"04" липня 2014 р. м. Київ К/9991/49582/11
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Юрченка В.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Кобилянського М.Г.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні в порядку касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Антрацитівської районної державної адміністрації Луганської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання дій незаконними, визнання незаконним та скасування розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2011 року,
У квітні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.
Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що розпорядженням Антрацитівської районної державної адміністрації від 6 січня 2011 року №3-ос на посаду начальника відділу охорони здоров'я Антрацитівської районної державної адміністрації призначено ОСОБА_2. Позивач зазначив, що конкурс на заміщення цієї вакантної посади проведений із певними порушеннями. В порушення вимог пункту 10 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169 та статті 20 Закону України «Про інформацію» оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади у пресі або інших засобів масової інформації опубліковано не було. Саме через відсутність зазначеного оголошення до участі у конкурсі було допущено обмежену кількість кандидатів, а позивач був позбавлений можливості прийняти у ньому участь. Просив визнати незаконними та такими, що порушують Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, дії Антрацитівської районної державної адміністрації щодо проведення конкурсу на заміщення вакантної посади начальника відділу охорони здоров'я Антрацитівської районної державної адміністрації; визнати незаконним та скасувати розпорядження Антрацитівської районної державної адміністрації від 6 січня 2011 року №3-ос про призначення на посаду начальника відділу охорони здоров'я Антрацитівської районної державної адміністрації ОСОБА_2; зобов'язати Антрацитівську районну державну адміністрацію провести конкурс на заміщення вакантної посади начальника відділу охорони здоров'я Антрацитівської районної державної адміністрації у відповідності з чинним законодавством.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2011 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 року - без змін.
Вказуючи на допущені, на думку ОСОБА_1, судами порушення норм чинного матеріального та процесуального законодавства, що призвело до постановлення неправильних судових рішень, позивач просить скасувати постановлені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну службу» право на державну службу мають громадяни України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України
За правилами статті 15 цього Закону прийняття на державну службу на посади третьої-сьомої категорії, передбачених статтею 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлене Законами України.
Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців регулюється Положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 10 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року №169, державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов'язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про інформацію» масова інформація - це публічно поширювана друкована та аудіовізуальна інформація. Друкованими засобами масової інформації є періодичні друковані видання (преса) - газети, журнали, бюлетені тощо і разові видання з визначеним тиражем. Аудіовізуальними засобами масової інформації є: радіомовлення, телебачення, кіно, звукозапис, відеозапис тощо.
Під час розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що розпорядженням голови Антрацитівської районної державної адміністрації Луганської області 6 січня 2011 року № 3-ос, за погодженням із Луганською обласною державною адміністрацією, на підставі рішення конкурсної комісії на заміщення вакантних посад державних службовців в Антрацитівській районній державній адміністрації від 22 грудня 2010 року, на посаду начальника відділу охорони здоров'я Антрацитівської районної державної адміністрації Луганської області прийнято ОСОБА_2
З довідки товариства з обмеженою відповідальністю «Телекомпанія «Антел» в період з 16 по 18 листопада 2010 року на телеканалі «Антел» здійснювалась трансляція повідомлення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади начальника відділу охорони здоров'я Антрацитівської районної державної адміністрації Луганської області.
Суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки Антрацитівською районною державною адміністрацією Луганської області було вжито передбачених чинним законодавством заходів щодо належного інформування про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади державного службовця.
Відповідно до вимог частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги висновки, викладені в судових рішеннях, не спростовуються, підстави для їх скасування відсутні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні касаційної скарги.
Керуючись статтями 210, 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 травня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Юрченко В.В.
Судді Амєлін С.Є.
Кобилянський М.Г.