяльності ТОВ «Омега-ТС» - оптова торгівля фруктами й овочами.

ТОВ "Агро-Легія" (код за ЄДРПОУ 36195413), ТОВ "Взлет-Ера" (ПП «Ватер - Шпаг») (код за ЄДРПОУ 32257266) здійснювали діяльність спрямовану на здійснення операцій, пов'язаних з наданням податкової вигоди третім особам, в т.ч. ТОВ «Феросистема» (код за ЄДРПОУ 36333345).

Таким чином, у зв'язку з не підтвердженням податкового кредиту з ПДВ ТОВ «Феросистема» (код за ЄДРПОУ 36333345) по взаємовідносинам з ТОВ "Агро-Легія" (код за ЄДРПОУ 36195413) та ТОВ "Взлет-Ера" (ПП «Ватер - Шпаг») (код за ЄДРПОУ 32257266) відсутні об'єкти оподаткування податком на додану вартість.

Пунктом 198.6 статті 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з п.201.11 ст.201 цього Кодексу).

При цьому в пункті 198.2 зазначеної статті передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів із банківського рахунку платника податку в оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Таким чином, вказаними нормами права визначено підстави за яких платник податків має право на віднесення понесених витрат, у зв'язку з придбавання товарів (робіт, послуг), до складу валових витрат та сплачених сум ПДВ, у вартості товарів (робіт, послуг), до складу податкового кредиту. До таких підстав віднесено: наявність господарської операції, понесення витрат, у зв'язку з господарської діяльністю платника, сплата податку на додану вартість у вартості товарів (робіт, послуг), факт сплати податку на додану вартість має підтверджуватися відповідними податковими накладними.

З матеріалів справи вбачається, що позивач протягом перевіреного періоду мав господарські взаємовідносини з ТОВ «Агро-Легія» та ТОВ «Взлет-Ера»

На підтвердження реальності виконаних робіт позивачем надано копії первинних бухгалтерських документів, які підтверджують здійснення господарських операцій між товариством з обмеженою відповідальністю «Феросистема» та його контрагентами.

Зазначені первинні документи надавались позивачем під час перевірки, в акті перевірки не зазначено про невідповідність первинної документації вимогам законодавства.

З огляду на викладене, судом встановлено, що позивач мав право віднести до складу податкового кредиту суму ПДВ сплачену у складі вартості товарів (робіт, послуг) по даних взаємовідносинах.

Посилання відповідача на акт перевірки контрагента, складеного посадовими особами податкових органів за місцем їх реєстрації, як на доказ нікчемності угод, суд до уваги не приймає, оскільки вказаними актами жодним чином не спростовується факт здійснення господарських операцій між позивачем та контрагентами, а зібрані у справі докази повністю спростовують як висновки акту перевірки позивача так і акту перевірки контрагентів.

Крім того, висновки акту перевірки не можуть вважатись беззаперечним доказом нікчемності угод між позивачем та вказаними підприємством, оскільки є суб'єктивною точкою зору посадових осіб податкового органу і носять лише характер припущень.

Також суд зазначає, що відповідно до ч. 6 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010р. №984 та зареєстрованого в Мін'юсті України 12 січня 2011 р. за № 34/18772, факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

В даному випадку акт перевірки відповідача не містить посилань на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку позивача та можуть підтвердити наявність виявлених порушень.

Отже, відповідачем безпідставно, всупереч фактичним обставинам справи зроблено висновок про нікчемність угод позивача.

Тому, суд критично оцінює твердження відповідача, що фінансово-господарські угоди між позивачем та ФГ «Оксана» є нікчемними.

Так, станом на час укладення позивачем з даним контрагентом договорів та його виконання, останній був зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та на час здійснення господарських операцій з позивачем, був платником податку на додану вартість, що не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні.

У відповідності з вимогами частин 2, 3 ст.215 ЦК України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. При цьому підставою недійсності правочину у відповідності до ч.1 ст.215 ЦК України є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені, зокрема, ч. 1 ст.203 ЦК України. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У відповідності до вимог ст.228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.

Нікчемні правочини характеризуються таким ознаками як спрямованість на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина або знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами (стаття 14 Конституції України); правочини щодо відчуження викраденого майна; правочини, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права тощо.

Усі інші правочини, спрямовані на порушення інших об'єктів права, передбачені іншими нормами публічного права, не є такими, що порушують публічний порядок.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.2009 року: "...вимога про встановлення нікчемності правочину підлягає розгляду у разі наявності відповідної суперечки. Такий позов може пред'являтися окремо, без застосування наслідків недійсності нікчемного правочину. В цьому випадку в резолютивній частині судового рішення суд вказує про нікчемність правочину або відмову в цьому. Вимога про застосування наслідків недійсності правочину може бути заявлена як одночасно з вимогою про визнання оспорюваного правочину недійсним, так і у вигляді самостійної вимоги у разі нікчемності правочину і наявності рішення суду про визнання правочину недійсним. Наслідком визнання правочину (договору) недійсним не може бути його розірвання, оскільки це взаємовиключні вимоги. Якщо позивач посилається на нікчемність правочину для обґрунтування іншої заявленої вимоги, суд не має права посилатися на відсутність судового рішення про встановлення нікчемності правочину, а повинен дати оцінку таким аргументам позивача. Відповідно до статей 215 і 216 ЦК України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним і про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину можуть бути заявлені як однією із сторін правочину, так і іншою зацікавленою особою, права і законні інтереси якої порушені здійсненням правочину".

Отже, за наявності ознак нікчемності правочину податкові органи можуть лише звертатися до судів з позовами про стягнення в доход держави коштів, отриманих по правочинах, здійснених з метою, що свідомо суперечить інтересам держави і суспільства, посилаючись на їх нікчемність, а також подавати позови до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, щодо визнання оспорюванних правочинів недійсними та застосування визначених законодавством заходів.

При цьому, одним з основних завдань органів державної податкової служби є здійснення контролю дотримання податкового законодавства і надання роз'яснень законодавства з питань оподаткування платникам податків. Жодним законом не передбачено право органу державної податкової служби самостійно, в позасудовому порядку, визнавати нікчемними правочини і дані, вказані платником податків в податкових деклараціях.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про неправомірність прийняття Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області податкових повідомлень-рішень від 20.12.2013 року № 0001512206 та № 0001522206.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Таким чином, судові витрати 487,20 грн., здійснені позивачем, підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Феросистема».

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 162, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Феросистема» - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області від 20.12.2013 р. № 0001512206 та № 0001522206 винесені на підставі акту перевірки № 135/11-23-22-06/36333345 від 06.12.2013 року.

Присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Феросистема» судовий збір в розмірі 487,20 грн.

Постанова відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 11 липня 2014 року.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Притула К.М.