"19" червня 2014 р. м. Київ К/9991/78949/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І. (доповідач), Лиски Т.О., Рецебуринського Ю.Й.,
розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі Львівської області про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
У лютому 2012 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 4 квітня 2012 року визнано протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 1 січня 2012 року. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі Львівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 як державному службовцю та виплатити недоплачену пенсію з 1 січня 2012 року до виникнення підстав для зміни розміру пенсії.
Постановою Львіського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року рішення суду першої інстанції скасовано і в задоволені позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції з підстав порушення ним норм матеріального і процесуального права та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 на протязі 29 років 5 місяців 9 днів працював суддею і головою Старосамбірського районного суду Львівської області. У листопаді 2011 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Старосамбірському районі Львівської області (далі - Управління) із заявою про призначення пенсії на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу».
З довідки Територіального управління державної судової адміністрації у Львівській області № 1029 від 29.11.2011 року про складові заробітної плати позивача вбачається, що при стажі державної служби 29 років 5 місяців 9 днів та військової служби 2 роки 6 місяців 10 днів позивачу з 29 листопада 2011 року визначена пенсія у сумі 6 676,80 гривень.
У січні 2012 року ОСОБА_4 звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії з огляду на те, що у відповідності зі ст.129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 1 січня 2012 року підвищено суддівську винагороду, яка згідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації № 57 від 24 січня 2012 року для голови суду зі стажем більше 30 років становить 15 451,20 гривні (посадовий оклад 8 584,00 гривні, доплата за перебування на адміністративній посаді 858.40 гривні, надбавка за вислугу років 6 008,80 гривні).
Крім цього, у листі в.о. начальника Управління пенсійного фонду України у Старосамбірському районі Д.Г. Сенедяк № 1176/03-20 від 10 лютого 2012 року зазначено, що підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки № 57 від 24 січня 2012 року немає, оскільки непрацюючим пенсіонерам перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», проводиться лише у разі, якщо є рішення Верховної Ради України або постанова Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, а станом на 10 лютого 2012 року урядові постанови про підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям не приймалися.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У пункті 3.4 Рішення Конституційного Суду України від 18.06.2007р. №4-рп/2007 вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Спеціальним законом, що регулює гарантії соціального захисту суддів є Закон України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до ст. 129 Закону №2453-VI суддям за роботу на посаді судді щомісячно виплачується суддівська винагорода, яка складається з аналогічних складових заробітної плати, з якої позивачу призначалась пенсія державного службовця.
Згідно з ч. 1 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції чинній на час звернення про призначення пенсійного забезпечення), судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 роки, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу", або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
У відповідності до частини першої статті 37 і статті 37-1 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000р. № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Крім того, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання та пенсій передбачений на рівні підзаконного нормативно-правового регулювання. Зокрема, пунктами 3 і 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011, пунктами 2.1 і 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року № 5-5), серед основних завдань і функцій Пенсійного фонду України та його органів на місцях є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати.
Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції, про те що з 1 січня 2012 року відбулось підвищення посадових окладів працюючих суддів і що позивач набув право на перерахунок пенсії, визначений ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
З огляду на наведене, оскаржуване судове рішення апеляційного суду відповідно до вимог ст. 226 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає скасуванню, а рішення суду першої інстанції залишенню в силі.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 222, 223, 226, 230 КАС України, суд, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2012 року скасувати.
Постанову Старосамбірського районного суду Львівської області від 4 квітня 2012 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
С у д д і : В.І. Бутенко
Т.О. Лиска
Ю.Й. Рецебуринський