Справа № 2-а-334/2010
Провадження № 6-а/211/119/2014
10 липня 2014 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Бардіна О.С.
при секретарі Шириновій А.М.
у відсутність учасників процесу
розглянувши в м. Кривому Розі подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Дніпропетровській області про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення,
Старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби ГУЮ у Дніпропетровській області Сивокозов О.М. звернувся до суду з поданням про зміну способу і порядку виконання постанови Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу від 05 листопада 2010 року, на підставі якої видано виконавчий лист № 2а-334/2010 від 24.01.2014 року, з «зобов'язання» на «стягнення», посилаючись на неможливість виконання судового рішення, та стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради суму щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії за 2009 рік у розмірі 2330,00 грн. та суму щорічної допомоги до 5 травня як інваліду війни у розмірі 3106,00 грн.
У судове засідання сторони не з'явились, їх неявка не перешкоджає розгляду заяви, державний виконавець надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подання та матеріали справи, суд вважає, що його слід задовольнити.
У відповідності до статті 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Зміна чи встановлення способу і порядку виконання рішення - це заміна одного виду виконання іншим або визначення чіткого логічного порядку вчинення дій, спрямованих на виконання припису рішення суду. Критерієм зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення є обставини, що утруднюють виконання рішення суду.
Судом встановлено, що постановою Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 листопада 2010 року за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу про визнання неправомірною відмову у перерахунку допомоги та зобов'язання нарахувати та виплатити в повному розмірі щорічної одноразової допомоги до 5 ттравня за 2008-2009 роки, зобов'язання в подальшому виплачувати щорічну одноразову допомогу на оздоровлення в повному обсязі - визнано дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1ої категорії за 2009 рік, щорічної допомоги як інваліду війни до 5 травня за 2009 рік неправомірними. Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_2 суму щорічної допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1ої категорії за 2009 рік в розмірі, передбаченому ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи». Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_2 суму щорічної допомоги до 5 травня як інваліду війни в розмірі, передбаченому ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»за 2009 рік. В іншій частині в позові відмовлено( а.с. 24-25 - постанова).
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2011 року, апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу - залишено без задоволення, постанову Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 листопада 2010 року - залишено без змін (а.с.38-39 - ухвала).
Однак боржником виконано рішення лише в частині здійснення перерахунку допомоги, нарахована сума щорічної разової грошової допомоги до 5 травня складає 3106,00 грн., нарахована сума щорічної допомоги на оздоровлення складає 2330,00 грн. але грошові кошти не перераховано. Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та статті 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження», та особливості їх виконання.
За приписами ч. 1 ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа). Примусова реалізація майна юридичних осіб - відчуження об'єктів нерухомого майна та інших основних засобів виробництва, з використанням яких юридичні особи провадять виробничу діяльність, а також акцій (часток, паїв), що належать державі та передані до їх статутного фонду. Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Вирішуючи питання щодо зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення необхідно виходити з того, що під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду виключно про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган. З огляду на те, що виконання постанови суду першої інстанції носить зобов'язальний характер, у виконавчому документі не зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника, виконання постанови суду є неможливим.
Виходячи з положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та приписів Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 03 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів.
Кінцевим результатом виконання судового рішення по цій справі є виплата позивачеві коштів державним органом, що підпадає під компетенцію Державної казначейської служби України.
Суд вважає, що оскільки у виконавчому документі не зазначена сума коштів, яка підлягає безспірному списанню з рахунків боржника, то з огляду на положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконання, оскільки відповідачем виконано зобов'язання нарахувати недоплачену пенсію.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про те, що виконання постанови Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 листопада 2010 року можливе шляхом зміни способу виконання із зобов'язання вчинення певних дій, які мають на меті виплату конкретної суми доплати, на стягнення цієї суми, яка відповідно до розрахунку щорічної грошової допомоги на оздоровлення від 01.04.2014 року № 8/15-34 складає 2330 грн. 00 коп. та відповідно до розрахунку щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня від 01.04.2014 р. № 8/15-34 складає 3106,00 грн. та не є спірною між сторонами.
На підставі викладеного, керуючись ст.. 263 КАС України, суд -
Змінити спосіб та порядок виконання постанови Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 листопада 2010 року.
Визнати належним спосіб виконання постанови Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 05 листопада 2010 року у справі № 2а-334/2010 р. за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу про визнання відмову у перерахунку допомоги неправомірною, зобов'язання нарахувати та виплатити в повному розмірі щорічну одноразову допомогу до 5 травня за 2008-2009 роки, зобов'язання в подальшому виплачувати щорічну одноразову допомогу на оздоровлення в повному обсязі - стягнення з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради м. Кривого Рогу за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_2 суми нарахованої щорічної грошової допомоги на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії за 2009 рік відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі у розмірі 2330 (дві тисячі триста тридцять) грн. 00 коп. та суми щорічної допомоги до 5 травня як інваліду війни в розмірі, передбаченому ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2009 рік у розмірі 3106 (три тисячі сто шість) грн. 00 коп.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Дніпропетровської області протягом п'яти днів з дня її проголошення через Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Бардін О.С.