Ухвала від 24.06.2014 по справі К/9991/40901/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" червня 2014 р. м. Київ К/9991/40901/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого:Штульман І.В. (доповідач),

суддів:Весельської Т.Ф.,

Загороднього А.Ф., -

розглянувши у касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації у Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії, стягнення недонарахованої пенсії та грошової допомоги при звільненні, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду міста Донецька від 23 грудня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 16 червня 2011 року, -

встановив:

У квітні 2009 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, у якому просив: визнати неправомірними дії Державної податкової адміністрації у Донецькій області щодо надання для перерахунку пенсії невірних відомостей про його посадовий оклад на час звільнення; зобов'язати Державну податкову адміністрацію у Донецькій області внести зміни в довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії щодо посадового окладу по аналогічній посаді управління податкової міліції, починаючи з 1 травня 2007 року, із збереженням всіх раніше встановлених надбавок і премій та надати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок його пенсії з 1 травня 2007 року з урахуванням посадового окладу по аналогічній посаді управління податкової міліції та виплатити одноразово донараховану суму за період з 1 травня 2007 року по 1 квітня 2009 року згідно наданих нових довідок про грошове забезпечення; зобов'язати Державну податкову адміністрацію у Донецькій області провести перерахунок грошової допомоги при звільненні згідно пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 та урахувати премію за листопад 2005 року, яка складала 892 гривні.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що наказом Державної податкової адміністрації України від 12 грудня 2003 року № 1457-о він був призначений на посаду заступника начальника управління - начальника відділу роботи з особовим складом податкової міліції управління роботи з персоналом Державної податкової адміністрації у Донецькій області, із залишенням в кадрах податкової міліції Державної податкової адміністрації України. Наказом Державної податкової адміністрації у Донецькій області від 16 листопада 2005 року № 801-о він звільнений з органів податкової міліції за скороченням штатного розпису на пенсію за вислугу років. На час звільнення згідно штатного розпису Державної податкової адміністрації у Донецькій області, введеного в дію з 1 січня 2005 року, його посадовий оклад складав 489 гривень і відповідав окладам аналогічних посад управління податкової міліції, оскільки він був призначений на вказану посаду із залишенням в кадрах податкової міліції Державної податкової адміністрації України. З цього посадового окладу йому і була призначена пенсія за вислугу років. У подальшому для перерахунку пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 700 та від 6 лютого 2008 року № 34 Державна податкова адміністрація у Донецькій області направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відомості невідповідні його посадовому окладу на час звільнення, його посаду зрівняли з посадою державного службовця з рангом, а не як атестованого співробітника з спеціальним званням «полковник податкової міліції». Позивач вказує на те, що пунктом 6 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року

№ 45 (далі - Порядок № 45), роз'яснено, яка посада вважається відповідною. Зазначає, що наказом Державної податкової адміністрації у Донецькій області від 11 березня 2008 року № 103 раніше займана ним посада передана до складу управління податкової міліції.

Також ОСОБА_1 посилається на те, що грошову допомогу при звільненні із органів податкової міліції йому Державна податкова адміністрація у Донецькій області виплатила не в повному обсязі. Згідно пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 одноразова грошова допомога при звільненні із служби виплачується в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Державна податкова адміністрація у Донецькій області в розрахунок виплати грошової допомоги при звільненні не включила премію за листопад 2005 року, яка складала 892 гривні. Оскільки його вислуга років для виплати грошової допомоги, на час звільнення склала 21 рік 2 місяці 00 днів, то позивач вважає, що йому недоплачено грошову допомогу при звільненні у розмірі 9366 гривень.

Постановою Київського районного суду міста Донецька від 23 грудня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Донецької області від 16 червня 2011 року, в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського районного суду міста Донецька від 23 грудня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 16 червня 2011 року і прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Державна податкова адміністрація у Донецькій області подала письмове заперечення на зазначену касаційну скаргу, просить таку залишити без задоволення, а постанову Київського районного суду міста Донецька від 23 грудня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 16 червня 2011 року - без змін.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи те, що сторони у судове засідання не з'явились, хоча вони були завчасно належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, то колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи касаційної скарги та заперечення на неї, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-XII (далі - Закон № 509-XII) визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги» від 30 жовтня 1998 року № 1716 було передбачено, що Голові Державної податкової адміністрації дозволено здійснювати в разі необхідності переведення осіб начальницького складу податкової міліції на посади державних службовців інших структурних підрозділів органів державної податкової служби із залишенням їх в кадрах податкової міліції. Зазначеним особам виплачуються посадові оклади за займаною посадою у таких структурних підрозділах. Виплата окладів за спеціальним званням, інших видів матеріального забезпечення здійснюється у порядку та розмірах, установлених законодавством для працівників податкової міліції.

Наказом Державної податкової адміністрації України «Про призначення працівників податкової міліції» від 12 грудня 2003 року № 1457-о призначено підполковника податкової міліції ОСОБА_1 на посаду заступника начальника управління - начальника відділу роботи з особовим складом податкової міліції управління роботи з персоналом Державної податкової адміністрації у Донецькій області, із залишенням в кадрах податкової міліції Державної податкової адміністрації України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1998 року № 1716, звільнивши його з посади заступника начальника управління - начальника інспекції по особовому складу управління по роботі з особовим складом управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у Донецькій області, встановивши йому посадовий оклад згідно зі штатним розписом із збереженням всіх раніше встановлених надбавок і доплат.

Наказом Державної податкової адміністрації у Донецькій області «По особовому складу» від 16 листопада 2005 року № 801-о полковника податкової міліції ОСОБА_1 , заступника начальника управління - начальника відділу роботи з особовим складом податкової міліції управління роботи з персоналом Державної податкової адміністрації у Донецькій області, звільнено з 16 листопада 2005 року за підпунктом «г» пункту 64 (за скороченням штатів через відсутність можливості подальшого використання на службі) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України. Фінансовому відділу дано вказівку виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393. Вислуга для виплати грошової допомоги складала - 21 рік 2 місяці 00 днів. Вислуга для призначення пенсії: в календарному обчисленні - 21 рік 2 місяці 00 днів, у пільговому обчисленні - 25 років 00 місяців 2 дні.

Тобто, на час звільнення 16 листопада 2005 року позивач займав посаду заступника начальника управління - начальника відділу роботи з особовим складом податкової міліції управління роботи з персоналом Державної податкової адміністрації у Донецькій області і його посадовий оклад складав 489 гривень згідно штатного розпису Державної податкової адміністрації у Донецькій області, введеного в дію з 1 січня 2005 року.

Пенсія ОСОБА_1 перераховувалася та виплачується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на підставі довідок про його грошове забезпечення, виданих Державною податковою адміністрацією у Донецькій області.

ОСОБА_1 звертався до Державної податкової адміністрації у Донецькій області щодо зміни розміру посадового окладу для перерахунку пенсії, однак йому було відмовлено.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Згідно частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - постанова № 393) пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується цим військовослужбовцям, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.

У пункті 7 постанови № 393 визначено види грошового забезпечення з яких обчислюються пенсії, зокрема, відповідно до внесених змін згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2007 року № 151, з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 9 березня 2006 року № 268 було затверджено нові умови оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів. Постанова Кабінету Міністрів України «Про впорядкування умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» від 13 грудня 1999 року № 2288 стосовно працівників, схеми посадових окладів яких затверджені цією постановою, втратила чинність.

Вказаною постановою були затверджені, зокрема, схеми посадових окладів: начальницького складу і спеціалістів податкової міліції Державної податкової адміністрації; керівних працівників і спеціалістів управлінь, відділів та інших структурних підрозділів обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінь, відділів та інших територіальних органів центральних органів виконавчої влади та їх урядових органів державного управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; керівних працівників і спеціалістів, які здійснюють контроль за справлянням податків та інших платежів, займаються оперативно-розшуковою роботою та розслідуванням кримінальних справ, організовують роботу з контролю за надходженням платежів до бюджетів та примусового їх стягнення, державних податкових адміністрацій, спеціалізованих державних податкових інспекцій та керівних працівників і спеціалістів, які проводять ревізію діяльності підприємств, установ та організацій контрольно-ревізійних управлінь в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; начальницького складу і спеціалістів податкової міліції державної податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, спеціалізованих державних податкових інспекцій (додатки 15, 24, 25, 26 до постанови).

Статтею 20 Закону № 509-XII визначена структура податкової міліції. Так, до складу податкової міліції належать: - Головне управління податкової міліції, Слідче управління податкової міліції, Управління по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби Державної податкової адміністрації України; - управління податкової міліції, слідчі відділи податкової міліції, відділи по боротьбі з корупцією в органах державної податкової служби відповідних державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі; - відділи податкової міліції, слідчі відділення (групи) податкової міліції відповідних державних податкових інспекцій в районах, містах, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. У складі податкової міліції діє спеціальний структурний підрозділ, який проводить роботу по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Податкову міліцію очолює начальник податкової міліції - Перший заступник Голови Державної податкової адміністрації України. Податкову міліцію в державних податкових адміністраціях в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі очолюють начальники управлінь податкової міліції - перші заступники голів відповідних державних податкових адміністрацій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268» від 12 травня 2007 року № 700 та постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 6 лютого 2008 року № 34 були внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 9 березня 2006 року № 268, збільшились посадові оклади, в тому числі і в структурних підрозділах, де працював позивач. Умови оплати праці, затверджені цими постановами, застосовуються з 1 травня 2007 року та з 1 лютого 2008 року, відповідно.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачеві Державною податковою адміністрацією у Донецькій області видавались станом на 1 травня 2007 року та 1 лютого 2008 року, і розрахунки проведено за останньою штатною посадою, займаною ОСОБА_1 перед звільненням, а саме: за посадою заступника начальника управління - начальника відділу роботи з особовим складом податкової міліції управління роботи з персоналом Державної податкової адміністрації у Донецькій області. Так, у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачеві від 6 серпня 2007 року № 05-013-655 (станом на 1 травня 2007 року) вказано посадовий оклад 1173 гривень, а у довідці від 3 квітня 2008 року № 05-013-321 (станом на 1 лютого 2008 року) зазначено - 1702 гривень.

Порядок № 45, на який посилається ОСОБА_1 , набрав чинності 20 лютого 2008 року.

Пунктами 1, 5, 6 цього Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Проаналізувавши наведені норми права та перевіривши встановлені судами обставини цієї справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів попередніх інстанцій, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 повинен був проводитися з урахуванням змін грошового забезпечення за останньою посадою, яку він обіймав перед звільненням, яка не входила до складу управління податкової міліції, а тому його вимоги щодо врахування посадового окладу по аналогійній посаді управління податкової міліції не ґрунтуються на законі та відсутні підстави для задоволення його позовних вимог в цій частині.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 у частині зобов'язання Державної податкової адміністрації у Донецькій області провести перерахунок грошової допомоги при звільненні згідно пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 та урахувати премію за листопад 2005 року, то слід вказати наступне. Як встановлено судом, у грудні 2005 року ОСОБА_1 була нарахована та виплачена премія за листопад 2005 року за фактично відпрацьований час в сумі 59 гривень, а тому не було підстав для врахування при розрахунку одноразової допомоги при звільненні позивачеві премії за листопад 2005 року в сумі 892 гривні.

Згідно статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.

За таких обставин колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки постанова Київського районного суду міста Донецька від 23 грудня 2009 року та ухвала Апеляційного суду Донецької області від 16 червня 2011 року прийняті з додержанням норм права, а доводи касаційної скарги висновки судів не спростовують.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Київського районного суду міста Донецька від 23 грудня 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Донецької області від 16 червня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової адміністрації у Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії, стягнення недонарахованої пенсії та грошової допомоги при звільненні - залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий: Штульман І.В.

Судді: Весельська Т.Ф.

Загородній А.Ф.