Справа № 815/976/14
01 липня 2014 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потоцької Н.В.
за участю секретаря Загрійчук О.В.
сторін:
позивача ОСОБА_1
представника позивача Ачкасова О.М.
представника відповідача Бойко І.Б.
представника відповідача не з'явився
представник третьої особи не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 01.11.2012 року, оформленого протоколом №53 та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області, в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 01.11.2012 року, оформлене протоколом №53, про визнання безпідставним видачі ОСОБА_1 посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2(1) категорії;
-зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Департамент соціальної праці та політики відшкодувати компенсаційні виплати та пільги з 01.11.2012 року по теперішній час.
В обґрунтування своєї правової позиції позивач зазначив, що відповідно до ст. 9, ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків. Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Позивач має всі відповідні документи у яких визначено період роботи (служби) по ліквідації аварії на ЧАЕС, а саме з 19 травня 1986 року по 25 травня 1986р., а отже, входить до категорії військовослужбовців, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові та наданих в судовому засіданні поясненнях.
Представник відповідача /Департаменту соціального захисту населення /проти позову заперечував. В підтвердження своєї правової позиції зазначив, що Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України дійшла правильного висновку та діяла в рамках діючого законодавства, врахувавши всі обставини справи.
Представник відповідача /Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України/ в судове засідання не з'явився. Про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, що підтверджується матеріалами справи.
Представник третьої особи /Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області/ в судове засідання не з'явився. Про розгляд справи був повідомлений у встановленому законом порядку, що підтверджується матеріалами справи.До суду надав заяву про розгляд справи без його участі від 27.06.2014 р. № 16667/14.
В обґрунтування своєї правової позиції надав до суду письмові заперечення, в яких зокрема зазначив, що на підставі наданих документів з 01.11.2012 головним управлінням припинено виплату підвищення інваліду війни 2 групи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Обласною медико-соціальною експертною комісією №1 позивачу встановлена 2 група інвалідності внаслідок загального захворювання, у зв'язку з чим для продовження виплати пенсії по інвалідності підстав немає.
Згідно з наданою позивачем заявою від 10.01.2014р., головним управлінням з 01.01.2014 призначена пенсія з вислугу 27 років у розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення.
Заслухавши пояснення осіб які приймали участь у справі, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В якості підтверджуючих документів для отримання статусу позивачем надано було довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження від 17.10.1996 р. Вказаний документ не містить необхідних реквізитів (печатка, підпис, прізвище, ім'я, по - батькові посадових осіб, які видали довідку).
В свою чергу, на запит Управління у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Одеської обласної державної адміністрації від 12.05.1986 № 846 щодо підтвердження факту участі ОСОБА_1 в роботах в зоні відчудження із зазначенням населеного пункту в період з 19.05 по 25.05.1986 року у складі в/ч НОМЕР_1 , отримана відповідь Центрального архіву Міністерства оборони України, згідно якої в перевірених документах в/ч НОМЕР_1 за вказаний період ОСОБА_1 не значиться. Згідно листа Галузевого архіву Міністерства оборони України від 23.03.2000 № 51/1/4148 (на № 846 від 17.05.1997) підтвердити участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі в/ч НОМЕР_1 в період з 06.05.1986 по 31.05.1986 не вбачається за можливе, так як в перевірених документах військової частини за вищевказаний період ОСОБА_1 не відображений.
Згідно п. 2.53 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України на IV квартал 2011 року Державною фінансовою інспекцією в Одеській Області проводилася ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині правильності призначення пенсії, допомог і компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обгрунтованості видачі документів, що слугували підставою для призначення пенсії, допомог і компенсацій за період з 01.01.2009 по 01.12.2011.
Відповідно до ч. 3 п. 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 встановлено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Міністерстві соціальної політики України, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації.
На засіданні комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України 01.11.2012 року вирішено: на підставі представлених документів визнати безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 (1) ОСОБА_1 , оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади (а/с. 45).
Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок №51). Цей Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За змістом абзаців 3, 6 пункту 10 Порядку №51 видача посвідчень потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пунктів 8, 17 Порядку організації та проведення медико-соціальної експертизи втрати працездатності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.94 №221, чинною до 18.12.09, МСЕК установлює зокрема, причинний зв'язок інвалідності колишніх військовослужбовців з перебуванням на фронті або з виконанням інших обов'язків військової служби; ступінь втрати здоров'я, групу, причини, зв'язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Ступінь втрати здоров'я, група і час настання інвалідності, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається МСЕК за наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, висновків лікувально-профілактичних закладів, міжвідомчих експертних рад чи постанови ВЛК або посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, висновків лікувально-профілактичних закладів і спеціалізованих ЛКК.
Згідно з частиною 1 статті 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію Міністерства охорони здоров'я України.
Для забезпечення виконання статті 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" наказом Міністерства охорони здоров'я і Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30.05.97 №166/129, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.97 за №491/2295, затверджено Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з пунктом 7 цього Положення, висновки експертних комісій про причини захворювань постраждалих осіб є підставою для підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності і видів їх діяльності, для надання їм пільг, передбачених чинним законодавством.
Пунктами 27, 30, 32, 36, 38, 40 цього Положення передбачено, що розгляд медичних справ в експертних комісіях проводиться за особистим зверненням та направленням спеціалізованого лікувально-профілактичного закладу при наявності посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з абзацами 3, 4, 5 пункту 12 Порядку №51, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.
У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
На виконання пункту 12 Порядку №51 розроблено Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке затверджене наказом Мінпраці №187 від 17.05.06, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.05.06 за №626/12500 (надалі - Положення №187).
Згідно з п.1.1 Положення №187, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України) для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п.5.1 Положення №187, рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.
Комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (п.5.4 Положення №187). Рішення Комісії оформляється протоколом, що підписується головою та секретарем Комісії. (п.5.3 Положення №187). Рішення Комісії може бути оскаржено в установленому законодавством порядку (п.5.5 Положення №187). У разі встановлення Комісією факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії воно на підставі рішення Комісії підлягає вилученню. (п.5.5 Положення №187 ).
Пунктом 4.2 Положення №187 передбачено, що Комісія зобов'язана при визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС керуватися критеріями, визначеними Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51.
Приймаючи спірне рішення про необґрунтованість видачі ОСОБА_1 посвідчення особи, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 (1), Комісія виходила із того, що згідно відповіді отриманої з Центрального архіву Міністерства оборони України та перевірених документах в/ч НОМЕР_1 за вказаний період ОСОБА_1 не значиться.
Також, згідно листа Галузевого архіву Міністерства оборони України від 23.03.2000 № 51/1/4148 (на № 846 від 17.05.1997) підтвердити участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі в/ч НОМЕР_1 в період з 06.05.1986 по 31.05.1986 не вбачається за можливе, так як в перевірених документах військової частини за вищевказаний період ОСОБА_1 не відображений.
Крім того, відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, видача посвідчень учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проводиться на підставі одного з таких документів:
- посвідчення про відрядження в зону відчуження;
- військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;
- довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Позивач надав в якості підтверджуючих документів довідку про підвищену оплату праці в зоні відчуження від 17.10.1996 р., але в даному документі відсутні необхідні реквізити, такі як печатка, підпис, прізвище, ім'я, по-батьткові посадових осіб, які видали дану довідку, тому документ не відповідає встановленим вимогам.
Отже, суд приходить до висновку про наявність у Комісії законодавчо визначених підстав при прийнятті оскаржуваного рішення, що знайшло своє відображення у матеріалах справи.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, відповідачі належними та допустимими доказами не підтвердили правомірність своїх дій.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Потоцька Н.В.
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
07 липня 2014 року.