Ухвала від 09.07.2014 по справі 810/4106/14

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

09 липня 2014 року № 810/4106/14

Суддя Київського окружного адміністративного суду Леонтович А.М., перевіривши виконання вимог статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України за позовною заявою ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області, приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_2, третя особа Головне управління юстиції у Київській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області, приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_2, третя особа Головне управління юстиції у Київській області про визнання протиправними дій державного реєстратора Васильківського міськрайонного управління юстиції Марченко Володимира Григоровича по відчуженню належного мені на праві приватної власності майна, а саме земельної ділянки, розташованої за адресою : АДРЕСА_1; визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно міськрайонного управління юстиції Київської області Марченко Володимира Григоровича від 23.05.2014 року про державну реєстрацію права власності (індексний номер 13279151) на земельну ділянку кадастровий номер № 3221484301:01:017:0011, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 шляхом видалення відповідного запису з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно міськрайонного управління юстиції Київської області Марченко Володимира Григоровича про видачу свідоцтва від 23.05.2014року про право власності № 22073699, на ім'я ОСОБА_4, на земельну ділянку кадастровий номер № 3221484301:01:017:0011 та будинок, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 шляхом вилучення відповідних реєстраційних записів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; скасування свідоцтва від 23.05.2014 року, виданого державним реєстратором прав на нерухоме майно міськрайонного управління юстиції Київської області Марченко Володимиром Григоровичем про право власності № 22073699, видане на ім'я ОСОБА_4, на земельну ділянку кадастровий номер № 3221484301:01:017:0011, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 шляхом вилучення відповідного реєстраційного запису з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; визнання протиправним та скасування рішення приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу ОСОБА_2 про державну реєстрацію переходу права власності від ОСОБА_4 до ОСОБА_5 на земельну ділянку кадастровий номер №3221484301:01:017:0011, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, шляхом вилучення відповідного реєстраційного запису у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 4 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Згідно із частиною 2 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Таким чином, спочатку викладаються обставини, за яких, на думку позивача, було порушено його права, свободи чи інтереси, з посиланням на докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом, надає свою правову оцінку цим обставинам та формулює позовні вимоги з урахуванням частин 3 і 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши позовну заяву та надані на підтвердження обґрунтування позовних вимог докази судом встановлено, що позивач просить суд, зокрема, у пунктах 3-6 прохальної частини позовної заяви, визнати протиправними дії та скасувати рішення державного реєстратора Васильківського міськрайонного управління юстиції - Марченко Володимира Григоровича, пов'язані із державною реєстрацією речових прав на земельну ділянку по АДРЕСА_1.

Натомість, у вступній частині позовної заяви позивачем, у якості відповідача зазначено Реєстраційну службу Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 6 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», систему органів державної реєстрації прав становлять, зокрема, органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).

Відповідно до статті 8 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», орган державної реєстрації прав проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

Згідно зі статтею 9 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав та інше.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Таким чином, враховуючи положення вищезазначених норм Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відповідачем в даній справі повинен виступати виключно Державний реєстратор Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції, який уповноважений Законом приймати відповідні рішення, до якого і повинні бути заявлені вимоги, а не Реєстраційна служба Васильківського районного управління юстиції, як було зазначено позивачем.

Таким чином, зазначений у вступній частині позовної заяви в якості відповідача - Реєстраційна служби Васильківського міськрайонного управління юстиції, не може виступати відповідачем в даній справі у зв'язку з тим, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації тощо, приймається виключно Державними реєстраторами відповідної Реєстраційної служби, утвореної Міністерством юстиції України.

Пункт 7 прохальної частини позовної заяви містить вимоги, звернені до приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу ОСОБА_2 щодо визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію власності від ОСОБА_4 до ОСОБА_5 на земельну ділянку.

З огляду на положення Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», що наведені вище, суд звертає увагу позивача, що нотаріуси не здійснюють державної реєстрації прав та не наділені повноваженнями здійснювати реєстраційні записи у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно Закону України «Про нотаріат», нотаріус, зокрема, посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії,

передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Крім того, матеріали справи не містять доказів прийняття приватним нотаріусом ОСОБА_2 рішень про державну реєстрацію або внесення нею відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Адміністративний позов також містить вимоги щодо забезпечення позову, шляхом шляхом заборони вчинення реєстраційних дій, а саме заборони реєстраційній службі Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області проводити державну реєстрацію прав на земельну ділянку кадастровий номер 3221484301:01:017:0011.

Відповідно до пункту 7 частини 3 статті 2 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову сплачується судовий збір у розмірі 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.

Однак, доказів сплати судового збору за подання такої заяви, до суду надано не було.

Зазначені вище обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Вказані недоліки повинні бути усунені у строк до 24 липня 2014 року шляхом надання до суду належним чином оформленої позовної заяви, яка відповідає формі, змісту та вимогам, передбаченим статтями 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням належного відповідача (відповідачів), до якого (яких) і будуть звернені вимоги позивача та копію позовної заяви для відповідача з урахуванням усунутих недоліків; оригіналу документу на підтвердження сплати судового збору за заявлене клопотання про забезпечення позову.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Васильківського міськрайонного управління юстиції Київської області, приватного нотаріуса Васильківського районного нотаріального округу Київської області ОСОБА_2, третя особа Головне управління юстиції у Київській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення - залишити без руху.

Позивачу у строк до 24 липня 2014 року усунути наведені в даній ухвалі недоліки у вказаний спосіб.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута заявникові.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу невідкладно.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Леонтович А.М.