Ухвала від 21.02.2014 по справі 9101/56849/2012

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" лютого 2014 р. справа № 2а-2057/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на постанову Амур- Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 12 травня 2011 року у справі № 2а-2057/11 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про стягнення недоплаченої державної та додаткової пенсії як інваліду другої групи та учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії,-

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2011 року року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і призначену ОСОБА_1 державну та додаткову пенсії як інваліду другої групи та учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.10.2011 року.

Постановою Амур- Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 12 травня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково; зобов'язано відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з розрахунку державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії з розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком, визначеної згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 29.06.2010 року включно з урахуванням сум, що були виплачені раніше.

Не погодившись з рішенням суду Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до суду з апеляційною скаргою в якій просило, скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неправильне застосуванням судом норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги суд дійшов висновку, що апеляційна скарги не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом було встановлено що ОСОБА_1 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, що підтверджується довідкою МСЕК, посвідченням. Інвалідність пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом, що реалізує конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону життя, здоров'я і соціального захисту є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з цього Закону слід розраховувати розмір пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таким чином застосування Управлінням Пенсійного фонду Постанов Кабінету Міністрів України при визначенні розміру пенсій є протиправним.

Відповідач помилково вважає неможливим застосування мінімального розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії, встановленого законом, не є приводом для відмови в реалізації позивачем конституційних гарантій права на отримання пенсії в розмірі, встановленому законом.

Виходячи з положень частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до 1 категорії і які визнані інвалідами 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю. Також даним Законом, а саме ст.54, встановлено розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, який не може бути меншим 8 ніж мінімальних пенсій за віком.

Крім того, відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Також, суд зазначає, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Проте рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008року положення п. 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані неконституційними.

Відповідно з 22 травня 2008 року була відновлена дія норм ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за якою особам постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2 групи, до яких відноситься позивач, повинна була призначатися та виплачуватися державна пенсія у розмірі не менш ніж 8 мінімальних пенсій за віком та відповідачем щомісячно додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% відсотків мінімальної пенсії за віком.

.

Таким чином, висновки суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про перерахунок та виплату державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 за період з 29.06.2010 є обґрунтованими.

Керуючись , ст. 195, п.1 ч.1. ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на постанову Амур- Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 12 травня 2011 року - залишити без задоволення.

Постанову Амур- Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 12 травня 2011 року у справі № 2а-2057/11 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч.10 ст.183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна